Valresultat Lidingö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Lidingö med 44,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidingö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 33 410
- Avgivna röster
- 29 712
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 224 | 44,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 439 | 11,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 238 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 328 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 2 074 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 900 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 899 | 6,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 738 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 606 | 2,0 % |
| Övriga partier | 122 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 793 | 40,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 075 | 13,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 023 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 771 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 2 123 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 116 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 012 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 833 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 422 | 1,4 % |
| Övriga partier | 147 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 711 | 32,9 % |
| CCenterpartiet | 5 034 | 17,0 % |
| LPLP | 4 230 | 14,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 927 | 9,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 763 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 086 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 146 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 773 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 696 | 2,4 % |
| Övriga partier | 182 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Lidingö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidingö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−4,0 procentenheter).
- M
- L
- S
- KD
- C
- SD
- MP
- Fi
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,8 % | 48,7 % | 44,7 % | 36,0 % | 34,2 % | 33,9 % |
| L | 12,0 % | 10,7 % | 11,6 % | 10,8 % | 10,7 % | 13,0 % |
| S | 11,6 % | 9,2 % | 11,0 % | 12,3 % | 17,8 % | 15,1 % |
| KD | 8,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| C | 6,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 11,8 % | 10,4 % | 12,0 % |
| SD | 1,4 % | 2,7 % | 6,4 % | 11,0 % | 12,1 % | 9,4 % |
| MP | 4,2 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,9 % | 5,5 % | 5,6 % |
| Fi | 0,6 % | 0,3 % | 2,5 % | 0,3 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Övr | 2,8 % | 2,5 % | 2,5 % | 4,3 % | 4,2 % | 4,6 % |
| Valdeltagande | 85,3 % | 88,9 % | 88,9 % | 90,2 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidingö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidingö 2014
Så skiljer sig Lidingö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 44,7 % i Lidingö mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 21,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +21,4
- FP +6,2
- KD +3,3
- C +0,9
Svagare än i riket
- S −20,1
- SD −6,4
- V −3,7
- FI −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lidingö, från 2,7 % till 6,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 48,7 % till 44,7 % (−4,0).
- M −4,0
- SD +3,8
- C −3,1
- KD −2,2
- FI +2,2
- S +1,7
- FP +0,9
- MP +0,8
Valdeltagande i Lidingö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,9 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lidingö på plats 28 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidingö är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,3 % i Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna till 93,8 % i Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gåshaga (60,5 %) och sitt svagaste i Käppala N (24,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 23, Socialdemokraterna i 2 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidingö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,9 % i kommunvalet mot 44,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,9 procentenheter.
- M −11,9
- C +10,0
- KD −4,0
- SD −3,8
- FP −2,3
- S −1,0
- MP +0,6
Största parti i Lidingö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lidingö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 34,2 % | 87,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 44,7 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,7 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 52,8 % | 85,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidingö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Lidingö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggeby | M | 35,3 % | M | 28,9 % | 80,9 % |
| Bo - Björnbo | M | 55,3 % | M | 38,4 % | 89,6 % |
| Bodal | M | 40,5 % | M | 32,6 % | 84,9 % |
| Brevik Ö - Käppala S | M | 52,8 % | M | 42,1 % | 86,2 % |
| Ekholmsnäs - Killinge | M | 44,2 % | M | 36,8 % | 87,5 % |
| Gångsätra V | S | 30,8 % | S | 29,1 % | 78,6 % |
| Gångsätra Ö | M | 45,1 % | M | 31,7 % | 88,4 % |
| Gåshaga | M | 60,5 % | M | 50,3 % | 91,9 % |
| Hersby S | M | 50,4 % | M | 34,6 % | 89,4 % |
| Hersby SÖ - Mosstorp | M | 42,3 % | M | 28,6 % | 90,5 % |
| Herserud | M | 45,7 % | M | 32,7 % | 85,3 % |
| Käppala N | S | 29,4 % | S | 26,7 % | 75,0 % |
| Larsberg N | M | 30,4 % | M | 25,8 % | 79,5 % |
| Larsberg S | M | 29,2 % | M | 25,1 % | 79,7 % |
| Mölna Ö - Brevik V | M | 47,4 % | M | 36,8 % | 89,2 % |
| Näset V | M | 38,4 % | M | 28,1 % | 86,1 % |
| Näset Ö | M | 41,9 % | M | 30,2 % | 87,1 % |
| Rudboda V - Bosön | M | 45,4 % | M | 30,7 % | 89,4 % |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | M | 50,6 % | M | 32,6 % | 93,8 % |
| Skärsätra | M | 41,3 % | M | 33,4 % | 86,8 % |
| Sticklinge N | M | 56,1 % | M | 43,1 % | 90,8 % |
| Sticklinge S - Islinge | M | 50,3 % | M | 38,3 % | 89,1 % |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | M | 48,4 % | M | 29,7 % | 65,3 % |
| Torsvik N - Hersby N | M | 50,4 % | M | 32,0 % | 88,1 % |
| Torsvik S - centrum | M | 40,9 % | C | 24,6 % | 84,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014