Valresultat Nynäshamn 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nynäshamn med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,1 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Nynäshamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,5 %
Röstberättigade
20 606
Avgivna röster
17 815
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Nynäshamn

Riksdagsvalet 2018 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 81327,3 %
SDSverigedemokraterna4 07123,1 %
MModeraterna3 71421,1 %
VVänsterpartiet1 1926,8 %
CCenterpartiet1 1366,4 %
KDKristdemokraterna1 0265,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7924,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6643,8 %
Övriga partier2341,3 %

Landstingsvalet 2018 i Nynäshamn

Landstingsvalet 2018 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 43230,6 %
MModeraterna3 85121,7 %
SDSverigedemokraterna3 01617,0 %
KDKristdemokraterna1 3837,8 %
VVänsterpartiet1 2326,9 %
CCenterpartiet1 1116,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8714,9 %
MPMiljöpartiet de gröna6663,8 %
Övriga partier1771,0 %

Kommunvalet 2018 i Nynäshamn

Kommunvalet 2018 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 49025,1 %
MModeraterna4 11823,0 %
SDSverigedemokraterna2 70815,1 %
SNSN1 6939,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0575,9 %
VVänsterpartiet9775,5 %
CCenterpartiet8624,8 %
KDKristdemokraterna6833,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6583,7 %
PP(N)PP(N)5983,3 %
Övriga partier650,4 %

Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nynäshamn per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %29,3 %30,6 %27,3 %31,4 %27,8 %
SD2,9 %6,1 %14,7 %23,1 %27,3 %23,9 %
M31,2 %35,0 %26,4 %21,1 %17,7 %19,7 %
V5,7 %5,4 %5,1 %6,8 %5,2 %6,3 %
C5,2 %4,5 %4,3 %6,4 %4,5 %5,1 %
KD6,0 %4,8 %3,8 %5,8 %5,1 %6,0 %
L6,6 %6,3 %5,3 %4,5 %3,4 %4,5 %
MP5,1 %7,2 %6,4 %3,8 %4,0 %5,1 %
Övr2,2 %1,4 %3,3 %1,3 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande78,9 %84,0 %85,1 %86,5 %83,1 %83,0 %

Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nynäshamn 2018

Så skiljer sig Nynäshamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,1 % i Nynäshamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,5
  • M +1,2

Svagare än i riket

  • C −2,2
  • V −1,2
  • L −1,0
  • S −1,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nynäshamn, från 14,7 % till 23,1 % (+8,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,4 % till 21,1 % (−5,3).

  • SD +8,3
  • M −5,3
  • S −3,3
  • MP −2,6
  • C +2,1
  • KD +2,0
  • FI −2,0
  • V +1,7

Valdeltagande i Nynäshamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,5 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nynäshamn på plats 192 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nynäshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Nynäshamn 9 Nicksta till 89,7 % i Nynäshamn 1 Sandhamn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 9 Nicksta (39,3 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 16 Ösmo N (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 3 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 23,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.

  • SD −8,0
  • S −2,2
  • KD −2,0
  • M +1,9
  • C −1,6
  • L +1,4
  • V −1,3
  • MP −0,1

Största parti i Nynäshamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nynäshamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %83,0 %
2022Socialdemokraterna31,4 %83,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,5 %
2014Socialdemokraterna30,6 %85,1 %
2010Moderaterna35,0 %84,0 %
2006Socialdemokraterna34,9 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nynäshamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Nynäshamn 1 SandhamnS32,8 %M29,3 %89,7 %
Nynäshamn 2 Estö ÖM28,9 %M31,2 %88,5 %
Nynäshamn 3 Estö VS26,4 %S26,9 %82,0 %
Nynäshamn 4 Centrala NynäshamnS34,2 %S32,5 %81,7 %
Nynäshamn 5 GröndalS37,5 %S33,5 %80,7 %
Nynäshamn 7 ViaS34,3 %S31,2 %84,0 %
Nynäshamn 8 KullstaS27,0 %M27,9 %85,8 %
Nynäshamn 9 NickstaS39,3 %S36,2 %74,4 %
Nynäshamn 10 VaktbergetS32,1 %S28,6 %85,9 %
Nynäshamn 11 HacktorpS29,7 %M30,6 %88,7 %
Nynäshamn 13 Ösmo VS31,6 %S31,3 %82,3 %
Nynäshamn 14 Ösmo ÖSD27,0 %S28,7 %79,6 %
Nynäshamn 15 Ösmo SSD29,1 %M23,3 %80,0 %
Nynäshamn 16 Ösmo NM29,3 %M30,8 %87,0 %
Nynäshamn 17 ToröM30,5 %M31,8 %84,4 %
Nynäshamn 18 Sorunda SSD29,3 %SN21,3 %85,0 %
Nynäshamn 19 Mellersta SorundaSD29,9 %SN28,1 %85,9 %
Nynäshamn 20 Sorunda NSD33,4 %SN22,1 %83,0 %

Utforska valdistrikten i Nynäshamn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018