Valresultat Södermanlands län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Södermanlands län med 30,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Södermanlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,0 %
Röstberättigade
229 643
Avgivna röster
192 969
Kommuner i länet
9

Riksdagsvalet 2026 i Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna58 31930,5 %
SDSverigedemokraterna38 53520,2 %
MModeraterna37 38019,6 %
VVänsterpartiet14 0057,3 %
KDKristdemokraterna10 9775,7 %
CCenterpartiet10 6645,6 %
MPMiljöpartiet de gröna9 2544,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 6544,5 %
Övriga partier3 1741,7 %

Regionvalet 2026 i Region Södermanland — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Södermanland har 79 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 25 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Sverigedemokraterna med 13.

Regionvalet 2026 i Region Södermanland: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna58 39830,7 %25(−1)
MModeraterna39 45120,8 %17(+2)
SDSverigedemokraterna31 17116,4 %13(−1)
VVänsterpartiet15 8628,3 %7(+2)
KDKristdemokraterna11 9736,3 %5(±0)
VPVård för Pengarna11 7766,2 %5(−5)
CCenterpartiet9 0424,8 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna7 1033,7 %3(+3)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 6672,5 %
Övriga partier6350,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Södermanlands län

Kommunvalet 2026 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna58 07230,4 %
MModeraterna44 81723,4 %
SDSverigedemokraterna32 42817,0 %
VVänsterpartiet15 5568,1 %
CCenterpartiet10 9775,7 %
MPMiljöpartiet de gröna9 4915,0 %
KDKristdemokraterna8 9344,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 9923,1 %
Övriga partier4 9792,6 %

Partiernas utveckling i Södermanlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Södermanlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Södermanlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %34,7 %34,6 %31,4 %32,9 %30,5 %
SD2,5 %6,6 %15,1 %19,3 %23,0 %20,2 %
M23,3 %27,9 %22,4 %20,4 %19,2 %19,6 %
V4,9 %5,0 %5,1 %6,6 %5,2 %7,3 %
KD6,3 %4,7 %3,9 %5,5 %4,7 %5,7 %
C6,9 %5,7 %5,5 %7,4 %5,9 %5,6 %
MP5,1 %7,6 %6,3 %3,7 %4,0 %4,8 %
L6,8 %6,6 %4,4 %4,3 %3,6 %4,5 %
Övr2,0 %1,0 %2,9 %1,3 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,9 %84,8 %86,0 %86,9 %83,5 %84,0 %

Valdeltagande i Södermanlands län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Södermanlands län 2026

Så skiljer sig Södermanlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i Södermanlands län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,7
  • S +2,5

Svagare än i riket

  • C −1,4
  • MP −1,3
  • V −1,1
  • L −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Södermanlands län, från 5,2 % till 7,3 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,0 % till 20,2 % (−2,8).

  • SD −2,8
  • S −2,4
  • V +2,1
  • KD +1,0
  • L +0,9
  • MP +0,8
  • M +0,4
  • C −0,4

Valdeltagande i Södermanlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Södermanlands län är indelad i 184 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 56,8 % i Nyfors Centrum Östra till 92,1 % i Rosenhill.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nyhem (48,6 %) och sitt svagaste i Barva - Jäder (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 131, Sverigedemokraterna i 30, Moderaterna i 23 av 184 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södermanlands län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,4 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • M +3,9
  • SD −3,2
  • L −1,4
  • KD −1,1
  • V +0,8
  • S −0,2
  • C +0,2
  • MP +0,1

Största parti i Södermanlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Södermanlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Södermanlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %84,0 %
2022Socialdemokraterna32,9 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,4 %86,9 %
2014Socialdemokraterna34,6 %86,0 %
2010Socialdemokraterna34,7 %84,8 %
2006Socialdemokraterna42,4 %80,9 %

Valresultat per kommun i Södermanlands län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Södermanlands län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
EskilstunaS31,6 %81,6 %
FlenS29,9 %82,3 %
GnestaS25,9 %85,8 %
KatrineholmS35,3 %83,4 %
NyköpingS31,4 %86,4 %
OxelösundS37,0 %83,5 %
SträngnäsS24,5 %86,0 %
TrosaM26,0 %88,2 %
VingåkerS30,4 %85,6 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026