Valresultat Fagersta 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Fagersta med 35,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Fagersta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Fagersta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,8 %
Röstberättigade
9 607
Avgivna röster
7 759
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Fagersta

Riksdagsvalet 2022 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 71535,6 %
SDSverigedemokraterna2 12727,9 %
MModeraterna1 12714,8 %
VVänsterpartiet5877,7 %
KDKristdemokraterna3684,8 %
CCenterpartiet2523,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1892,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1862,4 %
Övriga partier831,1 %

Regionvalet 2022 i Fagersta

Regionvalet 2022 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 64135,3 %
SDSverigedemokraterna1 58321,1 %
MModeraterna1 16815,6 %
VVänsterpartiet1 01213,5 %
KDKristdemokraterna4706,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2563,4 %
CCenterpartiet2363,2 %
MPMiljöpartiet de gröna791,1 %
Övriga partier470,6 %

Kommunvalet 2022 i Fagersta

Kommunvalet 2022 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 13527,9 %
VVänsterpartiet2 02426,5 %
SDSverigedemokraterna1 73022,6 %
MModeraterna1 21115,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2122,8 %
CCenterpartiet1782,3 %
KDKristdemokraterna1051,4 %
Övriga partier480,6 %

Partiernas utveckling i Fagersta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Fagersta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Fagersta per valår
Parti200620102014201820222026
S50,1 %44,4 %45,0 %39,4 %35,6 %33,6 %
SD2,3 %7,7 %18,6 %23,0 %27,9 %23,2 %
M17,7 %21,2 %15,5 %14,1 %14,8 %16,7 %
V9,5 %8,8 %6,5 %7,9 %7,7 %9,6 %
KD4,6 %3,7 %2,6 %4,7 %4,8 %4,9 %
C4,4 %3,4 %2,5 %4,2 %3,3 %3,0 %
L5,0 %4,9 %2,7 %3,2 %2,5 %4,2 %
MP3,0 %5,0 %4,2 %2,3 %2,4 %2,8 %
Övr3,3 %0,9 %2,5 %1,2 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande77,1 %82,1 %83,5 %84,3 %80,8 %80,5 %

Valdeltagande i Fagersta 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Fagersta 2022

Så skiljer sig Fagersta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,9 % i Fagersta mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,3
  • S +5,2
  • V +0,9

Svagare än i riket

  • M −4,3
  • C −3,4
  • MP −2,6
  • L −2,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Fagersta, från 23,0 % till 27,9 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,4 % till 35,6 % (−3,8).

  • SD +4,9
  • S −3,8
  • C −0,9
  • L −0,7
  • M +0,6
  • V −0,3
  • MP +0,1
  • KD +0,1

Valdeltagande i Fagersta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,8 %, vilket är 3,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Fagersta på plats 270 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Fagersta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,0 % i Centrum till 89,8 % i Meling.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kolarbyn (45,3 %) och sitt svagaste i Åvestbo-Västervåla (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Fagersta är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 26,5 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,8 procentenheter.

  • V +18,8
  • S −7,6
  • SD −5,2
  • KD −3,4
  • M +1,1
  • C −1,0

Största parti i Fagersta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Fagersta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Fagersta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %80,5 %
2022Socialdemokraterna35,6 %80,8 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,3 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna44,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna50,1 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Fagersta 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Fagersta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Fagersta, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS38,3 %S32,9 %62,0 %
KolarbynS45,3 %S35,1 %67,2 %
MelingS35,6 %S28,1 %89,8 %
Per OlsS33,4 %V28,8 %79,3 %
RisbronS36,2 %V28,1 %74,9 %
VästanforsS33,9 %S25,4 %79,6 %
Åvestbo-VästervålaSD32,2 %SD27,3 %88,7 %

Utforska valdistrikten i Fagersta på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022