Valresultat Täby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Täby med 45,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 89,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,8 %
- Röstberättigade
- 48 994
- Avgivna röster
- 44 017
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 19 836 | 45,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 487 | 12,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 944 | 11,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 072 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 824 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 2 804 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 687 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 976 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 823 | 1,9 % |
| Övriga partier | 338 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 754 | 40,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 082 | 16,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 030 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 548 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 887 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 2 264 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 589 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 109 | 2,5 % |
| Övriga partier | 684 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 747 | 38,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 147 | 25,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 836 | 13,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 301 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 2 476 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 979 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 507 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 767 | 1,7 % |
| Övriga partier | 366 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Täby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−5,5 procentenheter).
- M
- S
- L
- KD
- SD
- C
- MP
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 53,7 % | 50,8 % | 45,3 % | 36,0 % | 33,9 % | 33,9 % |
| S | 14,0 % | 10,7 % | 12,5 % | 14,0 % | 19,8 % | 17,7 % |
| L | 11,2 % | 11,5 % | 11,3 % | 10,7 % | 9,7 % | 10,7 % |
| KD | 7,5 % | 8,7 % | 7,0 % | 8,3 % | 5,2 % | 6,4 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 6,4 % | 11,4 % | 12,9 % | 10,8 % |
| C | 5,2 % | 7,8 % | 6,4 % | 11,0 % | 9,9 % | 11,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 4,9 % |
| Övr | 1,5 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| V | 2,1 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,2 % | 2,8 % | 3,3 % |
| Valdeltagande | 85,4 % | 88,9 % | 89,8 % | 91,1 % | 88,6 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Täby 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Täby 2014
Så skiljer sig Täby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 45,3 % i Täby mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 22,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +22,0
- FP +5,9
- KD +2,4
- C +0,3
Svagare än i riket
- S −18,5
- SD −6,4
- V −3,5
- FI −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Täby, från 2,3 % till 6,4 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 50,8 % till 45,3 % (−5,5).
- M −5,5
- SD +4,1
- S +1,8
- KD −1,7
- FI +1,6
- C −1,4
- MP +0,9
- V +0,3
Valdeltagande i Täby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,8 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Täby på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Täby är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Täby 13 S Skarpäng till 93,0 % i Täby 16 S Ellagård.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 36 S Viggbyholm (62,6 %) och sitt svagaste i Täby 23 Gribbylunds centrum (28,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Socialdemokraterna i 1 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 25,3 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.
- FP +14,0
- M −7,3
- SD −3,0
- KD −2,5
- MP +1,3
- C −0,8
- S +0,7
Största parti i Täby sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 33,9 % | 88,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 45,3 % | 89,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 50,8 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 53,7 % | 85,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Täby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Täby 1 Täby kyrkby | M | 47,9 % | M | 38,7 % | 90,1 % |
| Täby 2 N Täby kyrkby | M | 43,9 % | M | 38,5 % | 89,8 % |
| Täby 3 Byle | M | 53,0 % | M | 48,6 % | 92,7 % |
| Täby 4 Midgård | M | 42,8 % | M | 36,3 % | 89,6 % |
| Täby 5 Vallatorp Södra | M | 54,4 % | M | 38,9 % | 89,6 % |
| Täby 6 Vallatorp Norra | M | 46,5 % | M | 35,1 % | 89,7 % |
| Täby 7 Erikslund, Visinge | M | 44,2 % | M | 36,2 % | 91,0 % |
| Täby 8 Östra Vallabrink | M | 45,6 % | M | 36,1 % | 90,9 % |
| Täby 9 N Skarpäng | M | 46,8 % | M | 36,4 % | 90,2 % |
| Täby 10 Milsten | M | 51,0 % | M | 40,0 % | 91,9 % |
| Täby 11 Ensta | M | 46,9 % | M | 40,6 % | 79,8 % |
| Täby 12 Åkerbyvägen | M | 35,2 % | M | 31,2 % | 82,7 % |
| Täby 13 S Skarpäng | M | 47,1 % | M | 37,6 % | 70,7 % |
| Täby 14 V Ellagård | M | 45,3 % | M | 35,6 % | 91,5 % |
| Täby 15 N Ellagård, Åva | M | 42,7 % | FP | 39,4 % | 90,7 % |
| Täby 16 S Ellagård | M | 48,8 % | M | 39,6 % | 93,0 % |
| Täby 17 Täby centrum | M | 37,7 % | M | 37,7 % | 74,2 % |
| Täby 18 Näsbydal | M | 33,8 % | M | 31,4 % | 84,1 % |
| Täby 19 Roslags Näsby | M | 42,1 % | M | 37,0 % | 83,3 % |
| Täby 20 NÖ Täby | M | 52,4 % | M | 42,8 % | 90,8 % |
| Täby 21 N.Gribbylund, Löttingelund | M | 50,4 % | M | 41,9 % | 90,0 % |
| Täby 22 V Gribbylund | M | 47,9 % | M | 40,1 % | 88,3 % |
| Täby 23 Gribbylunds centrum | S | 29,6 % | S | 30,5 % | 77,9 % |
| Täby 24 Marknadsvägen | M | 32,8 % | M | 31,5 % | 82,5 % |
| Täby 25 S Gribbylund | M | 45,0 % | M | 37,4 % | 91,3 % |
| Täby 26 Södra Grindtorp | M | 37,4 % | M | 32,7 % | 80,6 % |
| Täby 27 Norra Grindtorp | M | 32,5 % | M | 28,2 % | 79,9 % |
| Täby 28 V Viggbyholm | M | 39,9 % | M | 37,7 % | 84,6 % |
| Täby 29 N Viggbyholm | M | 52,1 % | M | 41,8 % | 92,1 % |
| Täby 30 N Hägernäs | M | 31,0 % | M | 29,4 % | 80,9 % |
| Täby 31 Lahäll, Näsbygård | M | 51,4 % | M | 42,6 % | 85,9 % |
| Täby 32 Norskogen, Fregatten | M | 38,8 % | M | 34,0 % | 75,9 % |
| Täby 33 S Näsbypark | M | 49,4 % | M | 37,2 % | 92,8 % |
| Täby 34 Näsbyparks centrum | M | 48,7 % | M | 43,3 % | 86,5 % |
| Täby 35 Ö Näsbypark | M | 58,9 % | M | 44,6 % | 89,8 % |
| Täby 36 S Viggbyholm | M | 62,6 % | M | 50,5 % | 89,5 % |
| Täby 37 S Hägernäs | M | 46,1 % | M | 42,4 % | 85,0 % |
| Täby 38 Slottsparken | M | 53,8 % | M | 39,6 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014