Valresultat Sigtuna 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sigtuna med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 77,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sigtuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,4 %
- Röstberättigade
- 33 030
- Avgivna röster
- 25 566
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 974 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 646 | 22,3 % |
| MModeraterna | 5 627 | 22,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 585 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 503 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 1 338 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 029 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 852 | 3,4 % |
| NYANSPartiet Nyans | 398 | 1,6 % |
| Övriga partier | 328 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 288 | 32,0 % |
| MModeraterna | 6 108 | 23,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 899 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 200 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 865 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 1 088 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 059 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 615 | 2,4 % |
| NYANSPartiet Nyans | 455 | 1,8 % |
| Övriga partier | 314 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 995 | 30,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 547 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 583 | 13,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 627 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 222 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 126 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 1 024 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 836 | 3,2 % |
| SSSSigtunapartiet Samling för Sigtuna | 653 | 2,5 % |
| Övriga partier | 417 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Sigtuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sigtuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,1 % | 27,9 % | 28,3 % | 25,5 % | 27,6 % | 27,7 % |
| SD | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 19,3 % | 22,3 % | 18,4 % |
| M | 34,6 % | 38,2 % | 30,2 % | 24,7 % | 22,3 % | 21,7 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 10,8 % |
| KD | 6,4 % | 5,9 % | 5,2 % | 7,6 % | 5,9 % | 6,4 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,7 % | 5,3 % | 4,7 % |
| L | 7,6 % | 7,1 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,1 % | 4,7 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,5 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 3,1 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 82,5 % | 82,9 % | 77,4 % | 79,1 % |
Valdeltagande i Sigtuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sigtuna 2022
Så skiljer sig Sigtuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 22,3 % i Sigtuna mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,2
- SD +1,8
- NYANS +1,1
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −2,7
- MP −1,7
- C −1,4
- L −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sigtuna, från 19,3 % till 22,3 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,7 % till 22,3 % (−2,4).
- SD +3,1
- M −2,4
- S +2,1
- KD −1,6
- NYANS +1,6
- C −1,4
- L −0,9
- V −0,1
Valdeltagande i Sigtuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 77,4 %, vilket är 6,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sigtuna på plats 285 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Sigtuna är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 51,3 % i Nymärsta till 87,9 % i Odensala.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södra Valsta (41,6 %) och sitt svagaste i Norra Sigtuna (13,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 3 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sigtuna är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- SD −8,6
- M +8,5
- S +1,4
- C −1,4
- KD −1,3
- L +0,3
- MP −0,2
- V −0,0
Största parti i Sigtuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sigtuna under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 79,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 77,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 82,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Sigtuna 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Sigtuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arenberga | S | 31,3 % | M | 33,1 % | 80,3 % |
| Björkbacka-Charlottenberg-Til | M | 28,3 % | M | 44,4 % | 81,4 % |
| Brännbo-Klockbacken | M | 28,0 % | M | 34,3 % | 79,8 % |
| Centrala Marsta | S | 32,5 % | S | 34,9 % | 74,2 % |
| Centrala Sigtuna-Utsikten-Viken | M | 30,5 % | M | 44,0 % | 87,0 % |
| Gamla Märsta | S | 34,4 % | S | 37,9 % | 70,8 % |
| Lunda-Skepptuna-Vidbo | SD | 37,3 % | SD | 28,6 % | 84,0 % |
| Munkholmen | M | 32,5 % | M | 48,9 % | 86,8 % |
| Norra Ekilla | S | 29,4 % | M | 37,3 % | 82,9 % |
| Norra Rosersberg-Skånela | SD | 32,4 % | M | 34,7 % | 82,8 % |
| Norra Sigtuna | M | 30,4 % | M | 41,2 % | 75,3 % |
| Norra Valsta | S | 38,4 % | S | 48,4 % | 58,9 % |
| Nymärsta | S | 38,6 % | S | 41,5 % | 51,3 % |
| Odensala | SD | 30,0 % | M | 32,3 % | 87,9 % |
| Prästängen-Ragvaldsbo-Stadsängarna | M | 29,5 % | M | 37,1 % | 85,3 % |
| Rävsta-Steningehöjden | M | 28,7 % | M | 40,4 % | 78,9 % |
| Sjudargården-S:t Per | M | 32,2 % | M | 44,4 % | 85,6 % |
| Steninge slottsby-Östra Steninge | S | 30,5 % | M | 35,6 % | 78,0 % |
| Sundveda-Södra Ekilla | S | 30,5 % | S | 34,4 % | 67,6 % |
| Sätuna | S | 35,4 % | S | 34,7 % | 72,2 % |
| Södra Rosersberg | S | 27,3 % | M | 29,7 % | 83,0 % |
| Södra Valsta | S | 41,6 % | S | 45,8 % | 55,2 % |
| Tingvalla | S | 41,4 % | S | 47,5 % | 51,7 % |
| Valsta Centrum | S | 37,7 % | S | 46,8 % | 55,8 % |
| Västra Steninge | S | 31,0 % | M | 34,5 % | 78,8 % |
| Östra Norrbacka-Rolsta | S | 35,3 % | S | 41,9 % | 66,1 % |
| Östra Valsta | S | 38,3 % | S | 44,3 % | 52,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022