Valresultat Solna 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Solna med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.

Se Solna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
54 785
Avgivna röster
47 045
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Solna

Riksdagsvalet 2014 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna13 98629,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 54322,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 68710,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 7958,1 %
SDSverigedemokraterna3 6067,7 %
VVänsterpartiet3 1136,7 %
CCenterpartiet2 2944,9 %
FIFeministiskt initiativ2 1764,7 %
KDKristdemokraterna2 0744,4 %
OVRövriga partier4901,0 %

Landstingsvalet 2014 i Solna

Landstingsvalet 2014 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna13 44928,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 53726,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5 15210,8 %
VVänsterpartiet4 0408,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 0298,5 %
KDKristdemokraterna2 6525,6 %
SDSverigedemokraterna2 2304,7 %
CCenterpartiet1 8914,0 %
FIFeministiskt initiativ1 0702,2 %
Övriga partier5411,1 %

Kommunvalet 2014 i Solna

Kommunvalet 2014 i Solna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna14 53630,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 75722,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6 30913,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 4849,4 %
VVänsterpartiet3 4607,2 %
SDSverigedemokraterna2 1004,4 %
CCenterpartiet1 7353,6 %
KDKristdemokraterna1 6503,5 %
BEPBEP9642,0 %
FIFeministiskt initiativ9271,9 %
BUSPBUSP6351,3 %
Övriga partier2440,5 %

Partiernas utveckling i Solna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • SD
  • V
  • Övr
  • C
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Solna per valår
Parti200620102014201820222026
M37,8 %38,1 %29,9 %23,7 %21,2 %21,8 %
S24,5 %20,6 %22,5 %24,0 %29,5 %28,0 %
MP6,9 %10,0 %10,0 %6,3 %6,9 %7,9 %
L10,7 %9,1 %8,1 %8,1 %6,8 %6,6 %
SD1,6 %3,4 %7,7 %11,3 %12,5 %10,4 %
V6,0 %6,1 %6,7 %9,9 %8,9 %9,9 %
Övr6,5 %6,4 %5,5 %7,0 %5,5 %5,9 %
C5,1 %5,8 %4,9 %9,0 %8,6 %9,5 %
Fi1,0 %0,6 %4,7 %0,6 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,9 %87,4 %83,8 %85,2 %

Valdeltagande i Solna 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Solna 2014

Så skiljer sig Solna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 22,5 % i Solna mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,6
  • MP +3,1
  • FP +2,7
  • FI +1,5

Svagare än i riket

  • S −8,5
  • SD −5,1
  • C −1,2
  • KD −0,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Solna, från 3,4 % till 7,7 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,1 % till 29,9 % (−8,2).

  • M −8,2
  • SD +4,3
  • FI +4,0
  • S +2,0
  • FP −1,0
  • KD −1,0
  • OVR +0,9
  • C −0,9

Valdeltagande i Solna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,9 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Solna på plats 150 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Solna är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,5 % i 26 Hagalund N till 91,3 % i 20 Råsunda Filmstaden.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 31 Frösunda Centrum (45,0 %) och sitt svagaste i 3 Kungshamra (13,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 33, Socialdemokraterna i 7, Miljöpartiet i 1 av 41 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,4 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • SD −3,3
  • MP +3,2
  • FI −2,7
  • C −1,3
  • FP +1,3
  • KD −1,0
  • V +0,6
  • M +0,5

Största parti i Solna sedan 2006

Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Solna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %85,2 %
2022Socialdemokraterna29,5 %83,8 %
2018Socialdemokraterna24,0 %87,4 %
2014Moderaterna29,9 %85,9 %
2010Moderaterna38,1 %84,1 %
2006Moderaterna37,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Solna 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Solna, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Järvastaden-RåstahemM43,0 %M40,2 %90,7 %
2 Ritorp-UlriksdalM32,4 %M34,8 %83,8 %
3 KungshamraMP20,2 %MP23,7 %82,6 %
4 Bergshamra ÖM28,3 %M27,2 %83,2 %
5 HagaM27,7 %M31,3 %78,7 %
6 Huvudsta NOM32,8 %M36,0 %83,4 %
7 Huvudsta SO - Västra SkogenM26,6 %M29,2 %83,8 %
8 Huvudsta SM28,5 %M30,1 %84,3 %
9 Huvudsta Centrum OM28,1 %M29,6 %84,3 %
10 Huvudsta NM27,3 %M27,2 %78,5 %
11 Huvudsta VM26,5 %M28,7 %81,1 %
12 Huvudsta SVM29,6 %M30,6 %82,2 %
13 Skytteholm SOM31,7 %M32,4 %81,4 %
14 Skytteholm SM25,9 %M27,8 %81,2 %
15 Solna CentrumM30,8 %M30,4 %83,6 %
16 Skytteholm SVM32,3 %M34,2 %84,7 %
17 Råsunda SVM33,1 %M33,5 %83,2 %
18 Råsunda CentrumM34,2 %M34,3 %85,1 %
19 Råsunda VM29,3 %M29,5 %83,2 %
20 Råsunda FilmstadenM36,9 %M35,4 %91,3 %
21 Råsunda NM31,7 %M32,3 %83,2 %
22 ArenastadenM34,1 %M34,2 %87,6 %
23 Råsunda SOM32,9 %M36,6 %80,4 %
24 Råsunda Ö - Hagalund NVS25,0 %M26,9 %75,4 %
25 Hagalund NOM28,8 %M31,0 %78,4 %
26 Hagalund NS43,2 %S44,6 %66,5 %
27 Hagalund VM26,9 %M29,8 %81,4 %
28 Hagalund SS36,0 %S38,1 %66,6 %
29 Frösunda NM44,7 %M44,2 %90,2 %
30 Frösunda SM27,7 %M30,5 %83,2 %
31 Frösunda CentrumM45,0 %M43,2 %89,8 %
32 Bergshamra NS26,5 %BEP23,9 %80,8 %
33 Bergshamra SM26,6 %M22,8 %68,8 %
34 Bergshamra NVM22,0 %BEP25,9 %87,0 %
35 Huvudsta ÖM27,1 %M28,6 %84,1 %
36 Råsunda NV - NäckrosenM32,0 %M29,7 %85,8 %
37 AgnesbergS28,5 %S27,2 %83,8 %
38 BagartorpS35,9 %S35,2 %74,7 %
39 Huvudsta Centrum VS26,5 %S27,8 %80,4 %
40 Skytteholm NM32,0 %M33,4 %85,9 %
41 Råsunda NOM36,0 %M38,8 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Solna på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014