Valresultat Nynäshamn 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nynäshamn med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Nynäshamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
20 172
Avgivna röster
17 160
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Nynäshamn

Riksdagsvalet 2014 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 19830,6 %
MModeraterna4 48126,4 %
SDSverigedemokraterna2 50514,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0826,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9085,3 %
VVänsterpartiet8655,1 %
CCenterpartiet7394,3 %
KDKristdemokraterna6533,8 %
FIFeministiskt initiativ3832,3 %
OVRövriga partier1811,1 %

Landstingsvalet 2014 i Nynäshamn

Landstingsvalet 2014 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 88434,6 %
MModeraterna4 16124,5 %
SDSverigedemokraterna1 69810,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1676,9 %
VVänsterpartiet1 0676,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0366,1 %
KDKristdemokraterna8024,7 %
CCenterpartiet8014,7 %
FIFeministiskt initiativ2191,3 %
Övriga partier1600,9 %

Kommunvalet 2014 i Nynäshamn

Kommunvalet 2014 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 81628,2 %
MModeraterna4 32425,3 %
SDSverigedemokraterna1 5168,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1947,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1636,8 %
SNSN1 1076,5 %
VVänsterpartiet1 0836,3 %
CCenterpartiet7774,6 %
PP(N)PP(N)5643,3 %
KDKristdemokraterna4242,5 %
Övriga partier1050,6 %

Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • L
  • V
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nynäshamn per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %29,3 %30,6 %27,3 %31,4 %27,8 %
M31,2 %35,0 %26,4 %21,1 %17,7 %19,7 %
SD2,9 %6,1 %14,7 %23,1 %27,3 %23,9 %
MP5,1 %7,2 %6,4 %3,8 %4,0 %5,1 %
L6,6 %6,3 %5,3 %4,5 %3,4 %4,5 %
V5,7 %5,4 %5,1 %6,8 %5,2 %6,3 %
C5,2 %4,5 %4,3 %6,4 %4,5 %5,1 %
KD6,0 %4,8 %3,8 %5,8 %5,1 %6,0 %
Övr2,2 %1,4 %3,3 %1,3 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande78,9 %84,0 %85,1 %86,5 %83,1 %83,0 %

Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nynäshamn 2014

Så skiljer sig Nynäshamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 26,4 % i Nynäshamn mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,0
  • SD +1,9
  • OVR +0,1

Svagare än i riket

  • C −1,8
  • FI −0,9
  • KD −0,7
  • V −0,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nynäshamn, från 6,1 % till 14,7 % (+8,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 35,0 % till 26,4 % (−8,7).

  • M −8,7
  • SD +8,6
  • FI +1,9
  • S +1,2
  • FP −1,0
  • KD −0,9
  • OVR +0,9
  • MP −0,9

Valdeltagande i Nynäshamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nynäshamn på plats 198 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nynäshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Nynäshamn 9 Nicksta till 88,4 % i Nynäshamn 1 Sandhamn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 9 Nicksta (49,4 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 16 Ösmo N (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 7 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,9 % i kommunvalet mot 14,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • SD −5,9
  • S −2,4
  • FP +1,7
  • KD −1,4
  • V +1,3
  • M −1,0
  • MP +0,4
  • C +0,2

Största parti i Nynäshamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nynäshamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %83,0 %
2022Socialdemokraterna31,4 %83,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,5 %
2014Socialdemokraterna30,6 %85,1 %
2010Moderaterna35,0 %84,0 %
2006Socialdemokraterna34,9 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nynäshamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Nynäshamn 1 SandhamnS31,4 %S28,8 %88,4 %
Nynäshamn 2 Estö ÖM31,1 %M30,0 %87,7 %
Nynäshamn 3 Estö VS29,4 %S28,3 %81,9 %
Nynäshamn 4 Centrala NynäshamnS34,4 %S32,0 %83,2 %
Nynäshamn 5 GröndalS40,6 %S36,3 %79,4 %
Nynäshamn 7 ViaS34,9 %S30,4 %82,2 %
Nynäshamn 8 KullstaS32,5 %S29,5 %86,0 %
Nynäshamn 9 NickstaS49,4 %S46,5 %73,1 %
Nynäshamn 10 VaktbergetS35,8 %S31,3 %84,4 %
Nynäshamn 11 HacktorpS31,6 %M30,5 %84,0 %
Nynäshamn 13 Ösmo VS38,1 %S35,8 %82,1 %
Nynäshamn 14 Ösmo ÖS34,9 %S33,0 %77,6 %
Nynäshamn 15 Ösmo SM29,4 %M27,4 %80,2 %
Nynäshamn 16 Ösmo NM32,9 %M35,5 %84,6 %
Nynäshamn 17 ToröM35,5 %M40,1 %85,4 %
Nynäshamn 18 Sorunda SM29,5 %M24,8 %82,7 %
Nynäshamn 19 Mellersta SorundaM27,6 %SN22,4 %84,3 %
Nynäshamn 20 Sorunda NM30,5 %M21,6 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Nynäshamn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014