Valresultat Sala 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sala med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.

Se Sala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,4 %
Röstberättigade
16 577
Avgivna röster
13 326
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Sala

Riksdagsvalet 2006 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 62635,5 %
MModeraterna2 98322,9 %
CCenterpartiet1 86214,3 %
KDKristdemokraterna8496,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8176,3 %
VVänsterpartiet7385,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4503,5 %
SDSverigedemokraterna3552,7 %
Övriga partier3262,5 %

Landstingsvalet 2006 i Sala

Landstingsvalet 2006 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 31334,1 %
CCenterpartiet2 60220,6 %
MModeraterna2 38618,9 %
KDKristdemokraterna9607,6 %
VVänsterpartiet7566,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7245,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3292,6 %
SJVUSJVU2492,0 %
SDSverigedemokraterna2091,7 %
Övriga partier1130,9 %

Kommunvalet 2006 i Sala

Kommunvalet 2006 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 89638,0 %
CCenterpartiet2 83622,0 %
MModeraterna2 32418,0 %
KDKristdemokraterna8666,7 %
VVänsterpartiet8666,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6415,0 %
SDSverigedemokraterna2171,7 %
Övriga partier2411,9 %

Partiernas utveckling i Sala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sala per valår
Parti200620102014201820222026
S35,5 %33,5 %33,5 %29,3 %30,5 %28,7 %
M22,9 %26,3 %19,9 %16,0 %16,8 %18,5 %
C14,3 %11,3 %11,0 %11,8 %7,3 %7,1 %
KD6,5 %4,9 %3,6 %6,0 %5,6 %6,5 %
L6,3 %6,0 %4,0 %4,1 %3,0 %4,4 %
V5,7 %4,8 %4,6 %6,3 %5,3 %6,2 %
MP3,5 %5,9 %4,7 %2,6 %3,0 %3,6 %
SD2,7 %6,4 %15,4 %22,2 %27,2 %23,4 %
Övr2,6 %1,0 %3,3 %1,6 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,4 %84,3 %86,2 %88,2 %85,8 %86,1 %

Valdeltagande i Sala 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sala 2006

Så skiljer sig Sala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 14,3 % i Sala mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,4
  • S +0,3

Svagare än i riket

  • M −3,1
  • MP −1,7
  • FP −1,2
  • SD −0,2

Valdeltagande i Sala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,4 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sala på plats 134 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sala är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Åkra till 87,6 % i Kila.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åkra (55,1 %) och sitt svagaste i Norrby (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 1 av 15 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sala är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,0 % i kommunvalet mot 14,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • C +7,7
  • M −4,9
  • MP −2,5
  • S +2,4
  • FP −1,3
  • V +1,0
  • KD +0,2

Största parti i Sala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,8 %
2018Socialdemokraterna29,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna33,5 %84,3 %
2006Socialdemokraterna35,5 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Sala 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Sala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sala, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS34,9 %S36,3 %75,3 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.S44,6 %S51,0 %82,1 %
FläckeboS28,7 %C34,5 %83,1 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.flS44,9 %S45,7 %72,1 %
KilaM26,3 %C33,5 %87,6 %
Kumla-Ransta-TärnaS36,0 %S36,2 %82,7 %
Kungsängen-Valla-VasastadenS40,3 %S43,7 %83,4 %
MöklintaC31,5 %C40,8 %82,4 %
NorrbyC29,5 %C36,8 %82,5 %
Sala NS39,8 %S43,1 %82,1 %
Sala SS40,4 %S42,4 %82,6 %
Sala ÖS36,2 %S38,0 %83,3 %
VästerbykilC30,3 %C38,4 %79,2 %
VästerfärneboS26,7 %S31,8 %80,4 %
ÅkraS55,1 %S59,6 %69,5 %

Utforska valdistrikten i Sala på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006