Valresultat Ekerö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Ekerö med 25,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 90,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ekerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,4 %
- Röstberättigade
- 20 320
- Avgivna röster
- 18 360
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 658 | 25,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 187 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 503 | 19,3 % |
| CCenterpartiet | 1 662 | 9,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 150 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 112 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 030 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 686 | 3,8 % |
| Övriga partier | 198 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 138 | 28,4 % |
| MModeraterna | 4 355 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 418 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 804 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 1 224 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 179 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 984 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 709 | 3,9 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 196 | 1,1 % |
| Övriga partier | 81 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 769 | 26,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 953 | 21,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 400 | 13,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 627 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 285 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 122 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 018 | 5,6 % |
| ÖpartÖpartiet | 992 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 584 | 3,2 % |
| EkeröEkeröpartiet | 341 | 1,9 % |
| Övriga partier | 154 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Ekerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ekerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % | 47,1 % | 38,9 % | 28,1 % | 25,6 % | 27,0 % |
| S | 17,2 % | 13,2 % | 16,1 % | 17,2 % | 23,0 % | 20,0 % |
| SD | 1,4 % | 3,4 % | 9,3 % | 16,2 % | 19,3 % | 16,2 % |
| C | 7,0 % | 7,3 % | 7,1 % | 11,2 % | 9,1 % | 10,4 % |
| L | 10,3 % | 9,3 % | 7,3 % | 7,6 % | 6,3 % | 8,0 % |
| MP | 6,5 % | 8,2 % | 8,3 % | 5,7 % | 6,1 % | 6,8 % |
| KD | 7,4 % | 7,1 % | 6,3 % | 7,8 % | 5,7 % | 6,4 % |
| V | 3,2 % | 3,2 % | 3,2 % | 4,8 % | 3,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,1 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 87,0 % | 90,1 % | 90,7 % | 92,2 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Ekerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ekerö 2022
Så skiljer sig Ekerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 23,0 % i Ekerö mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,5
- C +2,4
- L +1,7
- MP +1,0
Svagare än i riket
- S −7,3
- V −3,0
- SD −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Ekerö, från 17,2 % till 23,0 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,1 % till 25,6 % (−2,5).
- S +5,9
- SD +3,1
- M −2,5
- KD −2,2
- C −2,1
- L −1,3
- V −1,0
- MP +0,4
Valdeltagande i Ekerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 90,4 %, vilket är 6,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ekerö på plats 7 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ekerö är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Ekerö 8 Ekerö centrum till 92,5 % i Ekerö 9 Träkvista.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ekerö 10 Sandudden (35,0 %) och sitt svagaste i Ekerö 8 Ekerö centrum (15,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 4 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ekerö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- SD −6,1
- C −3,0
- L +2,6
- KD +1,4
- S −1,4
- V −0,6
- MP −0,5
- M +0,5
Största parti i Ekerö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Ekerö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 27,0 % | 90,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 92,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,9 % | 90,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 47,1 % | 90,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,7 % | 87,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ekerö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ekerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelsö | SD | 29,1 % | Öpart | 24,6 % | 82,2 % |
| Ekerö 1 Ekebyhov-Gällstaö | M | 29,1 % | M | 29,1 % | 87,6 % |
| Ekerö 2 Ekebyhov Västra | S | 32,8 % | S | 32,2 % | 84,5 % |
| Ekerö 3 Ekerö-Väsby | S | 28,4 % | S | 28,9 % | 90,7 % |
| Ekerö 4 Träkvista-Skärvik | M | 34,0 % | M | 34,4 % | 90,6 % |
| Ekerö 5 Närlunda | M | 30,5 % | M | 32,0 % | 91,1 % |
| Ekerö 6 Älvnäs | M | 30,6 % | M | 32,4 % | 89,6 % |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | M | 27,1 % | M | 29,4 % | 87,3 % |
| Ekerö 8 Ekerö centrum | S | 33,5 % | S | 29,3 % | 76,8 % |
| Ekerö 9 Träkvista | M | 28,4 % | M | 27,4 % | 92,5 % |
| Ekerö 10 Sandudden | M | 35,0 % | M | 35,3 % | 92,3 % |
| Färingsö 1 Färingsö Norra | SD | 26,9 % | SD | 22,5 % | 88,7 % |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | S | 24,7 % | M | 24,2 % | 86,3 % |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | M | 25,5 % | M | 27,0 % | 87,4 % |
| Färingsö 4 Stenhamra Södra | M | 24,9 % | M | 26,0 % | 89,8 % |
| Färingsö 5 Stenhamra Norra | SD | 25,0 % | M | 23,9 % | 86,4 % |
| Färingsö 6 Skå | M | 25,6 % | M | 26,6 % | 89,0 % |
| Lovö | M | 23,0 % | M | 21,3 % | 83,5 % |
| Munsö | SD | 30,0 % | M | 21,6 % | 84,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022