Valresultat Norberg 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Norberg med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,6 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Norberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,7 %
Röstberättigade
4 386
Avgivna röster
3 803
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Norberg

Riksdagsvalet 2018 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 36636,5 %
SDSverigedemokraterna80921,6 %
MModeraterna52814,1 %
VVänsterpartiet3579,5 %
CCenterpartiet2145,7 %
KDKristdemokraterna1534,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1413,8 %
MPMiljöpartiet de gröna942,5 %
Övriga partier802,1 %

Landstingsvalet 2018 i Norberg

Landstingsvalet 2018 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61644,6 %
SDSverigedemokraterna50313,9 %
MModeraterna46612,9 %
VVänsterpartiet37110,2 %
CCenterpartiet2055,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1784,9 %
KDKristdemokraterna1684,6 %
MPMiljöpartiet de gröna501,4 %
LPoLPo371,0 %
Övriga partier280,8 %

Kommunvalet 2018 i Norberg

Kommunvalet 2018 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 51340,6 %
DiNDiN45112,1 %
VVänsterpartiet39210,5 %
SDSverigedemokraterna3649,8 %
MModeraterna2937,9 %
PNFPNF2256,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1834,9 %
CCenterpartiet1764,7 %
KDKristdemokraterna651,7 %
MPMiljöpartiet de gröna511,4 %
Övriga partier130,3 %

Partiernas utveckling i Norberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−1,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norberg per valår
Parti200620102014201820222026
S45,0 %42,4 %38,4 %36,5 %36,9 %32,9 %
SD3,1 %7,3 %20,3 %21,6 %25,8 %22,7 %
M16,2 %20,0 %14,2 %14,1 %14,3 %17,5 %
V12,5 %11,0 %8,9 %9,5 %7,7 %6,6 %
C6,6 %4,6 %4,3 %5,7 %3,0 %3,7 %
KD3,3 %2,9 %2,3 %4,1 %4,6 %5,9 %
L4,5 %4,7 %2,8 %3,8 %3,1 %5,0 %
MP4,1 %5,8 %4,3 %2,5 %2,9 %3,8 %
Övr4,7 %1,1 %4,5 %2,1 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande78,0 %84,1 %86,0 %86,7 %83,6 %83,7 %

Valdeltagande i Norberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norberg 2018

Så skiljer sig Norberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,5 % i Norberg mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,2
  • SD +4,1
  • V +1,5

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • C −2,9
  • KD −2,2
  • MP −1,9

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Kristdemokraterna mest i Norberg, från 2,3 % till 4,1 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 2,8 % till 0,4 % (−2,4).

  • FI −2,4
  • S −1,9
  • KD +1,8
  • MP −1,8
  • ÖVR −1,6
  • C +1,4
  • SD +1,3
  • L +0,9

Valdeltagande i Norberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Norberg på plats 177 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norberg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Björkängen till 87,2 % i Kärrgruvan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skallberget (39,9 %) och sitt svagaste i Karbenning (26,3 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 21,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,9 procentenheter.

  • SD −11,9
  • M −6,2
  • S +4,1
  • KD −2,3
  • L +1,1
  • C −1,0
  • V +1,0

Största parti i Norberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %83,7 %
2022Socialdemokraterna36,9 %83,6 %
2018Socialdemokraterna36,5 %86,7 %
2014Socialdemokraterna38,4 %86,0 %
2010Socialdemokraterna42,4 %84,1 %
2006Socialdemokraterna45,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Norberg 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Norberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkängenS39,8 %S42,2 %79,9 %
KarbenningS26,3 %S32,8 %82,5 %
KärrgruvanS32,2 %S34,8 %87,2 %
SkallbergetS39,9 %S44,8 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Norberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018