Valresultat Kungsör 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 6 243
- Avgivna röster
- 5 292
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 840 | 35,3 % |
| MModeraterna | 1 420 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 370 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 362 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 358 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 294 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 260 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 249 | 4,8 % |
| Övriga partier | 53 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 907 | 37,6 % |
| MModeraterna | 1 188 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 468 | 9,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 415 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 305 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 246 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 225 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 199 | 3,9 % |
| SjvUSjvU | 65 | 1,3 % |
| Övriga partier | 52 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 668 | 32,5 % |
| MModeraterna | 1 114 | 21,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 907 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 578 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 283 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 208 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 191 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 3,6 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Kungsör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungsör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- C
- V
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,1 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,4 % | 32,0 % | 28,0 % |
| M | 23,1 % | 27,3 % | 18,7 % | 16,6 % | 16,2 % | 18,4 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 17,5 % | 23,9 % | 29,0 % | 25,1 % |
| L | 6,1 % | 7,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 3,7 % | 4,6 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 7,2 % | 8,5 % | 5,2 % | 5,4 % |
| V | 5,7 % | 5,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 7,5 % |
| MP | 3,6 % | 5,0 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,5 % | 2,9 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 4,4 % | 5,6 % | 6,0 % | 5,8 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,8 % | 86,2 % | 88,3 % | 84,9 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Kungsör 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungsör 2010
Så skiljer sig Kungsör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,3 % i Kungsör mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,7
- SD +1,4
- C +0,3
- V +0,0
Svagare än i riket
- M −2,8
- MP −2,3
- KD −0,8
- FP −0,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kungsör, från 23,1 % till 27,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,9 % till 6,9 % (−4,0).
- M +4,2
- C −4,0
- SD +3,9
- S −3,7
- MP +1,4
- JL −1,0
- KD −0,9
- FP +0,9
Valdeltagande i Kungsör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kungsör på plats 124 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungsör är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Centrum till 88,1 % i Haga - Skillinge.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (40,3 %) och sitt svagaste i Torpa - Malmberga (31,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsör är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 7,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- FP +10,7
- M −5,6
- C +4,4
- SD −3,1
- S −2,9
- MP −1,4
- KD −1,1
- V −0,1
Största parti i Kungsör sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kungsör i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungsör 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Kungsör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 40,3 % | S | 37,9 % | 78,3 % |
| Haga - Skillinge | S | 33,7 % | S | 29,7 % | 88,1 % |
| Runna - Granhammar | S | 37,8 % | S | 33,3 % | 81,6 % |
| Torpa - Malmberga | S | 31,3 % | S | 26,2 % | 87,4 % |
| Valskog - Kungs-Barkarö | S | 32,5 % | S | 34,0 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010