Valresultat Surahammar 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Surahammar med 49,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,6 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Surahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Surahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
7 498
Avgivna röster
6 261
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Surahammar

Riksdagsvalet 2010 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 02649,1 %
MModeraterna1 19619,4 %
VVänsterpartiet4857,9 %
SDSverigedemokraterna4327,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3495,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2544,1 %
KDKristdemokraterna1772,9 %
CCenterpartiet1712,8 %
Övriga partier691,1 %

Landstingsvalet 2010 i Surahammar

Landstingsvalet 2010 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 13651,6 %
MModeraterna91715,1 %
VVänsterpartiet5639,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3646,0 %
SDSverigedemokraterna2924,8 %
KDKristdemokraterna1973,2 %
SjvUSjvU1973,2 %
CCenterpartiet1923,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1813,0 %
Övriga partier380,6 %

Kommunvalet 2010 i Surahammar

Kommunvalet 2010 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 98748,6 %
MModeraterna87514,2 %
VVänsterpartiet65610,7 %
CCenterpartiet4607,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4477,3 %
SDSverigedemokraterna3004,9 %
KDKristdemokraterna1993,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1382,2 %
SVPSVP661,1 %
Övriga partier190,3 %

Partiernas utveckling i Surahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Surahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • L
  • MP
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Surahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S54,2 %49,1 %45,4 %36,4 %34,7 %30,4 %
M14,3 %19,4 %13,6 %13,0 %13,9 %16,8 %
V8,4 %7,9 %7,2 %8,2 %5,0 %5,2 %
SD2,5 %7,0 %18,4 %27,5 %33,7 %31,0 %
L5,9 %5,7 %3,4 %3,4 %2,5 %3,8 %
MP3,0 %4,1 %3,4 %1,9 %1,9 %2,7 %
KD4,2 %2,9 %2,3 %4,2 %4,4 %5,5 %
C4,8 %2,8 %3,7 %4,0 %2,7 %2,9 %
Övr2,8 %1,1 %2,6 %1,5 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande77,5 %83,5 %84,5 %85,1 %83,7 %83,1 %

Valdeltagande i Surahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Surahammar 2010

Så skiljer sig Surahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,1 % i Surahammar mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 18,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +18,5
  • V +2,3
  • SD +1,3

Svagare än i riket

  • M −10,6
  • C −3,8
  • MP −3,2
  • KD −2,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Surahammar, från 14,3 % till 19,4 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 54,2 % till 49,1 % (−5,1).

  • M +5,2
  • S −5,1
  • SD +4,6
  • C −2,0
  • KD −1,3
  • MP +1,1
  • V −0,5
  • FP −0,2

Valdeltagande i Surahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,5 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Surahammar på plats 186 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Surahammar är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Virsbo till 86,3 % i Stavtorpet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Virsbo (54,3 %) och sitt svagaste i Bruket och Landsbygd (38,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Surahammar är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 19,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.

  • M −5,2
  • V +2,8
  • SD −2,1
  • MP −1,9
  • FP +1,6
  • S −0,5

Största parti i Surahammar sedan 2006

Största parti har skiftat i Surahammar under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Surahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,7 %83,7 %
2018Socialdemokraterna36,4 %85,1 %
2014Socialdemokraterna45,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna49,1 %83,5 %
2006Socialdemokraterna54,2 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Surahammar 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Surahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Surahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bruket och LandsbygdS38,2 %S39,7 %83,9 %
DalskogenS54,3 %S54,2 %79,6 %
RamnäsS52,5 %S46,2 %83,8 %
SkogslundS48,3 %S49,0 %82,2 %
StavtorpetS47,2 %S48,3 %86,3 %
VirsboS54,3 %S53,9 %79,3 %

Utforska valdistrikten i Surahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010