Valresultat Lidingö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Lidingö med 36,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 90,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidingö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,2 %
- Röstberättigade
- 34 536
- Avgivna röster
- 31 138
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 178 | 36,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 831 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 3 658 | 11,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 400 | 11,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 346 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 666 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 533 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 087 | 3,5 % |
| Övriga partier | 333 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 226 | 29,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 738 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 999 | 12,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 881 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 3 836 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 198 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 361 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 319 | 4,3 % |
| Övriga partier | 360 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 143 | 26,1 % |
| CCenterpartiet | 5 234 | 16,8 % |
| LPLP | 4 249 | 13,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 619 | 11,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 254 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 973 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 839 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 589 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 107 | 3,6 % |
| Övriga partier | 134 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Lidingö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidingö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,7 procentenheter).
- M
- S
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,8 % | 48,7 % | 44,7 % | 36,0 % | 34,2 % | 33,9 % |
| S | 11,6 % | 9,2 % | 11,0 % | 12,3 % | 17,8 % | 15,1 % |
| C | 6,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 11,8 % | 10,4 % | 12,0 % |
| SD | 1,4 % | 2,7 % | 6,4 % | 11,0 % | 12,1 % | 9,4 % |
| L | 12,0 % | 10,7 % | 11,6 % | 10,8 % | 10,7 % | 13,0 % |
| KD | 8,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| MP | 4,2 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,9 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 2,2 % | 1,9 % | 2,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 3,5 % |
| Övr | 1,2 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,3 % | 88,9 % | 88,9 % | 90,2 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidingö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidingö 2018
Så skiljer sig Lidingö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 36,0 % i Lidingö mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 16,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,2
- L +5,3
- C +3,2
- KD +2,3
Svagare än i riket
- S −15,9
- SD −6,6
- V −4,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Lidingö, från 7,0 % till 11,8 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 44,7 % till 36,0 % (−8,7).
- M −8,7
- C +4,8
- SD +4,5
- FI −2,2
- MP −1,5
- V +1,5
- S +1,4
- L −0,8
Valdeltagande i Lidingö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,2 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lidingö på plats 28 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidingö är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Gångsätra V till 93,6 % i Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gåshaga (51,4 %) och sitt svagaste i Käppala N (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 23, Socialdemokraterna i 3 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidingö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,1 % i kommunvalet mot 36,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.
- M −9,9
- SD −5,1
- C +5,0
- KD −2,3
- S −1,9
- L +0,8
- MP +0,2
- V +0,1
Största parti i Lidingö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lidingö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 34,2 % | 87,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 44,7 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,7 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 52,8 % | 85,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidingö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Lidingö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggeby | M | 27,5 % | M | 22,0 % | 81,3 % |
| Bo - Björnbo | M | 44,6 % | M | 31,4 % | 90,0 % |
| Bodal | M | 28,9 % | M | 24,6 % | 85,4 % |
| Brevik Ö - Käppala S | M | 46,5 % | M | 33,5 % | 87,6 % |
| Dalénum | M | 37,1 % | M | 29,4 % | 90,9 % |
| Ekholmsnäs - Killinge | M | 35,4 % | M | 25,6 % | 89,2 % |
| Gångsätra V | S | 29,6 % | S | 27,2 % | 75,8 % |
| Gångsätra Ö | M | 37,6 % | M | 26,3 % | 89,3 % |
| Gåshaga | M | 51,4 % | M | 39,4 % | 91,7 % |
| Hersby S | M | 43,3 % | M | 28,8 % | 91,8 % |
| Hersby SÖ - Mosstorp | M | 31,4 % | M | 22,4 % | 90,5 % |
| Herserud | M | 39,3 % | M | 27,7 % | 87,8 % |
| Käppala N | S | 24,7 % | S | 22,6 % | 77,4 % |
| Larsberg N | M | 23,0 % | M | 21,0 % | 82,6 % |
| Larsberg S | S | 25,5 % | S | 24,3 % | 79,1 % |
| Mölna Ö - Brevik V | M | 39,0 % | M | 27,9 % | 89,3 % |
| Näset V | M | 26,3 % | C | 20,3 % | 86,3 % |
| Näset Ö | M | 32,2 % | M | 23,9 % | 87,2 % |
| Rudboda V - Bosön | M | 35,9 % | C | 22,4 % | 89,8 % |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | M | 38,7 % | C | 24,7 % | 93,6 % |
| Skärsätra | M | 30,4 % | M | 23,2 % | 85,4 % |
| Sticklinge N | M | 45,8 % | M | 34,4 % | 91,5 % |
| Sticklinge S - Islinge | M | 40,6 % | M | 29,1 % | 88,9 % |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | M | 41,9 % | M | 29,5 % | 77,2 % |
| Torsvik N - Hersby N | M | 43,6 % | M | 30,2 % | 89,2 % |
| Torsvik S - centrum | M | 32,6 % | M | 23,7 % | 78,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018