Valresultat Solna 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Solna med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 45 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 60 293
- Avgivna röster
- 50 505
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 781 | 29,5 % |
| MModeraterna | 10 616 | 21,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 267 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 438 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 4 308 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 470 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 427 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 903 | 3,8 % |
| Övriga partier | 851 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 072 | 37,1 % |
| MModeraterna | 10 258 | 20,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 825 | 11,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 236 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 3 079 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 034 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 019 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 954 | 3,8 % |
| Övriga partier | 877 | 1,7 % |
Kommunvalet 2022 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 907 | 32,8 % |
| MModeraterna | 13 832 | 26,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 908 | 9,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 120 | 8,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 467 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 3 323 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 317 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 744 | 3,4 % |
| Övriga partier | 991 | 1,9 % |
Partiernas utveckling i Solna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 24,5 % | 20,6 % | 22,5 % | 24,0 % | 29,5 % | 28,0 % |
| M | 37,8 % | 38,1 % | 29,9 % | 23,7 % | 21,2 % | 21,8 % |
| SD | 1,6 % | 3,4 % | 7,7 % | 11,3 % | 12,5 % | 10,4 % |
| V | 6,0 % | 6,1 % | 6,7 % | 9,9 % | 8,9 % | 9,9 % |
| C | 5,1 % | 5,8 % | 4,9 % | 9,0 % | 8,6 % | 9,5 % |
| MP | 6,9 % | 10,0 % | 10,0 % | 6,3 % | 6,9 % | 7,9 % |
| L | 10,7 % | 9,1 % | 8,1 % | 8,1 % | 6,8 % | 6,6 % |
| KD | 5,1 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % |
| Övr | 2,3 % | 1,6 % | 5,7 % | 1,8 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,1 % | 85,9 % | 87,4 % | 83,8 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Solna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Solna 2022
Så skiljer sig Solna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 12,5 % i Solna mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- L +2,2
- V +2,1
- M +2,1
- C +1,9
Svagare än i riket
- SD −8,0
- KD −1,5
- S −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Solna, från 24,0 % till 29,5 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,7 % till 21,2 % (−2,5).
- S +5,5
- M −2,5
- KD −2,0
- L −1,3
- SD +1,2
- V −1,0
- MP +0,6
- C −0,4
Valdeltagande i Solna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Solna på plats 203 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Solna är indelad i 45 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,7 % i 5 Haga till 88,9 % i 42 Järvastaden N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 28 Hagalund S (37,7 %) och sitt svagaste i 3 Kungshamra (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 41, Moderaterna i 4 av 45 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 21,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M +5,6
- SD −4,5
- S +3,2
- MP −2,4
- C −2,2
- V +0,6
- KD −0,4
- L −0,1
Största parti i Solna sedan 2006
Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,0 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,1 % | 84,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,8 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Solna 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 45 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Järvastaden S | S | 30,2 % | M | 33,5 % | 82,0 % |
| 2 Ritorp-Nya Ulriksdal | S | 27,5 % | S | 29,6 % | 77,0 % |
| 3 Kungshamra | S | 21,8 % | S | 29,4 % | 74,4 % |
| 4 Bergshamra Ö | S | 29,3 % | S | 32,8 % | 80,5 % |
| 5 Haga | S | 26,6 % | S | 29,6 % | 58,7 % |
| 6 Huvudsta Ingenting | S | 27,6 % | M | 31,6 % | 80,8 % |
| 7 Huvudsta SO - Västraskogen | S | 32,9 % | S | 36,8 % | 79,6 % |
| 8 Huvudsta S | S | 34,7 % | S | 44,7 % | 81,5 % |
| 9 Huvudsta Centrum Ö | S | 31,9 % | S | 41,6 % | 79,6 % |
| 10 Huvudsta N | S | 30,5 % | S | 33,9 % | 74,8 % |
| 11 Huvudsta V | S | 33,2 % | S | 39,2 % | 74,1 % |
| 12 Huvudsta SV | S | 32,4 % | S | 35,6 % | 78,1 % |
| 13 Skytteholm SO | S | 31,9 % | S | 34,1 % | 76,4 % |
| 14 Skytteholm S | S | 35,6 % | S | 38,1 % | 81,7 % |
| 15 Solna Centrum | S | 30,4 % | M | 30,5 % | 76,4 % |
| 16 Skytteholm SV | S | 33,1 % | S | 37,4 % | 79,4 % |
| 17 Råsunda SV | S | 32,9 % | S | 34,4 % | 78,7 % |
| 18 Råsunda Centrum | S | 26,6 % | M | 35,2 % | 85,7 % |
| 19 Råsunda V | S | 28,1 % | S | 31,3 % | 79,8 % |
| 20 Råsunda Filmstaden | S | 30,5 % | S | 32,4 % | 86,8 % |
| 21 Råsunda N | S | 27,8 % | S | 30,4 % | 84,0 % |
| 22 Arenastaden | M | 31,2 % | M | 39,9 % | 74,8 % |
| 23 Råsunda SO | S | 28,0 % | M | 31,3 % | 79,4 % |
| 24 Råsunda Ö | S | 29,6 % | M | 33,1 % | 78,5 % |
| 25 Haga Norra | S | 28,8 % | M | 29,8 % | 71,6 % |
| 26 Hagalund NV | S | 33,1 % | S | 39,0 % | 64,3 % |
| 27 Rudviken Västravägen | S | 30,3 % | S | 32,5 % | 78,3 % |
| 28 Hagalund S | S | 37,7 % | S | 42,3 % | 65,1 % |
| 29 Frösunda N | M | 30,6 % | M | 37,3 % | 84,8 % |
| 30 Frösunda S | S | 31,8 % | S | 31,4 % | 75,6 % |
| 31 Frösunda Centrum | M | 30,3 % | M | 35,6 % | 87,2 % |
| 32 Bergshamra N | S | 33,1 % | S | 40,3 % | 78,8 % |
| 33 Bergshamra S | S | 32,3 % | S | 37,7 % | 86,4 % |
| 34 Ulriksdal- Bergshamra | S | 28,9 % | S | 42,9 % | 87,5 % |
| 35 Huvudsta Ö | S | 25,8 % | S | 35,3 % | 77,6 % |
| 36 Råsunda NV - Näckrosen | S | 26,7 % | S | 27,2 % | 84,9 % |
| 37 Agnesberg | S | 34,1 % | S | 39,4 % | 79,3 % |
| 38 Bagartorp | S | 32,8 % | S | 38,4 % | 71,5 % |
| 39 Huvudsta Centrum V | S | 32,3 % | S | 35,9 % | 75,1 % |
| 40 Skytteholm N | S | 26,1 % | M | 31,3 % | 81,2 % |
| 41 Råsunda NO | S | 26,1 % | M | 33,5 % | 81,5 % |
| 42 Järvastaden N | M | 30,3 % | M | 34,5 % | 88,9 % |
| 43 Ritorp S-Frösunda | S | 28,8 % | M | 30,6 % | 83,5 % |
| 44 Huvudsta pampasparken | S | 32,0 % | S | 35,8 % | 80,0 % |
| 45 Hagalund N | S | 33,4 % | S | 36,8 % | 69,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022