Valresultat Norrtälje 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Norrtälje med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,8 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 42 valdistrikt.

Se Norrtälje på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
51 006
Avgivna röster
43 380
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2022 i Norrtälje

Riksdagsvalet 2022 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 50529,1 %
SDSverigedemokraterna10 80125,2 %
MModeraterna8 85820,6 %
CCenterpartiet2 6846,3 %
KDKristdemokraterna2 0354,7 %
VVänsterpartiet1 9924,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8044,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7334,0 %
Övriga partier4921,1 %

Regionvalet 2022 i Norrtälje

Regionvalet 2022 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 72232,3 %
MModeraterna8 89021,0 %
SDSverigedemokraterna8 46920,0 %
KDKristdemokraterna2 7546,5 %
VVänsterpartiet2 6546,3 %
CCenterpartiet2 4905,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9334,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0922,6 %
Övriga partier4181,0 %

Kommunvalet 2022 i Norrtälje

Kommunvalet 2022 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 91427,8 %
MModeraterna10 78025,1 %
SDSverigedemokraterna8 23819,2 %
CCenterpartiet2 9726,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 6826,2 %
VVänsterpartiet2 2115,2 %
KDKristdemokraterna1 5653,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3613,2 %
RORoslagens oberoende parti6861,6 %
Övriga partier5151,2 %

Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrtälje per valår
Parti200620102014201820222026
S31,7 %26,5 %29,9 %26,2 %29,1 %25,9 %
SD2,1 %5,0 %12,4 %19,9 %25,2 %23,0 %
M32,0 %36,1 %27,9 %22,2 %20,6 %21,0 %
C9,6 %8,0 %7,4 %9,6 %6,3 %6,6 %
KD6,3 %4,9 %3,6 %5,9 %4,7 %6,1 %
V4,8 %4,5 %4,5 %6,2 %4,6 %5,0 %
L6,6 %6,6 %4,6 %4,7 %4,2 %5,4 %
MP4,7 %7,2 %6,3 %3,8 %4,0 %5,1 %
Övr2,2 %1,3 %3,4 %1,4 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande78,4 %83,2 %85,4 %87,1 %85,0 %84,5 %

Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norrtälje 2022

Så skiljer sig Norrtälje från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,2 % i Norrtälje mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,6
  • M +1,5

Svagare än i riket

  • V −2,1
  • S −1,2
  • MP −1,0
  • KD −0,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrtälje, från 19,9 % till 25,2 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,6 % till 6,3 % (−3,3).

  • SD +5,3
  • C −3,3
  • S +2,9
  • M −1,6
  • V −1,6
  • KD −1,2
  • L −0,5
  • MP +0,3

Valdeltagande i Norrtälje

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Norrtälje på plats 146 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrtälje är indelad i 42 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Norrtälje - Vigelsjö till 92,6 % i Norrtälje Hamn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrtälje - Vigelsjö (40,1 %) och sitt svagaste i Gottröra - Närtuna (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Sverigedemokraterna i 14, Moderaterna i 3 av 42 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,2 % i kommunvalet mot 25,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.

  • SD −6,0
  • M +4,5
  • L +2,0
  • S −1,4
  • KD −1,1
  • MP −0,9
  • C +0,7
  • V +0,5

Största parti i Norrtälje sedan 2006

Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Norrtälje per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,1 %85,0 %
2018Socialdemokraterna26,2 %87,1 %
2014Socialdemokraterna29,9 %85,4 %
2010Moderaterna36,1 %83,2 %
2006Moderaterna32,0 %78,4 %

Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 42 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norrtälje, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergshamraSD26,7 %M25,9 %85,5 %
BlidöS28,2 %M36,3 %85,9 %
Edebo-UnungeSD32,2 %S30,8 %80,6 %
EdsbroSD32,5 %M28,1 %85,7 %
EstunaS26,1 %M29,1 %86,8 %
FasternaSD29,6 %S21,7 %80,4 %
Frötuna NorraM25,8 %M32,8 %88,4 %
Frötuna SödraM27,5 %M32,5 %86,7 %
Gottröra - NärtunaSD37,8 %SD32,1 %84,8 %
Hallsta CentrumS39,7 %S42,8 %73,5 %
Hallsta NorraS38,2 %S40,3 %74,9 %
HerrängS34,5 %S35,4 %80,9 %
HysingsvikSD26,4 %M30,0 %88,9 %
HäveröS35,2 %S38,0 %82,9 %
Lohärad - MalstaSD28,3 %M28,6 %87,5 %
Norrtälje - BryggårdenS35,1 %S32,3 %83,1 %
Norrtälje - BältartorpS34,7 %S33,2 %81,3 %
Norrtälje - FlygfältetS32,1 %S32,1 %78,6 %
Norrtälje - FågelsångenS32,5 %M28,7 %88,1 %
Norrtälje - Färsna - Öster KnutbyS30,8 %S29,4 %75,5 %
Norrtälje - GransäterS29,6 %S29,9 %84,5 %
Norrtälje - Grind - LånggarnS34,1 %S32,5 %81,2 %
Norrtälje - Grossgärdet - NordronaS34,0 %S32,8 %77,1 %
Norrtälje - KvisthamraS29,0 %M32,2 %88,2 %
Norrtälje - SolbackaS33,6 %S33,1 %88,8 %
Norrtälje - StadskärnanS29,4 %M28,2 %83,4 %
Norrtälje - VigelsjöS40,1 %S37,9 %70,8 %
Norrtälje HamnM29,5 %M42,5 %92,6 %
Norrtälje Övre Bryggårdsgärdet MosebS31,6 %S30,4 %82,3 %
RialaSD35,0 %SD31,3 %82,7 %
Rimbo NorraS30,8 %S29,5 %77,2 %
Rimbo ombygdSD30,8 %M24,4 %83,2 %
Rimbo SödraS31,4 %S29,2 %77,3 %
Rimbo ÖstraS34,2 %S30,6 %78,2 %
Roslags-BroSD25,8 %M25,9 %87,6 %
RådmansöSD27,6 %M28,4 %85,8 %
Rö - Skederid - Husby-SjuhundraSD26,4 %M28,1 %85,7 %
Söderby KarlSD29,1 %S26,2 %84,8 %
Väddö NorraS27,3 %S26,3 %84,6 %
Väddö SödraSD28,9 %M22,4 %85,4 %
VätöS32,7 %S28,7 %82,0 %
ÄlmstaS29,5 %S28,9 %77,5 %

Utforska valdistrikten i Norrtälje på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022