Valresultat Täby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Täby med 36,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,1 %). Valdeltagandet var 91,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,1 %
- Röstberättigade
- 51 157
- Avgivna röster
- 46 616
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 687 | 36,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 491 | 14,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 293 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 5 094 | 11,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 966 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 853 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 908 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 483 | 3,2 % |
| Övriga partier | 611 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 15 152 | 32,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 104 | 17,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 985 | 12,8 % |
| KDKristdemokraterna | 5 322 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 4 596 | 9,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 566 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 730 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 592 | 3,4 % |
| Övriga partier | 547 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 816 | 38,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 631 | 18,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 243 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 4 123 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 595 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 252 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 949 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 987 | 2,1 % |
| Övriga partier | 177 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Täby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−9,3 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 53,7 % | 50,8 % | 45,3 % | 36,0 % | 33,9 % | 33,9 % |
| S | 14,0 % | 10,7 % | 12,5 % | 14,0 % | 19,8 % | 17,7 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 6,4 % | 11,4 % | 12,9 % | 10,8 % |
| C | 5,2 % | 7,8 % | 6,4 % | 11,0 % | 9,9 % | 11,2 % |
| L | 11,2 % | 11,5 % | 11,3 % | 10,7 % | 9,7 % | 10,7 % |
| KD | 7,5 % | 8,7 % | 7,0 % | 8,3 % | 5,2 % | 6,4 % |
| MP | 3,7 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 4,9 % |
| V | 2,1 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,2 % | 2,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,5 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,4 % | 88,9 % | 89,8 % | 91,1 % | 88,6 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Täby 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Täby 2018
Så skiljer sig Täby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 36,0 % i Täby mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 16,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,1
- L +5,2
- C +2,4
- KD +2,0
Svagare än i riket
- S −14,3
- SD −6,1
- V −4,8
- MP −0,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Täby, från 6,4 % till 11,4 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 45,3 % till 36,0 % (−9,3).
- M −9,3
- SD +5,0
- C +4,6
- MP −2,0
- FI −1,6
- S +1,5
- KD +1,3
- V +1,0
Valdeltagande i Täby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,1 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Täby på plats 13 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Täby är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Täby 27 Grindtorp södra, Annexet till 92,8 % i Täby 10 Ellapark.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 35 Näsbypark östra (46,4 %) och sitt svagaste i Täby 31 Hägernäs norra (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Socialdemokraterna i 1 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- L +7,7
- SD −3,7
- C −2,2
- M +2,1
- KD −1,4
- V −1,1
- S −0,6
- MP +0,1
Största parti i Täby sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 33,9 % | 88,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 45,3 % | 89,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 50,8 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 53,7 % | 85,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Täby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Täby 1 Täby kyrkby | M | 37,5 % | M | 40,4 % | 89,0 % |
| Täby 2 Runborg | M | 36,3 % | M | 38,7 % | 89,8 % |
| Täby 3 Byle | M | 38,6 % | M | 45,2 % | 92,7 % |
| Täby 4 Midgård | M | 29,7 % | M | 32,6 % | 89,2 % |
| Täby 5 Vallatorp Södra | M | 42,9 % | M | 44,5 % | 88,6 % |
| Täby 6 Vallatorp Norra | M | 36,1 % | M | 39,4 % | 89,5 % |
| Täby 7 Visinge | M | 35,7 % | M | 38,2 % | 90,9 % |
| Täby 8 Erikslund m.fl. | M | 32,5 % | M | 35,9 % | 88,9 % |
| Täby 9 Skarpäng norra | M | 37,0 % | M | 38,9 % | 91,3 % |
| Täby 10 Ellapark | M | 40,1 % | M | 38,9 % | 92,8 % |
| Täby 11 Ensta, Kullagränd | M | 37,6 % | M | 37,9 % | 81,7 % |
| Täby 12 Åkerbyvägen | M | 27,2 % | M | 32,6 % | 85,1 % |
| Täby 13 Skarpäng södra | M | 38,1 % | M | 38,3 % | 82,9 % |
| Täby 14 Ellagård västra | M | 37,2 % | M | 34,9 % | 88,2 % |
| Täby 15 Ellagård norra | M | 35,2 % | M | 30,5 % | 91,7 % |
| Täby 16 Roslags-Näsby norra | M | 33,9 % | M | 33,9 % | 83,2 % |
| Täby 17 Täby centrum | M | 34,9 % | M | 41,6 % | 83,4 % |
| Täby 18 Näsbydal | M | 27,2 % | M | 31,4 % | 83,6 % |
| Täby 19 Roslags Näsby södra | M | 37,6 % | M | 38,2 % | 85,8 % |
| Täby 20 Arninge, Ullna | M | 37,9 % | M | 45,6 % | 91,9 % |
| Täby 21 Löttingelund | M | 40,4 % | M | 46,2 % | 89,2 % |
| Täby 22 Gribbylund norra | M | 40,0 % | M | 41,5 % | 91,5 % |
| Täby 23 Gribbylund västra, Myrängen | M | 36,4 % | M | 41,2 % | 89,4 % |
| Täby 24 Gribbylunds centrum | S | 27,3 % | M | 31,4 % | 80,2 % |
| Täby 25 Marknadsvägen | M | 28,5 % | M | 35,7 % | 83,1 % |
| Täby 26 Gribbylund södra | M | 37,4 % | M | 35,8 % | 89,5 % |
| Täby 27 Grindtorp södra, Annexet | M | 26,8 % | M | 33,7 % | 79,1 % |
| Täby 28 Grindtorp norra | M | 32,6 % | M | 37,1 % | 83,8 % |
| Täby 29 Viggbyholm västra | M | 29,2 % | M | 32,4 % | 85,8 % |
| Täby 30 Viggbyholm norra | M | 41,4 % | M | 39,6 % | 89,4 % |
| Täby 31 Hägernäs norra | M | 22,6 % | M | 28,3 % | 82,8 % |
| Täby 32 Lahäll, Näsbygård | M | 40,6 % | M | 41,2 % | 88,6 % |
| Täby 33 Norskogen m.fl. | M | 33,5 % | M | 36,4 % | 81,1 % |
| Täby 34 Näsbyparks centrum | M | 42,2 % | M | 44,4 % | 86,8 % |
| Täby 35 Näsbypark östra | M | 46,4 % | M | 42,6 % | 88,7 % |
| Täby 36 Viggbyholm södra | M | 40,4 % | M | 40,4 % | 79,4 % |
| Täby 37 Hägernäs södra | M | 40,0 % | M | 44,9 % | 89,1 % |
| Täby 38 Slottsparken m.fl. | M | 43,3 % | M | 38,6 % | 89,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018