Valresultat Västerås 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Västerås med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västerås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 98 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 121 802
- Avgivna röster
- 101 862
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 405 | 30,2 % |
| MModeraterna | 21 725 | 21,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 17 233 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 8 709 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 5 827 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 632 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 5 499 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 215 | 4,2 % |
| Övriga partier | 1 593 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 331 | 30,9 % |
| MModeraterna | 24 418 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 715 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 10 336 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 6 713 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 5 509 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 474 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 293 | 3,2 % |
| Övriga partier | 582 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Västerås — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Västerås har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 15 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 728 | 30,2 % | 19(±0) |
| MModeraterna | 24 112 | 23,7 % | 15(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 13 660 | 13,4 % | 8(−1) |
| VVänsterpartiet | 9 907 | 9,7 % | 6(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 368 | 8,2 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 5 463 | 5,4 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 5 220 | 5,1 % | 3(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 652 | 3,6 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 641 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Västerås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västerås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 32,6 % | 32,5 % | 29,1 % | 31,0 % | 30,2 % |
| M | 26,5 % | 30,4 % | 24,8 % | 22,2 % | 22,1 % | 21,5 % |
| SD | 2,2 % | 5,9 % | 12,9 % | 17,5 % | 19,9 % | 17,1 % |
| V | 5,2 % | 4,8 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,4 % | 8,6 % |
| C | 5,3 % | 4,3 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,8 % | 5,8 % |
| L | 10,1 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,6 % |
| KD | 6,0 % | 5,1 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| MP | 4,9 % | 6,4 % | 5,9 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| Övr | 3,6 % | 1,6 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 85,2 % | 85,5 % | 86,9 % | 82,5 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Västerås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västerås 2026
Så skiljer sig Västerås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 30,2 % i Västerås mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 2,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,1
- M +1,7
- L +0,2
- V +0,2
Svagare än i riket
- MP −1,9
- C −1,3
- KD −0,7
- SD −0,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Västerås, från 6,4 % till 8,6 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 19,9 % till 17,1 % (−2,8).
- SD −2,8
- V +2,3
- S −0,8
- KD +0,7
- M −0,6
- MP +0,5
- L +0,5
- C −0,0
Valdeltagande i Västerås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Västerås på plats 200 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västerås är indelad i 98 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,9 % i 323 Vallby C till 92,2 % i 213 Barkarö tätort.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 114 Pettersberg V (53,2 %) och sitt svagaste i 214 Dingtuna-Lillhärad landsbygd (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 63, Moderaterna i 29, Sverigedemokraterna i 6 av 98 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- SD −3,7
- L +2,6
- M +2,2
- V +1,1
- C −0,6
- MP −0,6
- KD −0,1
- S +0,0
Största parti i Västerås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västerås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Västerås 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 98 valdistrikten i Västerås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 101 Centrum | S | 26,0 % | S | 27,0 % | 71,6 % |
| 102 Kyrkbacken | M | 30,1 % | M | 31,9 % | 82,3 % |
| 103 Herrgärdet | S | 31,0 % | S | 28,0 % | 79,5 % |
| 104 Kopparlunden | S | 30,9 % | S | 30,9 % | 74,8 % |
| 105 Östermalm | S | 26,9 % | M | 29,2 % | 80,0 % |
| 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården | M | 35,7 % | M | 37,4 % | 87,5 % |
| 107 Lillåudden | M | 28,5 % | M | 32,2 % | 84,1 % |
| 108 Norrmalm/Blåsbo | M | 28,8 % | M | 32,9 % | 79,4 % |
| 109 Aroslund/Iggebygärdet | M | 27,4 % | M | 31,1 % | 80,5 % |
| 110 Kristiansborg/Karlsdal | M | 26,2 % | M | 28,3 % | 78,2 % |
| 111 Annedal/Stallhagen | M | 31,9 % | M | 36,4 % | 87,1 % |
| 112 Oxbacken C/Västermalm | S | 29,4 % | S | 29,1 % | 81,4 % |
| 113 Pettersberg Ö | S | 31,9 % | S | 28,6 % | 79,1 % |
| 114 Pettersberg V | S | 53,2 % | S | 53,7 % | 58,1 % |
| 115 Jakobsberg | M | 28,0 % | M | 29,2 % | 83,6 % |
| 116 Hammarby Stadshage | S | 32,9 % | S | 34,8 % | 74,4 % |
| 117 Vetterslund | S | 37,1 % | S | 36,3 % | 74,6 % |
| 118 Pettersberg S | S | 36,9 % | S | 35,0 % | 64,5 % |
| 119 Mälarporten/Ängsgärdet | S | 31,3 % | S | 31,6 % | 77,4 % |
| 201 Hammarby Ö | S | 33,1 % | S | 32,4 % | 73,5 % |
| 202 Hammarby V | S | 42,2 % | S | 42,8 % | 68,9 % |
| 203 Bäckby Ö | S | 47,8 % | S | 45,6 % | 61,9 % |
| 204 Bäckby N/Hälleborg | S | 46,6 % | S | 47,6 % | 59,6 % |
| 205 Bäckby V | S | 36,6 % | S | 36,0 % | 77,3 % |
| 206 Bäckby C | S | 48,3 % | S | 46,1 % | 73,3 % |
| 207 Bäckby S | S | 38,3 % | S | 36,4 % | 75,7 % |
| 208 Skälby V | S | 33,2 % | S | 34,4 % | 80,5 % |
| 209 Skälby Ö | S | 37,0 % | S | 35,9 % | 81,8 % |
| 210 Stohagen/Spantgatan | S | 26,8 % | S | 27,7 % | 75,8 % |
| 211 Enhagen-Ekbacken/Örtagården | M | 36,2 % | M | 42,8 % | 90,6 % |
| 212 Barkarö/Tidö-Lindö | M | 33,2 % | M | 39,1 % | 89,4 % |
| 213 Barkarö tätort | M | 34,0 % | M | 38,9 % | 92,2 % |
| 214 Dingtuna-Lillhärad landsbygd | SD | 27,8 % | M | 26,3 % | 86,5 % |
| 215 Dingtuna tätort | M | 27,2 % | M | 29,6 % | 85,6 % |
| 216 Kvicksund/Rytterne | M | 28,7 % | M | 32,6 % | 86,0 % |
| 301 Skallberget S | S | 40,3 % | S | 39,7 % | 61,4 % |
| 302 Skallberget N | S | 34,9 % | S | 32,4 % | 75,1 % |
| 303 Nordanby | S | 36,6 % | S | 35,3 % | 76,8 % |
| 304 Gryta NÖ | S | 35,4 % | S | 34,2 % | 86,5 % |
| 305 Gryta NV | S | 37,9 % | S | 34,7 % | 84,0 % |
| 306 Önsta | S | 31,0 % | S | 31,4 % | 77,7 % |
| 307 Gryta SÖ | S | 35,3 % | S | 35,0 % | 80,0 % |
| 308 Gryta SV | S | 36,0 % | S | 36,4 % | 79,7 % |
| 309 Tunby/Vega | S | 29,5 % | S | 30,2 % | 82,7 % |
| 310 Rönnby S | M | 29,2 % | M | 34,0 % | 86,2 % |
| 311 Rönnby N | S | 30,5 % | S | 29,4 % | 86,1 % |
| 312 Fredriksberg | S | 44,2 % | S | 42,3 % | 68,8 % |
| 313 Råby S | S | 42,2 % | S | 42,0 % | 69,0 % |
| 314 Råby N | S | 48,1 % | S | 46,6 % | 69,4 % |
| 315 Råby Ö | S | 43,1 % | S | 42,0 % | 71,8 % |
| 316 Vallby S | S | 44,8 % | S | 46,7 % | 61,5 % |
| 317 Eriksborg/Hagaberg | S | 32,3 % | S | 34,5 % | 74,4 % |
| 318 Brottberga/Vallby N | M | 27,8 % | M | 29,1 % | 79,1 % |
| 319 Vallby C/Bjärby/Skerike | M | 30,0 % | M | 32,6 % | 81,8 % |
| 320 Skultuna landsbygd | SD | 28,3 % | SD | 24,0 % | 79,9 % |
| 321 Skultuna Ö | S | 36,1 % | S | 36,2 % | 68,1 % |
| 322 Haraker Romfartuna | SD | 26,5 % | M | 27,4 % | 81,2 % |
| 323 Vallby C | S | 40,2 % | S | 41,9 % | 55,9 % |
| 324 Skultuna V | S | 35,3 % | S | 33,9 % | 72,5 % |
| 401 Emaus | S | 32,5 % | S | 32,7 % | 72,0 % |
| 402 Bergslagsparken | S | 26,4 % | S | 25,9 % | 78,9 % |
| 403 Gideonsberg | S | 33,0 % | S | 32,1 % | 76,0 % |
| 404 Skälängen | S | 32,5 % | S | 31,3 % | 75,5 % |
| 405 Nordanby gärde | S | 34,1 % | S | 34,9 % | 78,5 % |
| 406 Sandgärdet | S | 31,8 % | S | 30,8 % | 76,9 % |
| 407 Haga | S | 30,8 % | S | 30,6 % | 77,6 % |
| 408 Skjutbanegatan | S | 31,8 % | S | 33,2 % | 73,8 % |
| 409 Hemdal | S | 27,5 % | M | 27,3 % | 80,4 % |
| 410 Malmaberg S | S | 33,2 % | S | 33,4 % | 72,5 % |
| 411 Malmaberg N | S | 34,5 % | S | 33,6 % | 78,9 % |
| 412 Klockartorp | S | 35,1 % | S | 33,8 % | 76,9 % |
| 413 Skiljebo S | M | 26,2 % | M | 30,0 % | 88,5 % |
| 414 Skiljebo N | S | 38,9 % | S | 38,1 % | 75,8 % |
| 415 Odensviplatsen | S | 37,8 % | S | 36,0 % | 78,2 % |
| 416 Brandthovda | S | 28,4 % | M | 31,8 % | 91,5 % |
| 417 Bjurhovda SV | S | 37,9 % | S | 35,1 % | 71,0 % |
| 418 Bjurhovda SO | S | 35,0 % | S | 34,8 % | 73,4 % |
| 419 Bjurhovda N/Badelunda | S | 27,8 % | M | 29,0 % | 88,3 % |
| 420 Hökåsen/Tillberga landsbygd | M | 30,0 % | M | 32,7 % | 82,7 % |
| 421 Hökåsen tätort | M | 29,1 % | M | 33,1 % | 85,7 % |
| 422 Tillberga tätort | SD | 29,4 % | S | 27,4 % | 79,1 % |
| 423 Tortuna/Sevalla | SD | 28,2 % | M | 24,2 % | 85,4 % |
| 501 Viksäng V/Ängsgärdet | S | 39,2 % | S | 38,6 % | 65,1 % |
| 502 Viksäng/Stenhagen | S | 34,3 % | S | 33,5 % | 81,1 % |
| 503 Viksäng Ö | S | 32,0 % | S | 30,7 % | 76,9 % |
| 504 Talltorp/Lillhamra | M | 30,6 % | M | 36,4 % | 87,0 % |
| 505 Notudden | M | 27,3 % | M | 29,2 % | 79,2 % |
| 506 Mälarparken | S | 28,5 % | M | 30,6 % | 79,7 % |
| 507 Framnäs/Öster Mälarstrand | M | 34,1 % | M | 42,0 % | 84,2 % |
| 508 Berghamra/Hamre | M | 32,0 % | M | 39,6 % | 85,6 % |
| 509 Gäddeholm | M | 35,5 % | M | 40,5 % | 90,9 % |
| 510 Irsta S | M | 30,3 % | M | 33,7 % | 81,8 % |
| 511 Irsta N | M | 28,8 % | M | 31,6 % | 84,8 % |
| 512 Björksta/Kungsåra/Ängsö | SD | 27,9 % | M | 22,9 % | 81,4 % |
| 513 Öster Mälarstrand V | M | 28,5 % | M | 33,2 % | 68,4 % |
| 514 Kärrbolandet | M | 29,6 % | M | 34,4 % | 84,1 % |
| 515 Öster Mälarstrand Ö | M | 27,8 % | M | 30,6 % | 79,5 % |
| 516 Förseglet | S | 25,5 % | S | 29,1 % | 71,2 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026