Valresultat Vingåker 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vingåker med 33,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vingåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 6 872
- Avgivna röster
- 5 968
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 955 | 33,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 699 | 28,8 % |
| MModeraterna | 991 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 309 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 298 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 195 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 126 | 2,1 % |
| Övriga partier | 66 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 982 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 292 | 22,0 % |
| MModeraterna | 979 | 16,7 % |
| VPVård för Pengarna | 381 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 336 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 288 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 109 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 1,8 % |
| Övriga partier | 28 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 978 | 33,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 358 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 090 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 407 | 6,8 % |
| VVVingåkerspartiet - VTL | 353 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 266 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 265 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 146 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 68 | 1,1 % |
| Övriga partier | 12 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vingåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vingåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % | 41,5 % | 39,0 % | 33,4 % | 33,1 % | 30,4 % |
| SD | 2,8 % | 7,3 % | 20,5 % | 24,4 % | 28,8 % | 25,9 % |
| M | 18,3 % | 24,1 % | 16,6 % | 15,7 % | 16,8 % | 18,9 % |
| KD | 6,1 % | 4,7 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 6,2 % |
| C | 7,8 % | 6,9 % | 6,4 % | 7,0 % | 5,0 % | 4,8 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,0 % | 7,1 % | 4,5 % | 4,9 % |
| MP | 4,4 % | 6,5 % | 4,6 % | 2,8 % | 3,3 % | 3,6 % |
| L | 4,1 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,6 % | 2,1 % | 3,5 % |
| Övr | 1,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,9 % | 88,4 % | 88,5 % | 86,8 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vingåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vingåker 2022
Så skiljer sig Vingåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,8 % i Vingåker mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- S +2,8
Svagare än i riket
- L −2,5
- M −2,3
- V −2,3
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vingåker, från 24,4 % till 28,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 7,1 % till 4,5 % (−2,6).
- SD +4,4
- V −2,6
- C −2,0
- M +1,1
- KD −0,9
- MP +0,5
- L −0,5
- S −0,3
Valdeltagande i Vingåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vingåker på plats 73 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vingåker är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,3 % i Centrum till 87,9 % i Österåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (37,1 %) och sitt svagaste i Österåker (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vingåker är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,9 % i kommunvalet mot 28,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- SD −5,9
- C +1,8
- M +1,6
- MP −0,8
- KD −0,8
- S +0,2
- V +0,0
Största parti i Vingåker sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vingåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,1 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Vingåker 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vingåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggetorp-Marmorbyn | S | 31,1 % | S | 30,3 % | 87,6 % |
| Centrum | S | 37,1 % | S | 38,9 % | 69,3 % |
| Högsjö | SD | 34,3 % | S | 31,4 % | 85,6 % |
| Norra | S | 35,5 % | S | 35,6 % | 84,9 % |
| Södra | S | 35,7 % | S | 36,7 % | 86,1 % |
| Österåker | SD | 30,7 % | S | 25,8 % | 87,9 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022