Valresultat Järfälla 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Järfälla med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Järfälla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 47 valdistrikt.

Se Järfälla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,0 %
Röstberättigade
63 488
Avgivna röster
51 424
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Järfälla

Riksdagsvalet 2026 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 93731,3 %
MModeraterna9 77419,2 %
SDSverigedemokraterna6 92913,6 %
VVänsterpartiet6 85313,4 %
CCenterpartiet2 8835,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6265,2 %
KDKristdemokraterna2 5475,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5325,0 %
Övriga partier8751,7 %

Regionvalet 2026 i Järfälla

Regionvalet 2026 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 22232,8 %
MModeraterna10 35819,7 %
VVänsterpartiet7 51914,3 %
SDSverigedemokraterna5 96511,4 %
KDKristdemokraterna3 3656,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6575,1 %
CCenterpartiet2 4374,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9803,8 %
MEDMedborgerlig Samling5421,0 %
Övriga partier4690,9 %

Kommunvalet 2026 i Järfälla — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Järfälla har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Vänsterpartiet med 8.

Kommunvalet 2026 i Järfälla: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 37831,1 %19(±0)
MModeraterna9 67918,4 %12(−1)
VVänsterpartiet7 08613,5 %8(+1)
SDSverigedemokraterna5 36510,2 %6(−1)
MEDMedborgerlig Samling3 5626,8 %4(+2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0885,9 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 6285,0 %3(+1)
CCenterpartiet2 3054,4 %3(−1)
KDKristdemokraterna2 0423,9 %2(−1)
Övriga partier5151,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Järfälla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Järfälla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+4,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Järfälla per valår
Parti200620102014201820222026
S30,2 %25,7 %28,6 %27,7 %30,7 %31,3 %
M34,0 %36,4 %29,0 %24,0 %21,0 %19,2 %
SD2,3 %4,8 %10,2 %15,0 %16,4 %13,6 %
V5,6 %5,3 %5,9 %8,8 %9,1 %13,4 %
C4,1 %4,2 %4,0 %6,3 %6,1 %5,7 %
MP5,4 %7,8 %7,7 %4,5 %4,8 %5,2 %
KD6,8 %6,0 %5,0 %6,3 %4,3 %5,0 %
L9,4 %8,4 %6,1 %6,0 %5,1 %5,0 %
Övr2,1 %1,4 %3,5 %1,4 %2,4 %1,7 %
Valdeltagande81,7 %85,0 %85,5 %86,3 %79,4 %81,0 %

Valdeltagande i Järfälla 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Järfälla 2026

Så skiljer sig Järfälla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 13,4 % i Järfälla mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • V +5,0
  • S +3,3

Svagare än i riket

  • SD −3,9
  • C −1,4
  • KD −1,2
  • MP −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Järfälla, från 9,1 % till 13,4 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 16,4 % till 13,6 % (−2,8).

  • V +4,3
  • SD −2,8
  • M −1,9
  • NYANS −1,0
  • KD +0,7
  • S +0,6
  • C −0,4
  • MP +0,3

Valdeltagande i Järfälla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,0 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Järfälla på plats 263 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Järfälla är indelad i 47 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 46,3 % i Norra Nyberg till 89,2 % i Bolinder strand.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra Nyberg (45,2 %) och sitt svagaste i Skälby Gård Östra (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 39, Moderaterna i 7, Vänsterpartiet i 1 av 47 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Järfälla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,2 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • SD −3,4
  • C −1,3
  • KD −1,1
  • L +0,9
  • M −0,8
  • S −0,2
  • MP −0,2
  • V +0,0

Största parti i Järfälla sedan 2006

Största parti har skiftat i Järfälla under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Järfälla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %81,0 %
2022Socialdemokraterna30,7 %79,4 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,3 %
2014Moderaterna29,0 %85,5 %
2010Moderaterna36,4 %85,0 %
2006Moderaterna34,0 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Järfälla 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 47 valdistrikten i Järfälla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Järfälla, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarkarbystadenS32,3 %S29,1 %71,3 %
Berghem/PolhemM26,1 %M26,8 %72,3 %
Bolinder strandM25,2 %S26,0 %89,2 %
Centrala JakobsbergS35,0 %S34,8 %65,7 %
Centrala KallhällS30,1 %S30,6 %79,1 %
Centrala Viksjö NorraS31,4 %S32,1 %75,9 %
Centrala Viksjö SödraS32,7 %S31,9 %81,8 %
DackevägenS39,6 %S40,4 %64,2 %
DragonbackenS37,3 %S33,9 %68,7 %
EkedalS38,0 %S39,2 %69,7 %
Emaljvägen/KopparvägenS35,7 %S35,7 %75,6 %
FastebolM27,1 %S25,6 %86,9 %
FjällenS29,6 %S29,8 %83,9 %
GrönvretenS27,7 %S27,5 %85,6 %
HammarenS38,2 %S35,1 %67,3 %
HummelmoraS27,4 %S27,9 %86,7 %
HögbyS29,7 %S28,4 %84,0 %
KalvshällaS36,8 %S34,2 %75,0 %
KarlslundS33,4 %S30,4 %78,5 %
Kolarängen/VillastadenS27,1 %S28,5 %82,4 %
KyrkbynS26,6 %S27,2 %79,5 %
Lilla UlvsättraS40,4 %S42,9 %67,5 %
LundS25,9 %S26,0 %81,5 %
LädersättraS37,0 %S37,2 %62,2 %
NeptuniS30,0 %S29,3 %79,8 %
Norra AspnäsS36,8 %S36,2 %74,5 %
Norra BarkarbyS36,8 %S34,4 %77,4 %
Norra NybergS45,2 %S47,5 %46,3 %
Norra VibblabyS35,0 %S33,3 %69,3 %
OlovslundM26,3 %M23,8 %84,9 %
OrgonaS29,7 %S28,6 %79,8 %
RiddarparkenS38,9 %S42,8 %62,6 %
SandvikS28,1 %S27,5 %86,7 %
Skälby Gård VästraM29,4 %M29,6 %85,3 %
Skälby Gård ÖstraM30,3 %M30,2 %86,1 %
SnapphanenS37,4 %S40,5 %64,0 %
StäketM29,9 %M29,9 %82,6 %
Södra AspnäsS41,6 %S38,6 %68,3 %
Södra BarkarbyS25,8 %S24,1 %86,0 %
Södra NybergS39,1 %S41,1 %64,1 %
Södra VibblabyS36,7 %S36,3 %72,9 %
TallbohovV38,0 %S40,2 %60,3 %
Ulvsättra/SkogstorpS27,9 %S27,2 %83,3 %
VattmyraS27,5 %S28,2 %83,9 %
VästerbyS29,3 %S28,0 %72,5 %
Västra BarkarbystadenS33,5 %S32,4 %76,0 %
ÅlstaS33,4 %S32,3 %71,5 %

Utforska valdistrikten i Järfälla på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026