Valresultat Sundbyberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sundbyberg med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundbyberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,2 %
- Röstberättigade
- 38 222
- Avgivna röster
- 31 036
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 628 | 31,3 % |
| MModeraterna | 6 164 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 912 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 357 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 2 318 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 936 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 825 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 088 | 3,5 % |
| Övriga partier | 516 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 568 | 36,7 % |
| MModeraterna | 5 880 | 18,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 357 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 969 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 1 764 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 669 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 601 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 135 | 3,6 % |
| Övriga partier | 566 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 723 | 30,8 % |
| MModeraterna | 6 821 | 21,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 201 | 13,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 107 | 9,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 234 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 2 226 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 525 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 300 | 4,1 % |
| Övriga partier | 440 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Sundbyberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundbyberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,9 % | 25,9 % | 27,7 % | 26,6 % | 31,3 % | 31,3 % |
| M | 33,3 % | 34,6 % | 27,1 % | 22,4 % | 20,0 % | 19,1 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 9,2 % | 12,2 % | 12,7 % | 11,0 % |
| V | 7,0 % | 6,9 % | 7,1 % | 11,0 % | 10,9 % | 12,6 % |
| C | 4,5 % | 4,5 % | 4,2 % | 8,1 % | 7,5 % | 7,8 % |
| MP | 6,9 % | 9,9 % | 10,1 % | 6,0 % | 6,3 % | 6,9 % |
| L | 9,2 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,1 % | 5,9 % | 5,8 % |
| KD | 4,4 % | 4,0 % | 3,6 % | 5,0 % | 3,5 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,8 % | 4,9 % | 1,6 % | 1,7 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 84,1 % | 85,6 % | 81,2 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Sundbyberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundbyberg 2022
Så skiljer sig Sundbyberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 12,7 % i Sundbyberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- V +4,2
- L +1,3
- MP +1,2
- S +1,0
Svagare än i riket
- SD −7,8
- KD −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Sundbyberg, från 26,6 % till 31,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,4 % till 20,0 % (−2,3).
- S +4,7
- M −2,3
- KD −1,5
- L −1,1
- C −0,5
- SD +0,5
- MP +0,3
- V −0,1
Valdeltagande i Sundbyberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,2 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sundbyberg på plats 263 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundbyberg är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,1 % i Hallonbergen 3 till 87,7 % i Lilla Ursvik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallonbergen 3 (42,1 %) och sitt svagaste i Duvbo 2 (23,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 27, Moderaterna i 3 av 30 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundbyberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 12,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- V +2,4
- M +1,6
- MP −1,5
- L +1,1
- KD +0,6
- S −0,5
- C −0,5
Största parti i Sundbyberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sundbyberg under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 84,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 33,3 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundbyberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Sundbyberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brotorp/Kymlinge | S | 28,9 % | S | 31,1 % | 82,7 % |
| Centrala Sbg 1 | S | 28,7 % | S | 28,8 % | 79,9 % |
| Centrala Sbg 2 | S | 28,1 % | S | 26,6 % | 77,8 % |
| Centrala Sbg 3 | S | 31,6 % | S | 32,2 % | 77,3 % |
| Centrala Sbg 4 | S | 30,3 % | S | 30,7 % | 77,5 % |
| Centrala Sbg 5 | S | 31,3 % | S | 32,8 % | 81,1 % |
| Centrala Sbg 6 | S | 29,6 % | S | 30,6 % | 80,4 % |
| Centrala Sbg 7 | S | 26,7 % | S | 25,8 % | 75,3 % |
| Duvbo 1 | S | 25,0 % | S | 24,3 % | 84,7 % |
| Duvbo 2 | M | 29,7 % | M | 30,6 % | 82,4 % |
| Hallonbergen 1 | S | 36,7 % | S | 36,0 % | 62,0 % |
| Hallonbergen 2 | S | 40,3 % | S | 38,1 % | 59,8 % |
| Hallonbergen 3 | S | 42,1 % | S | 40,3 % | 54,1 % |
| Lilla Alby 1 | S | 31,5 % | S | 30,9 % | 78,7 % |
| Lilla Alby 2 | S | 32,8 % | S | 32,3 % | 82,9 % |
| Lilla Alby 3 | M | 29,0 % | M | 28,8 % | 87,1 % |
| Lilla Alby 4 | S | 29,4 % | S | 29,4 % | 79,4 % |
| Lilla Ursvik | S | 29,2 % | S | 27,3 % | 87,7 % |
| Rissne 1 | S | 29,7 % | S | 30,1 % | 71,5 % |
| Rissne 2 | S | 36,2 % | S | 36,0 % | 70,5 % |
| Rissne 3 | S | 40,2 % | S | 36,1 % | 66,1 % |
| Rissne 4 | S | 40,2 % | S | 37,8 % | 64,0 % |
| Stora Ursvik 1 | M | 28,4 % | S | 25,6 % | 84,2 % |
| Stora Ursvik 2 | S | 33,6 % | S | 31,0 % | 76,3 % |
| Stora Ursvik 3 | S | 30,4 % | S | 30,0 % | 66,8 % |
| Stora Ursvik 4 | S | 32,0 % | S | 28,6 % | 77,4 % |
| Storskogen 1 | S | 35,6 % | S | 37,1 % | 77,0 % |
| Storskogen 2 | S | 30,6 % | S | 30,6 % | 80,7 % |
| Tulemarken | S | 30,5 % | S | 30,6 % | 85,6 % |
| Ör | S | 35,2 % | S | 31,5 % | 72,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022