Valresultat Sollentuna 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sollentuna med 26,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 52 341
- Avgivna röster
- 44 358
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 804 | 26,8 % |
| MModeraterna | 10 980 | 24,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 682 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 4 158 | 9,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 385 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 734 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 565 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 984 | 4,5 % |
| Övriga partier | 739 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 865 | 33,2 % |
| MModeraterna | 10 808 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 893 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 314 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 297 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 248 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 2 977 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 510 | 3,4 % |
| Övriga partier | 825 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 241 | 29,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 412 | 27,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 864 | 8,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 591 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 3 231 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 747 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 422 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 924 | 4,3 % |
| SolleSollentunapartiet | 878 | 2,0 % |
| Övriga partier | 527 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Sollentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+6,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- V
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 22,0 % | 17,8 % | 20,2 % | 20,9 % | 26,8 % | 26,3 % |
| M | 41,0 % | 42,2 % | 36,1 % | 28,1 % | 24,9 % | 24,1 % |
| SD | 1,4 % | 3,2 % | 7,1 % | 11,2 % | 12,9 % | 10,3 % |
| C | 6,0 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 9,4 % | 10,4 % |
| L | 10,9 % | 9,8 % | 8,8 % | 9,0 % | 7,7 % | 7,6 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,2 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % |
| MP | 5,2 % | 7,3 % | 8,2 % | 5,3 % | 5,8 % | 6,2 % |
| KD | 7,6 % | 7,7 % | 6,4 % | 7,5 % | 4,5 % | 5,6 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 84,7 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Sollentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollentuna 2022
Så skiljer sig Sollentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 12,9 % i Sollentuna mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,8
- L +3,1
- C +2,7
- MP +0,7
Svagare än i riket
- SD −7,6
- S −3,5
- KD −0,8
- V −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Sollentuna, från 20,9 % till 26,8 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,1 % till 24,9 % (−3,1).
- S +6,0
- M −3,1
- KD −3,0
- SD +1,7
- L −1,3
- C −0,7
- MP +0,6
- V −0,3
Valdeltagande i Sollentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sollentuna på plats 160 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollentuna är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,0 % i 73 Östra Bagarby till 91,7 % i 21 Södra Viby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 74 Västra Bagarby (40,4 %) och sitt svagaste i 94 Norra Edsviken (16,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 19 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,5 % i kommunvalet mot 24,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- M +4,6
- SD −4,3
- C −2,2
- MP −1,5
- KD +0,9
- S +0,9
- L +0,3
- V −0,1
Största parti i Sollentuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sollentuna under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 84,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 88,6 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollentuna 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Sollentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Mellersta Rotebro | S | 27,2 % | S | 28,8 % | 87,2 % |
| 11 Gillbo-Gillberga | M | 27,1 % | M | 34,8 % | 88,7 % |
| 12 Södra Rotebro | S | 34,9 % | S | 39,8 % | 70,6 % |
| 13 Rotsunda | S | 30,4 % | S | 33,1 % | 73,1 % |
| 14 Rotsunda gård | S | 24,7 % | S | 27,4 % | 73,9 % |
| 15 Rotsunda strand | S | 32,9 % | S | 32,7 % | 76,0 % |
| 21 Södra Viby | M | 28,3 % | M | 33,4 % | 91,7 % |
| 22 Norra Viby | S | 27,5 % | M | 29,7 % | 88,5 % |
| 23 Östra Viby | S | 30,3 % | S | 30,0 % | 84,5 % |
| 31 Norra Norrviken | S | 30,6 % | S | 29,0 % | 85,0 % |
| 32 Södra Norrviken | M | 25,9 % | M | 30,1 % | 83,1 % |
| 41 Väsjön | M | 27,1 % | M | 30,4 % | 84,9 % |
| 42 Edsängen-Solängen | M | 28,5 % | M | 34,4 % | 88,6 % |
| 43 Tunberget | M | 29,4 % | M | 35,3 % | 84,5 % |
| 51 Östra Häggvik | S | 31,2 % | S | 31,6 % | 86,2 % |
| 52 Västra Häggvik | S | 33,1 % | S | 33,7 % | 77,3 % |
| 53 Skälby-Edsbacka | S | 28,0 % | M | 28,6 % | 89,2 % |
| 54 Nytorp | M | 30,0 % | M | 40,3 % | 84,8 % |
| 55 Södra Häggvik-Ängstorp | S | 25,3 % | S | 26,8 % | 80,5 % |
| 61 Edsbergs centrum | S | 30,9 % | S | 34,5 % | 72,5 % |
| 62 Västra Edsberg | S | 36,0 % | S | 42,0 % | 69,0 % |
| 63 Östra Edsberg | S | 36,0 % | S | 41,8 % | 68,4 % |
| 64 Norra Landsnora | S | 32,3 % | S | 36,6 % | 76,4 % |
| 65 Edsbacka-Edsängen | S | 30,1 % | S | 34,4 % | 76,7 % |
| 70 Södra Töjnan | M | 26,8 % | M | 33,2 % | 82,9 % |
| 71 Norra Töjnan | M | 29,4 % | M | 33,4 % | 87,5 % |
| 72 Knista | S | 26,3 % | M | 28,2 % | 79,8 % |
| 73 Östra Bagarby | S | 39,4 % | S | 40,8 % | 55,0 % |
| 74 Västra Bagarby | S | 40,4 % | S | 44,3 % | 68,6 % |
| 75 Fågelsången | M | 26,0 % | M | 32,7 % | 86,4 % |
| 76 Turebergs villastad | M | 32,6 % | M | 40,1 % | 87,6 % |
| 77 Sollentuna centrum | S | 30,4 % | S | 31,1 % | 75,5 % |
| 78 Norra Bagarby | S | 36,3 % | S | 35,1 % | 75,2 % |
| 79 Mellersta Bagarby | S | 37,1 % | S | 40,8 % | 55,1 % |
| 80 Södra Landsnora Falkberget | M | 37,3 % | M | 40,6 % | 89,9 % |
| 81 Västra Sjöberg | M | 31,4 % | M | 37,8 % | 84,9 % |
| 82 Östra Sjöberg | M | 28,1 % | M | 32,7 % | 83,4 % |
| 83 Kärrdal | S | 27,5 % | S | 29,2 % | 83,2 % |
| 90 Södra Edsviken | M | 32,4 % | M | 41,4 % | 88,6 % |
| 91 Eriksberg | M | 27,0 % | M | 33,6 % | 82,4 % |
| 92 Helenelunds centrum | S | 31,6 % | S | 32,3 % | 72,3 % |
| 93 Tegelhagen | M | 27,8 % | M | 31,9 % | 89,4 % |
| 94 Norra Edsviken | M | 34,2 % | M | 45,0 % | 85,5 % |
| 95 Silverdal | M | 35,5 % | M | 39,6 % | 90,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022