Valresultat Nynäshamn 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nynäshamn med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Nynäshamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,1 %
Röstberättigade
21 526
Avgivna röster
17 887
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2022 i Nynäshamn

Riksdagsvalet 2022 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 55731,4 %
SDSverigedemokraterna4 81927,3 %
MModeraterna3 13217,7 %
VVänsterpartiet9215,2 %
KDKristdemokraterna8965,1 %
CCenterpartiet7974,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7094,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5973,4 %
Övriga partier2481,4 %

Regionvalet 2022 i Nynäshamn

Regionvalet 2022 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 22235,2 %
SDSverigedemokraterna3 64820,6 %
MModeraterna3 28918,6 %
KDKristdemokraterna1 2997,3 %
VVänsterpartiet1 2417,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6613,7 %
CCenterpartiet6513,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4822,7 %
Övriga partier2001,1 %

Kommunvalet 2022 i Nynäshamn

Kommunvalet 2022 i Nynäshamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 03928,3 %
MModeraterna3 91422,0 %
SDSverigedemokraterna3 16917,8 %
SNKSorundanet Nynäshamns kommunparti1 0345,8 %
VVänsterpartiet1 0235,7 %
KDKristdemokraterna8534,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7554,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7174,0 %
CCenterpartiet6403,6 %
PNKPensionärspartiet i Nynäshamns kommun4142,3 %
MEDMedborgerlig Samling1891,1 %
Övriga partier550,3 %

Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nynäshamn per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %29,3 %30,6 %27,3 %31,4 %27,8 %
SD2,9 %6,1 %14,7 %23,1 %27,3 %23,9 %
M31,2 %35,0 %26,4 %21,1 %17,7 %19,7 %
V5,7 %5,4 %5,1 %6,8 %5,2 %6,3 %
KD6,0 %4,8 %3,8 %5,8 %5,1 %6,0 %
C5,2 %4,5 %4,3 %6,4 %4,5 %5,1 %
MP5,1 %7,2 %6,4 %3,8 %4,0 %5,1 %
L6,6 %6,3 %5,3 %4,5 %3,4 %4,5 %
Övr2,2 %1,4 %3,3 %1,3 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande78,9 %84,0 %85,1 %86,5 %83,1 %83,0 %

Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nynäshamn 2022

Så skiljer sig Nynäshamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,3 % i Nynäshamn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,7
  • S +1,1

Svagare än i riket

  • C −2,2
  • V −1,5
  • M −1,4
  • L −1,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nynäshamn, från 23,1 % till 27,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,1 % till 17,7 % (−3,3).

  • SD +4,2
  • S +4,2
  • M −3,3
  • C −1,9
  • V −1,5
  • L −1,1
  • KD −0,7
  • MP +0,2

Valdeltagande i Nynäshamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nynäshamn på plats 227 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nynäshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Nynäshamn 9 Nicksta till 88,3 % i Nynäshamn 16 Ösmo N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 7 Via (39,0 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 20 Sorunda N (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 6 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 27,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.

  • SD −9,5
  • M +4,3
  • S −3,1
  • C −0,9
  • L +0,9
  • V +0,5
  • KD −0,3
  • MP +0,0

Största parti i Nynäshamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nynäshamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %83,0 %
2022Socialdemokraterna31,4 %83,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,5 %
2014Socialdemokraterna30,6 %85,1 %
2010Moderaterna35,0 %84,0 %
2006Socialdemokraterna34,9 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nynäshamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Nynäshamn 1 SandhamnS36,4 %S33,7 %86,2 %
Nynäshamn 2 Estö ÖS32,3 %S29,4 %86,0 %
Nynäshamn 3 Estö VS34,9 %S30,2 %81,4 %
Nynäshamn 4 Centrala NynäsS38,7 %S35,9 %80,6 %
Nynäshamn 5 GröndalS37,3 %S36,9 %73,8 %
Nynäshamn 7 ViaS39,0 %S33,2 %82,0 %
Nynäshamn 8 KullstaS33,2 %S29,0 %83,0 %
Nynäshamn 9 NickstaS37,7 %S34,8 %66,8 %
Nynäshamn 10 VaktbergetS33,2 %S30,3 %75,5 %
Nynäshamn 11 HacktorpS36,2 %S31,3 %87,0 %
Nynäshamn 13 Ösmo VS33,3 %S32,6 %79,0 %
Nynäshamn 14 Ösmo ÖS33,9 %S32,1 %74,7 %
Nynäshamn 15 Ösmo SSD31,2 %S27,5 %79,1 %
Nynäshamn 16 Ösmo NSD27,2 %M30,6 %88,3 %
Nynäshamn 17 ToröSD28,2 %M32,8 %87,5 %
Nynäshamn 18 Sorunda SSD34,9 %S23,2 %82,4 %
Nynäshamn 19 Mellersta SorundaSD35,5 %SNK20,9 %83,0 %
Nynäshamn 20 Sorunda NSD38,3 %SD26,4 %83,0 %

Utforska valdistrikten i Nynäshamn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022