Valresultat Järfälla 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Järfälla med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Järfälla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.

Se Järfälla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,3 %
Röstberättigade
53 230
Avgivna röster
45 948
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Järfälla

Riksdagsvalet 2018 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 63527,7 %
MModeraterna10 93724,0 %
SDSverigedemokraterna6 84715,0 %
VVänsterpartiet3 9958,8 %
CCenterpartiet2 8816,3 %
KDKristdemokraterna2 8726,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7566,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0744,5 %
Övriga partier6571,4 %

Landstingsvalet 2018 i Järfälla

Landstingsvalet 2018 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 41930,8 %
MModeraterna10 32122,0 %
SDSverigedemokraterna5 46111,7 %
VVänsterpartiet4 4829,6 %
KDKristdemokraterna3 7848,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 1106,6 %
CCenterpartiet2 5345,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0734,4 %
Övriga partier6411,4 %

Kommunvalet 2018 i Järfälla

Kommunvalet 2018 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 33428,4 %
MModeraterna11 48124,5 %
SDSverigedemokraterna5 81812,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1908,9 %
VVänsterpartiet4 1218,8 %
KDKristdemokraterna2 6945,7 %
CCenterpartiet2 5095,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2394,8 %
Övriga partier5181,1 %

Partiernas utveckling i Järfälla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Järfälla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Järfälla per valår
Parti200620102014201820222026
S30,2 %25,7 %28,6 %27,7 %30,7 %31,3 %
M34,0 %36,4 %29,0 %24,0 %21,0 %19,2 %
SD2,3 %4,8 %10,2 %15,0 %16,4 %13,6 %
V5,6 %5,3 %5,9 %8,8 %9,1 %13,4 %
C4,1 %4,2 %4,0 %6,3 %6,1 %5,7 %
KD6,8 %6,0 %5,0 %6,3 %4,3 %5,0 %
L9,4 %8,4 %6,1 %6,0 %5,1 %5,0 %
MP5,4 %7,8 %7,7 %4,5 %4,8 %5,2 %
Övr2,1 %1,4 %3,5 %1,4 %2,4 %1,7 %
Valdeltagande81,7 %85,0 %85,5 %86,3 %79,4 %81,0 %

Valdeltagande i Järfälla 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Järfälla 2018

Så skiljer sig Järfälla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 24,0 % i Järfälla mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,1
  • V +0,7
  • L +0,5
  • MP +0,1

Svagare än i riket

  • SD −2,5
  • C −2,3
  • S −0,6
  • KD −0,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Järfälla, från 10,2 % till 15,0 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,0 % till 24,0 % (−5,0).

  • M −5,0
  • SD +4,8
  • MP −3,2
  • V +2,9
  • C +2,3
  • FI −2,0
  • KD +1,3
  • ÖVR −1,1

Valdeltagande i Järfälla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,3 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Järfälla på plats 200 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Järfälla är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,0 % i 21 Snapphanen till 91,6 % i 12 Fastebol.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 20 Tallbohov (43,5 %) och sitt svagaste i 3 Skälby Gård Östra (14,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Moderaterna i 17 av 38 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Järfälla är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 8,9 % i kommunvalet mot 6,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.

  • L +2,9
  • SD −2,6
  • C −1,0
  • S +0,8
  • KD −0,5
  • M +0,5
  • MP +0,2
  • V +0,0

Största parti i Järfälla sedan 2006

Största parti har skiftat i Järfälla under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Järfälla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %81,0 %
2022Socialdemokraterna30,7 %79,4 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,3 %
2014Moderaterna29,0 %85,5 %
2010Moderaterna36,4 %85,0 %
2006Moderaterna34,0 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Järfälla 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Järfälla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Järfälla, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Norra BarkarbyS30,1 %S26,5 %84,6 %
2 Södra BarkarbyM30,4 %M31,4 %87,5 %
3 Skälby Gård ÖstraM35,5 %M36,3 %88,6 %
4 Skälby Gård VästraM36,6 %M38,6 %88,6 %
5 OrgonaM30,3 %M31,1 %86,5 %
6 NeptuniM30,5 %M31,1 %85,2 %
7 FjällenM27,5 %M28,7 %87,4 %
8 SandvikS26,1 %S27,5 %88,4 %
9 HummelmoraM28,8 %M30,5 %89,1 %
10 Centrala Viksjö SödraS28,6 %M28,7 %87,1 %
11 LundM27,0 %M28,1 %87,2 %
12 FastebolM31,1 %M33,3 %91,6 %
13 Centrala Viksjö NorraS32,7 %S32,4 %80,7 %
14 HögbyM29,9 %M31,4 %88,9 %
15 OlovslundM31,8 %M34,3 %87,7 %
16 VibblabyS30,0 %S31,8 %79,7 %
17 VästerbyS29,3 %S28,0 %80,9 %
18 GrönvretenM28,4 %M30,1 %89,4 %
19 NybergS42,7 %S45,1 %66,0 %
20 TallbohovS43,5 %S46,3 %67,3 %
21 SnapphanenS41,0 %S44,5 %65,0 %
22 HammarenS34,5 %S36,3 %75,3 %
23 DackevägenS36,5 %S38,8 %71,0 %
24 Centrala JakobsbergS34,4 %S34,7 %70,1 %
25 Södra AspnäsS41,5 %S40,9 %75,3 %
26 EkedalS35,1 %S37,8 %73,1 %
27 Norra AspnäsS30,5 %S29,7 %83,5 %
28 VattmyraM26,2 %M26,5 %89,4 %
29 Berghem/PolhemM30,1 %M32,6 %86,9 %
30 Bolinder strandM29,3 %M31,1 %91,0 %
31 LädersättraS33,9 %S33,0 %84,8 %
32 Centrala KallhällS25,4 %S26,8 %82,6 %
33 Emaljvägen/KopparvägenS33,7 %S33,8 %79,9 %
34 Ulvsättra/SkogstorpS35,7 %S37,9 %76,6 %
35 Kolarängen/VillastadenS26,7 %S28,1 %83,4 %
36 StäketM30,7 %M34,4 %86,9 %
37 BarkarbystadenM25,4 %M26,5 %82,8 %
38 KalvshällaS30,5 %S31,7 %81,5 %

Utforska valdistrikten i Järfälla på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018