Valresultat Botkyrka 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Botkyrka med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 71,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Botkyrka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 51 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 71,3 %
- Röstberättigade
- 61 194
- Avgivna röster
- 43 645
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 960 | 32,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 982 | 18,5 % |
| MModeraterna | 7 479 | 17,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 468 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 837 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 2 027 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 697 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 358 | 3,1 % |
| NYANSPartiet Nyans | 837 | 1,9 % |
| Övriga partier | 617 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 444 | 36,7 % |
| MModeraterna | 7 052 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 313 | 14,1 % |
| VVänsterpartiet | 5 340 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 912 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 629 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 390 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 189 | 2,7 % |
| NYANSPartiet Nyans | 917 | 2,0 % |
| Övriga partier | 585 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 193 | 31,5 % |
| MModeraterna | 6 110 | 13,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 606 | 12,4 % |
| TulliTullingepartiet | 5 434 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 860 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 367 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 531 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 384 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 238 | 2,7 % |
| NYANSPartiet Nyans | 916 | 2,0 % |
| Övriga partier | 422 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Botkyrka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Botkyrka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 35,7 % | 36,1 % | 32,3 % | 32,3 % | 33,6 % |
| SD | 2,2 % | 4,9 % | 10,3 % | 16,1 % | 18,5 % | 15,9 % |
| M | 26,9 % | 30,0 % | 22,1 % | 18,5 % | 17,3 % | 16,0 % |
| V | 7,2 % | 7,1 % | 6,8 % | 9,8 % | 10,3 % | 15,0 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 5,7 % | 8,1 % | 6,6 % | 5,9 % |
| C | 3,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 4,0 % |
| MP | 5,3 % | 6,9 % | 8,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,4 % | 1,7 % | 3,4 % | 2,1 % |
| L | 7,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,1 % |
| Valdeltagande | 74,6 % | 78,8 % | 77,8 % | 78,2 % | 71,3 % | 76,0 % |
Valdeltagande i Botkyrka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Botkyrka 2022
Så skiljer sig Botkyrka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 10,3 % i Botkyrka mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +3,6
- S +1,9
- NYANS +1,5
- KD +1,2
Svagare än i riket
- SD −2,1
- C −2,0
- M −1,8
- L −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Botkyrka, från 16,1 % till 18,5 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 8,1 % till 6,6 % (−1,6).
- SD +2,4
- NYANS +1,9
- KD −1,6
- L −1,2
- M −1,2
- C −0,5
- V +0,5
- S −0,1
Valdeltagande i Botkyrka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 71,3 %, vilket är 12,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Botkyrka på plats 288 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Botkyrka är indelad i 51 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 40,2 % i Albyberget V till 88,3 % i S Lanthem.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Albydalen Ö (46,1 %) och sitt svagaste i Grödinge Landsbygd (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 43, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 51 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Botkyrka är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- SD −6,0
- M −3,7
- C −1,3
- KD +0,9
- MP −0,9
- S −0,8
- V +0,5
- L −0,4
Största parti i Botkyrka sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Botkyrka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 71,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 78,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 77,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 78,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 74,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Botkyrka 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 51 valdistrikten i Botkyrka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby småhus Ö/Albygård | S | 37,5 % | S | 38,8 % | 63,6 % |
| Albyberget V | S | 37,1 % | S | 40,1 % | 40,2 % |
| Albyberget Ö/Albygård | S | 40,4 % | S | 40,9 % | 54,2 % |
| Albydalen C/Rotemannen | S | 45,1 % | S | 47,7 % | 45,3 % |
| Albydalen V småhus S | S | 38,0 % | S | 42,6 % | 57,1 % |
| Albydalen Ö | S | 46,1 % | S | 49,4 % | 48,0 % |
| Banslätt/Römossen | S | 38,7 % | Tulli | 46,7 % | 85,5 % |
| Broängen | S | 31,6 % | S | 31,4 % | 80,3 % |
| Eriksberg V/G:a Norsborg | S | 30,8 % | S | 33,5 % | 67,8 % |
| Eriksberg Ö | S | 36,4 % | S | 37,8 % | 53,0 % |
| Fittja Forvägen | S | 42,0 % | S | 42,2 % | 50,3 % |
| Fittja Krögarvägen | S | 43,4 % | S | 41,5 % | 51,1 % |
| Fittja småhusområde | S | 43,3 % | S | 46,9 % | 56,8 % |
| Fittja Värdshusvägen | S | 38,1 % | S | 41,6 % | 55,9 % |
| G:a Tullingeberg | S | 32,7 % | Tulli | 40,2 % | 82,1 % |
| Grödinge Landsbygd | SD | 38,4 % | SD | 32,5 % | 84,4 % |
| Hallunda C | S | 38,1 % | S | 40,3 % | 50,0 % |
| Hallunda/Brunna | S | 32,3 % | S | 38,2 % | 56,2 % |
| Hallunda/Norsborg låghus | S | 33,8 % | S | 36,4 % | 61,8 % |
| Kassmyra | S | 29,9 % | S | 31,2 % | 79,2 % |
| Kulturen Tumba park | S | 32,9 % | S | 35,0 % | 73,4 % |
| Kvarnsjön | M | 27,8 % | M | 27,8 % | 77,0 % |
| N Lanthem | M | 24,6 % | Tulli | 43,7 % | 85,9 % |
| Nackdala/Solhöjden | S | 30,2 % | S | 32,7 % | 75,5 % |
| Norsborg C | S | 38,1 % | S | 40,6 % | 50,5 % |
| Norsborg småhusområde | KD | 28,0 % | KD | 36,4 % | 66,1 % |
| Norsborg V | S | 35,2 % | S | 34,6 % | 51,5 % |
| Norsborg Ö | S | 41,4 % | S | 44,4 % | 51,4 % |
| Riksten | S | 26,5 % | Tulli | 40,5 % | 79,5 % |
| S Lanthem | M | 24,4 % | Tulli | 44,5 % | 88,3 % |
| Segersjö | S | 33,9 % | S | 31,6 % | 70,2 % |
| Skäcklinge | S | 29,0 % | S | 30,1 % | 74,5 % |
| Slagsta N | S | 31,3 % | S | 35,0 % | 72,3 % |
| Slagsta S | S | 31,4 % | S | 36,4 % | 73,5 % |
| Storvreten S | S | 38,5 % | S | 40,6 % | 58,8 % |
| Storvreten V | S | 33,6 % | S | 33,5 % | 51,2 % |
| Storvreten Ö | S | 35,7 % | S | 35,7 % | 57,1 % |
| Tingstorget | S | 45,7 % | S | 44,8 % | 58,1 % |
| Tullinge C | S | 32,9 % | Tulli | 43,9 % | 80,3 % |
| Tullinge Gård | S | 32,8 % | Tulli | 44,2 % | 86,5 % |
| Tullinge Parkhem | S | 26,5 % | Tulli | 47,5 % | 86,0 % |
| Tullinge Villastad N | S | 26,5 % | Tulli | 40,7 % | 85,6 % |
| Tullinge Villastad S | M | 24,3 % | Tulli | 42,9 % | 81,1 % |
| Tullingeskog | S | 30,0 % | Tulli | 46,3 % | 86,0 % |
| Tumba C | S | 30,9 % | S | 31,9 % | 64,1 % |
| Tuna | S | 36,6 % | S | 36,4 % | 62,9 % |
| Uttran | M | 26,8 % | M | 29,3 % | 86,5 % |
| Vretarna/Tumba bruk | S | 33,9 % | S | 36,2 % | 79,2 % |
| Vårsta C/Bremora | S | 31,7 % | S | 31,3 % | 83,0 % |
| Vårsta/Malmtorp | SD | 29,4 % | M | 30,7 % | 83,8 % |
| Ö Tullingeberg | S | 34,8 % | Tulli | 43,3 % | 79,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022