Valresultat Sigtuna 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sigtuna med 25,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 82,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sigtuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,9 %
- Röstberättigade
- 31 071
- Avgivna röster
- 25 772
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 520 | 25,5 % |
| MModeraterna | 6 307 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 931 | 19,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 934 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 702 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 635 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 260 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 882 | 3,4 % |
| Övriga partier | 405 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 683 | 29,1 % |
| MModeraterna | 6 747 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 580 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 375 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 756 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 707 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 400 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 891 | 3,4 % |
| Övriga partier | 280 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 616 | 32,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 565 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 431 | 12,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 545 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 508 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 387 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 366 | 5,1 % |
| SFSSFS | 1 047 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 964 | 3,6 % |
| Övriga partier | 196 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Sigtuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sigtuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,1 % | 27,9 % | 28,3 % | 25,5 % | 27,6 % | 27,7 % |
| M | 34,6 % | 38,2 % | 30,2 % | 24,7 % | 22,3 % | 21,7 % |
| SD | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 19,3 % | 22,3 % | 18,4 % |
| KD | 6,4 % | 5,9 % | 5,2 % | 7,6 % | 5,9 % | 6,4 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,7 % | 5,3 % | 4,7 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 10,8 % |
| L | 7,6 % | 7,1 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,1 % | 4,7 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,5 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 3,1 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 82,5 % | 82,9 % | 77,4 % | 79,1 % |
Valdeltagande i Sigtuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sigtuna 2018
Så skiljer sig Sigtuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 24,7 % i Sigtuna mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,8
- SD +1,7
- KD +1,2
Svagare än i riket
- S −2,8
- C −2,0
- V −1,6
- MP −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sigtuna, från 12,8 % till 19,3 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,2 % till 24,7 % (−5,5).
- SD +6,5
- M −5,5
- MP −3,1
- S −2,8
- KD +2,4
- C +2,4
- V +1,8
- FI −1,7
Valdeltagande i Sigtuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 82,9 %, vilket är 4,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sigtuna på plats 277 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Sigtuna är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,4 % i 12 Tingvalla till 88,1 % i 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 12 Tingvalla (45,6 %) och sitt svagaste i 22 Norra Sigtuna (11,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sigtuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,4 % i kommunvalet mot 24,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- M +7,7
- SD −6,4
- KD −2,4
- C −1,0
- S −0,8
- V −0,6
- L +0,3
- MP +0,2
Största parti i Sigtuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sigtuna under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 79,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 77,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 82,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Sigtuna 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Sigtuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per | M | 37,0 % | M | 41,6 % | 88,1 % |
| 2 Centrala Sigtuna/Utsikten/Viken | M | 33,8 % | M | 43,4 % | 86,7 % |
| 3 Brännbo/Klockbacken | M | 27,9 % | M | 33,5 % | 81,0 % |
| 4 Til | M | 31,4 % | M | 41,6 % | 85,3 % |
| 5 Norrbacka/Arenberga | S | 25,9 % | M | 39,6 % | 87,1 % |
| 6 Norrbacka | S | 35,8 % | S | 36,8 % | 71,7 % |
| 7 G:a Märsta | S | 30,0 % | S | 28,1 % | 76,9 % |
| 8 Sätuna | S | 31,3 % | M | 31,5 % | 77,1 % |
| 9 Norra Ekilla/Södra Ekilla | S | 29,1 % | M | 35,8 % | 80,3 % |
| 10 Centrala Märsta | S | 31,1 % | S | 30,1 % | 77,7 % |
| 11 Ekillatorp/Märsta centrum | S | 33,7 % | S | 30,7 % | 70,9 % |
| 12 Tingvalla | S | 45,6 % | S | 46,1 % | 60,4 % |
| 13 Östra Valsta | S | 37,8 % | S | 36,8 % | 68,5 % |
| 14 Norra Valsta | S | 42,2 % | S | 43,1 % | 66,5 % |
| 15 Valsta centrum | S | 44,1 % | S | 45,5 % | 65,0 % |
| 16 Östra Steninge | S | 30,0 % | M | 32,3 % | 85,4 % |
| 17 Odensala | M | 31,6 % | M | 40,4 % | 86,4 % |
| 18 Lunda/Skepptuna/Vidbo | SD | 30,0 % | M | 28,1 % | 83,6 % |
| 19 Norra Rosersberg/Skånela | M | 30,4 % | M | 40,7 % | 82,9 % |
| 20 Södra Rosersberg | S | 24,2 % | M | 33,6 % | 85,2 % |
| 21 Västra Steninge | M | 29,4 % | M | 43,4 % | 82,9 % |
| 22 Norra Sigtuna | M | 39,7 % | M | 46,0 % | 87,6 % |
| 23 Södra Valsta | S | 40,1 % | S | 38,6 % | 66,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018