Valresultat Vingåker 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vingåker med 51,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,0 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vingåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 6 948
- Avgivna röster
- 5 730
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 887 | 51,1 % |
| MModeraterna | 1 032 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 442 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 346 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 249 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 233 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 225 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 157 | 2,8 % |
| Övriga partier | 74 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 809 | 50,6 % |
| MModeraterna | 993 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 454 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 390 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 284 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 275 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 193 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 109 | 2,0 % |
| Övriga partier | 43 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 844 | 50,0 % |
| MModeraterna | 963 | 16,9 % |
| VTLVTL | 489 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 407 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 311 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 207 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 204 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 90 | 1,6 % |
| Övriga partier | 17 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Vingåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vingåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- MP
- L
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % | 41,5 % | 39,0 % | 33,4 % | 33,1 % | 30,4 % |
| M | 18,3 % | 24,1 % | 16,6 % | 15,7 % | 16,8 % | 18,9 % |
| C | 7,8 % | 6,9 % | 6,4 % | 7,0 % | 5,0 % | 4,8 % |
| KD | 6,1 % | 4,7 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 6,2 % |
| MP | 4,4 % | 6,5 % | 4,6 % | 2,8 % | 3,3 % | 3,6 % |
| L | 4,1 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,6 % | 2,1 % | 3,5 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,0 % | 7,1 % | 4,5 % | 4,9 % |
| SD | 2,8 % | 7,3 % | 20,5 % | 24,4 % | 28,8 % | 25,9 % |
| Övr | 1,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,9 % | 88,4 % | 88,5 % | 86,8 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vingåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vingåker 2006
Så skiljer sig Vingåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 51,1 % i Vingåker mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 15,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,9
Svagare än i riket
- M −7,8
- FP −3,4
- V −1,8
- MP −0,7
Valdeltagande i Vingåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,5 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vingåker på plats 63 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vingåker är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Sävsta till 87,5 % i Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsta (64,8 %) och sitt svagaste i Österåker (40,1 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vingåker är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 2,6 % i kommunvalet mot 4,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,4 procentenheter.
- V −1,4
- M −1,3
- S −1,1
- MP −0,8
- C −0,7
- KD −0,7
- FP −0,5
Största parti i Vingåker sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vingåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,1 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Vingåker 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vingåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggetorp | S | 54,2 % | S | 53,6 % | 85,6 % |
| Centrum | S | 57,1 % | S | 52,5 % | 78,2 % |
| Gropptorp | S | 48,0 % | S | 46,4 % | 86,9 % |
| Högsjö | S | 55,1 % | S | 55,6 % | 82,9 % |
| Norra | S | 41,6 % | S | 41,1 % | 84,9 % |
| Sävsta | S | 64,8 % | S | 64,5 % | 72,9 % |
| Södra | S | 48,2 % | S | 46,6 % | 87,5 % |
| Österåker | S | 40,1 % | S | 42,6 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006