Valresultat Skinnskatteberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Skinnskatteberg med 45,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,7 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skinnskatteberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 3 527
- Avgivna röster
- 2 976
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Skinnskatteberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 336 | 45,3 % |
| MModeraterna | 512 | 17,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 229 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 198 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 189 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 157 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 86 | 2,9 % |
| Övriga partier | 26 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Skinnskatteberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 344 | 46,1 % |
| MModeraterna | 336 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 244 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 237 | 8,1 % |
| SjvUSjvU | 228 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 204 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 119 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 65 | 2,2 % |
| Övriga partier | 14 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Skinnskatteberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 120 | 37,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 912 | 30,7 % |
| VVänsterpartiet | 222 | 7,5 % |
| MModeraterna | 199 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 199 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 135 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 98 | 3,3 % |
| SkbdSkbd | 46 | 1,5 % |
| KDKristdemokraterna | 37 | 1,2 % |
| Övriga partier | 2 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Skinnskatteberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skinnskatteberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- M
- L
- V
- SD
- C
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,7 % | 45,3 % | 42,8 % | 38,5 % | 34,4 % | 30,8 % |
| M | 14,2 % | 17,4 % | 13,3 % | 10,7 % | 11,6 % | 13,3 % |
| L | 5,7 % | 7,8 % | 5,1 % | 4,9 % | 4,2 % | 5,6 % |
| V | 9,2 % | 7,4 % | 6,4 % | 6,6 % | 5,2 % | 6,0 % |
| SD | 3,0 % | 6,7 % | 18,2 % | 25,2 % | 31,4 % | 28,9 % |
| C | 9,3 % | 6,4 % | 6,4 % | 6,7 % | 4,1 % | 3,3 % |
| MP | 3,3 % | 5,3 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,8 % | 3,2 % |
| KD | 3,8 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,9 % | 5,3 % | 6,0 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,5 % | 1,0 % | 3,0 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 84,4 % | 84,9 % | 85,3 % | 83,2 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Skinnskatteberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skinnskatteberg 2010
Så skiljer sig Skinnskatteberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 45,3 % i Skinnskatteberg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 14,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,6
- V +1,8
- SD +1,0
- FP +0,7
Svagare än i riket
- M −12,7
- KD −2,7
- MP −2,0
- C −0,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Skinnskatteberg, från 3,0 % till 6,7 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,7 % till 45,3 % (−3,5).
- SD +3,7
- S −3,5
- M +3,2
- C −2,8
- FP +2,1
- MP +2,0
- V −1,9
- KD −0,8
Valdeltagande i Skinnskatteberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,4 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Skinnskatteberg på plats 145 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skinnskatteberg är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 30,7 % i kommunvalet mot 7,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 22,9 procentenheter.
- FP +22,9
- M −10,7
- S −7,6
- SD −3,4
- MP −0,8
- C +0,3
- V +0,1
Största parti i Skinnskatteberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skinnskatteberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 82,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 85,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,7 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Skinnskatteberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Skinnskatteberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Skinnskatteberg Norra | S | 50,6 % | S | 43,1 % | 80,6 % |
| Skinnskatteberg Södra | S | 41,6 % | FP | 33,6 % | 78,5 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010