Valresultat Ekerö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Ekerö med 38,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 90,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ekerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,7 %
- Röstberättigade
- 18 914
- Avgivna röster
- 17 158
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 613 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 734 | 16,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 590 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 404 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 250 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 208 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 068 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 542 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 487 | 2,9 % |
| Övriga partier | 117 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 281 | 37,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 363 | 19,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 613 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 453 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 298 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 992 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 878 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 727 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 223 | 1,3 % |
| Övriga partier | 106 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 477 | 37,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 593 | 15,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 951 | 11,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 350 | 7,9 % |
| ÖÖ | 1 240 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 037 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 025 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 867 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 415 | 2,4 % |
| Övriga partier | 137 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Ekerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ekerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,3 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- C
- KD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % | 47,1 % | 38,9 % | 28,1 % | 25,6 % | 27,0 % |
| S | 17,2 % | 13,2 % | 16,1 % | 17,2 % | 23,0 % | 20,0 % |
| SD | 1,4 % | 3,4 % | 9,3 % | 16,2 % | 19,3 % | 16,2 % |
| MP | 6,5 % | 8,2 % | 8,3 % | 5,7 % | 6,1 % | 6,8 % |
| L | 10,3 % | 9,3 % | 7,3 % | 7,6 % | 6,3 % | 8,0 % |
| C | 7,0 % | 7,3 % | 7,1 % | 11,2 % | 9,1 % | 10,4 % |
| KD | 7,4 % | 7,1 % | 6,3 % | 7,8 % | 5,7 % | 6,4 % |
| Övr | 2,3 % | 1,1 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % |
| V | 3,2 % | 3,2 % | 3,2 % | 4,8 % | 3,8 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 87,0 % | 90,1 % | 90,7 % | 92,2 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Ekerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ekerö 2014
Så skiljer sig Ekerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 38,9 % i Ekerö mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 15,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +15,5
- FP +1,9
- KD +1,7
- MP +1,4
Svagare än i riket
- S −15,0
- SD −3,5
- V −2,5
- FI −0,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ekerö, från 3,4 % till 9,3 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 47,1 % till 38,9 % (−8,3).
- M −8,3
- SD +6,0
- S +2,8
- FI +2,4
- FP −2,0
- KD −0,8
- C −0,2
- V +0,0
Valdeltagande i Ekerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,7 %, vilket är 4,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ekerö på plats 5 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ekerö är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,5 % i Ekerö 1 Ekerö C Gällstaö till 92,0 % i Ekerö 4 Träkvista S.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ekerö 4 Träkvista S (47,2 %) och sitt svagaste i Ekerö 2 Ekebyhov (29,3 %). Partiet var största parti i samtliga 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ekerö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,1 % i kommunvalet mot 9,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- SD −4,3
- MP +3,2
- C −1,0
- M −1,0
- S −0,9
- V −0,8
- FP +0,6
- KD −0,3
Största parti i Ekerö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Ekerö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 27,0 % | 90,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 92,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,9 % | 90,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 47,1 % | 90,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,7 % | 87,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ekerö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ekerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelsö | M | 32,0 % | M | 24,6 % | 85,0 % |
| Ekerö 1 Ekerö C Gällstaö | M | 39,8 % | M | 40,0 % | 83,5 % |
| Ekerö 2 Ekebyhov | M | 29,3 % | M | 31,6 % | 85,7 % |
| Ekerö 3 Träkvista Ö | M | 39,4 % | M | 36,5 % | 91,9 % |
| Ekerö 4 Träkvista S | M | 47,2 % | M | 48,8 % | 92,0 % |
| Ekerö 5 Tappström | M | 42,9 % | M | 42,5 % | 89,1 % |
| Ekerö 6 Träkvista V | M | 42,3 % | M | 45,2 % | 85,7 % |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | M | 44,1 % | M | 45,2 % | 88,1 % |
| Färingsö 1 Färingsö N | M | 36,0 % | M | 33,0 % | 86,8 % |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | M | 32,8 % | M | 31,9 % | 85,1 % |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | M | 38,8 % | M | 34,7 % | 88,9 % |
| Färingsö 4 Stenhamra | M | 37,0 % | M | 34,3 % | 87,2 % |
| Färingsö 5 Skå | M | 34,5 % | M | 33,3 % | 88,4 % |
| Lovö | M | 35,5 % | MP | 30,5 % | 85,1 % |
| Munsö | M | 37,4 % | M | 37,0 % | 87,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014