Valresultat Huddinge 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Huddinge med 30,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Huddinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 64 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 76 114
- Avgivna röster
- 61 500
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 283 | 30,0 % |
| MModeraterna | 13 021 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 389 | 17,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 124 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 4 180 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 440 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 885 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 309 | 3,8 % |
| Övriga partier | 1 303 | 2,1 % |
Regionvalet 2022 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 135 | 35,7 % |
| MModeraterna | 12 242 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 055 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 6 604 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 613 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 3 248 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 690 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 033 | 3,3 % |
| NYANSPartiet Nyans | 675 | 1,1 % |
| Övriga partier | 751 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 217 | 29,3 % |
| MModeraterna | 12 929 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 850 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 6 074 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 3 615 | 5,8 % |
| DrevvDrevvikenpartiet | 3 116 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 091 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 375 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 107 | 3,4 % |
| HuddiHuddingepartiet | 1 610 | 2,6 % |
| NYANSPartiet Nyans | 710 | 1,1 % |
| Övriga partier | 579 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Huddinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Huddinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,3 % | 24,8 % | 26,9 % | 26,1 % | 30,0 % | 29,3 % |
| M | 35,1 % | 38,7 % | 30,5 % | 24,1 % | 21,4 % | 20,5 % |
| SD | 2,7 % | 4,8 % | 10,4 % | 15,2 % | 17,0 % | 14,0 % |
| V | 5,7 % | 5,3 % | 5,4 % | 8,6 % | 8,4 % | 11,5 % |
| C | 4,2 % | 4,4 % | 4,2 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,9 % |
| MP | 5,4 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,3 % | 5,6 % | 6,6 % |
| L | 9,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 6,1 % | 4,7 % | 5,3 % |
| KD | 6,2 % | 5,2 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 2,3 % | 1,5 % | 4,0 % | 1,7 % | 2,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,7 % | 83,5 % | 84,9 % | 80,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Huddinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Huddinge 2022
Så skiljer sig Huddinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 17,0 % i Huddinge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,3
- V +1,7
- MP +0,6
- C +0,1
Svagare än i riket
- SD −3,5
- KD −1,5
- S −0,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Huddinge, från 26,1 % till 30,0 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,1 % till 21,4 % (−2,7).
- S +3,9
- M −2,7
- SD +1,9
- KD −1,6
- L −1,4
- C −0,7
- MP +0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Huddinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,8 %, vilket är 3,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Huddinge på plats 269 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Huddinge är indelad i 64 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 45,2 % i Vårby gård västra till 91,5 % i Sjöängen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vårby gård västra (51,3 %) och sitt svagaste i Glömsta N (21,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 52, Moderaterna i 10, Sverigedemokraterna i 2 av 64 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Huddinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,6 % i kommunvalet mot 17,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- SD −4,4
- MP −1,8
- V +1,3
- C −1,1
- S −0,8
- M −0,6
- KD −0,4
- L +0,2
Största parti i Huddinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Huddinge under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,5 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,1 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Huddinge 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 64 valdistrikten i Huddinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Balingsnäs | S | 30,5 % | S | 31,4 % | 89,6 % |
| Flemingsberg norra | S | 44,8 % | S | 46,4 % | 53,2 % |
| Flemingsberg södra | S | 32,5 % | S | 30,3 % | 64,2 % |
| Fridhem | S | 27,3 % | S | 28,7 % | 88,5 % |
| Fullersta gård | S | 29,6 % | S | 30,9 % | 86,5 % |
| Fullersta torg | S | 34,7 % | S | 34,3 % | 79,5 % |
| Fållan-Nytorp | S | 29,7 % | Drevv | 25,4 % | 86,5 % |
| Gladökvarn-Lissma-Ådran | SD | 35,9 % | SD | 32,6 % | 82,5 % |
| Glömsta N | M | 30,4 % | M | 27,8 % | 79,8 % |
| Glömsta S | M | 28,6 % | M | 27,1 % | 82,5 % |
| Grantorp norra | S | 44,4 % | S | 43,5 % | 55,3 % |
| Grantorp östra | S | 35,0 % | S | 35,5 % | 52,8 % |
| Haga | S | 39,5 % | S | 40,7 % | 58,4 % |
| Hammartorp | S | 29,9 % | S | 25,0 % | 78,3 % |
| Huddinge c | S | 39,5 % | S | 39,8 % | 71,4 % |
| Hörningsnäs | S | 29,1 % | S | 27,7 % | 91,0 % |
| Juringe | M | 27,6 % | M | 28,1 % | 77,6 % |
| Kråkvik-Kungens kurva | S | 26,9 % | M | 29,3 % | 82,9 % |
| Kvarnbergsplan | S | 35,5 % | S | 33,3 % | 78,8 % |
| Kynäs | S | 26,8 % | M | 28,7 % | 89,1 % |
| Källbrink | M | 27,8 % | M | 28,2 % | 88,9 % |
| Kästa | S | 28,5 % | S | 32,5 % | 71,7 % |
| Länna | M | 28,8 % | Drevv | 28,0 % | 81,2 % |
| Milsten | S | 29,0 % | S | 30,0 % | 90,0 % |
| Myrstuguberget | S | 34,3 % | S | 32,3 % | 68,6 % |
| Myrängen-Högmora | M | 26,5 % | M | 28,1 % | 87,6 % |
| Paradisbacken | S | 29,5 % | S | 31,5 % | 79,7 % |
| Segeltorp centrum | S | 27,3 % | S | 29,7 % | 88,3 % |
| Segersminne | S | 29,4 % | S | 27,7 % | 86,7 % |
| Sjöängen | M | 32,6 % | Drevv | 31,5 % | 91,5 % |
| Skogsäng | S | 27,0 % | S | 27,0 % | 88,2 % |
| Smista västra | S | 27,7 % | S | 27,8 % | 75,0 % |
| Smista östra | S | 29,4 % | M | 29,0 % | 78,5 % |
| Snättringe gård | M | 29,8 % | M | 30,6 % | 89,0 % |
| Solgård | S | 25,0 % | S | 27,2 % | 85,9 % |
| Stensängen | S | 29,4 % | S | 29,2 % | 90,1 % |
| Stortorp | M | 27,4 % | Drevv | 23,4 % | 80,7 % |
| Storängen | S | 27,9 % | S | 29,3 % | 80,1 % |
| Stuvsta centrum | S | 29,3 % | S | 27,8 % | 86,0 % |
| Stuvsta gård | S | 29,3 % | S | 28,3 % | 84,3 % |
| Sörskogen | S | 28,8 % | M | 30,6 % | 85,8 % |
| Tomtberga N | S | 31,6 % | S | 31,1 % | 76,4 % |
| Tomtberga S | S | 35,3 % | S | 35,0 % | 78,2 % |
| Trångsund centrum | S | 34,6 % | S | 31,7 % | 70,8 % |
| Utsälje | M | 31,9 % | M | 35,3 % | 89,0 % |
| Utsälje centrala | S | 30,9 % | S | 29,1 % | 85,1 % |
| Vidja-Mellansjö-Svartvik | SD | 28,0 % | SD | 21,0 % | 77,0 % |
| Vistaberg | S | 28,6 % | S | 30,0 % | 89,4 % |
| Visättra | S | 27,3 % | S | 31,8 % | 66,2 % |
| Visättra västra | S | 36,7 % | S | 38,2 % | 57,7 % |
| Visättra östra | S | 42,7 % | S | 42,1 % | 60,9 % |
| Visättra-Björnkulla | S | 36,0 % | S | 35,0 % | 55,2 % |
| Vårby gård | S | 39,4 % | S | 38,9 % | 59,7 % |
| Vårby gård centrum | S | 40,6 % | S | 41,5 % | 54,6 % |
| Vårby gård västra | S | 51,3 % | S | 50,4 % | 45,2 % |
| Vårby gård östra | S | 44,5 % | S | 44,2 % | 52,4 % |
| Vårdkasen-Rosenhill | S | 28,1 % | S | 29,5 % | 82,2 % |
| Västra Skogås centrum | S | 38,3 % | S | 35,9 % | 58,4 % |
| Västra Skogås norra | S | 36,2 % | S | 34,4 % | 65,7 % |
| Västra Skogås södra | S | 36,2 % | S | 32,2 % | 68,4 % |
| Västra Skogås västra | S | 35,7 % | S | 34,4 % | 57,3 % |
| Östra Skogås centrala | S | 34,5 % | S | 26,7 % | 79,0 % |
| Östra Skogås norra | S | 29,0 % | Drevv | 30,1 % | 84,0 % |
| Östra Skogås södra | S | 31,7 % | Drevv | 29,4 % | 75,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022