Valresultat Arboga 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Arboga med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arboga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 10 995
- Avgivna röster
- 9 286
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 867 | 31,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 055 | 22,4 % |
| MModeraterna | 1 684 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 572 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 529 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 468 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 416 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 354 | 3,9 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 137 | 1,5 % |
| Övriga partier | 91 | 1,0 % |
Regionvalet 2026 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 324 | 36,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 713 | 18,9 % |
| MModeraterna | 1 668 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 619 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 554 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 545 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 336 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 283 | 3,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Arboga — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Arboga har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 347 | 36,6 % | 12(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 856 | 20,3 % | 6(±0) |
| MModeraterna | 1 687 | 18,5 % | 6(±0) |
| VVänsterpartiet | 606 | 6,6 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 484 | 5,3 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 436 | 4,8 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 397 | 4,3 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 316 | 3,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Arboga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arboga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 37,6 % | 38,3 % | 33,8 % | 33,8 % | 31,3 % |
| SD | 2,5 % | 6,0 % | 15,5 % | 21,7 % | 25,6 % | 22,4 % |
| M | 21,0 % | 26,4 % | 20,6 % | 18,7 % | 17,6 % | 18,4 % |
| V | 6,4 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,8 % | 6,2 % |
| KD | 5,1 % | 4,5 % | 3,5 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,8 % |
| C | 8,9 % | 5,8 % | 5,5 % | 6,8 % | 5,2 % | 5,1 % |
| L | 6,5 % | 6,8 % | 3,9 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,5 % |
| MP | 3,7 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,5 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | 1,1 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 83,6 % | 85,2 % | 87,5 % | 84,0 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Arboga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arboga 2026
Så skiljer sig Arboga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,4 % i Arboga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,9
- S +3,2
- Örebr +0,9
Svagare än i riket
- MP −2,3
- V −2,2
- C −1,9
- M −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Arboga, från 0,0 % till 1,5 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,6 % till 22,4 % (−3,2).
- SD −3,2
- S −2,5
- Örebr +1,5
- V +1,4
- KD +1,0
- L +1,0
- M +0,7
- MP +0,4
Valdeltagande i Arboga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Arboga på plats 161 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Arboga är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,0 % i Ringsborg-Strömsborg till 85,9 % i Ladubacksgärdena-N Skogen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Prästgärdet (36,1 %) och sitt svagaste i Götlunda (24,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arboga är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,6 % i kommunvalet mot 31,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.
- S +5,4
- SD −2,1
- KD −1,0
- MP −0,4
- V +0,4
- C +0,2
- L −0,2
- M +0,1
Största parti i Arboga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arboga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Arboga 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Arboga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brattberget-Strömsnäs | S | 32,3 % | S | 37,6 % | 80,8 % |
| Götlunda | S | 24,9 % | S | 29,1 % | 85,5 % |
| Herrängen-Ekbacken-Södra Landsförsam | S | 28,0 % | S | 32,4 % | 82,8 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | S | 33,2 % | S | 39,8 % | 85,9 % |
| Norra Landsförsam-Vasastaden-Medåker | SD | 26,2 % | S | 32,1 % | 78,3 % |
| Prästgärdet | S | 36,1 % | S | 42,5 % | 82,0 % |
| Ringsborg-Strömsborg | S | 35,7 % | S | 39,4 % | 73,0 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | S | 34,8 % | S | 41,2 % | 78,6 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026