Valresultat Solna 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Solna med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,2 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 48 169
- Avgivna röster
- 38 603
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 355 | 37,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 309 | 24,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 063 | 10,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 637 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 281 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 950 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 936 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 608 | 1,6 % |
| Övriga partier | 876 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 723 | 38,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 217 | 26,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 202 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 421 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 320 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 979 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 1 144 | 3,0 % |
| ÖVRövriga partier | 663 | 1,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 485 | 1,3 % |
| Övriga partier | 65 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 946 | 45,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 952 | 25,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 978 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 375 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 174 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 664 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 917 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 438 | 1,1 % |
| Övriga partier | 207 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Solna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- MP
- V
- KD
- C
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 37,8 % | 38,1 % | 29,9 % | 23,7 % | 21,2 % | 21,8 % |
| S | 24,5 % | 20,6 % | 22,5 % | 24,0 % | 29,5 % | 28,0 % |
| L | 10,7 % | 9,1 % | 8,1 % | 8,1 % | 6,8 % | 6,6 % |
| MP | 6,9 % | 10,0 % | 10,0 % | 6,3 % | 6,9 % | 7,9 % |
| V | 6,0 % | 6,1 % | 6,7 % | 9,9 % | 8,9 % | 9,9 % |
| KD | 5,1 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % |
| C | 5,1 % | 5,8 % | 4,9 % | 9,0 % | 8,6 % | 9,5 % |
| Övr | 2,3 % | 1,6 % | 5,7 % | 1,8 % | 1,7 % | 1,4 % |
| SD | 1,6 % | 3,4 % | 7,7 % | 11,3 % | 12,5 % | 10,4 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,1 % | 85,9 % | 87,4 % | 83,8 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Solna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Solna 2006
Så skiljer sig Solna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 37,8 % i Solna mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 11,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +11,7
- FP +3,2
- MP +1,8
- V +0,2
Svagare än i riket
- S −10,7
- C −2,8
- KD −1,5
- SD −1,3
Valdeltagande i Solna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,1 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Solna på plats 142 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Solna är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,1 % i Solna 28 till 91,0 % i Solna 31.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Solna 31 (51,0 %) och sitt svagaste i Solna 26 (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 31, Socialdemokraterna i 4 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 45,2 % i kommunvalet mot 37,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- M +7,5
- C −2,8
- MP −0,9
- KD −0,9
- FP −0,7
- S +0,6
- V −0,5
Största parti i Solna sedan 2006
Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,0 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,1 % | 84,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,8 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Solna 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Solna 1 | S | 35,2 % | S | 38,9 % | 76,9 % |
| Solna 2 | S | 33,5 % | M | 36,0 % | 75,9 % |
| Solna 3 | M | 22,1 % | M | 24,7 % | 81,4 % |
| Solna 4 | M | 35,3 % | M | 41,2 % | 80,2 % |
| Solna 5 | M | 33,3 % | M | 42,3 % | 78,6 % |
| Solna 6 | M | 41,1 % | M | 49,4 % | 82,5 % |
| Solna 7 | M | 36,2 % | M | 43,2 % | 82,4 % |
| Solna 8 | M | 37,7 % | M | 45,8 % | 81,7 % |
| Solna 9 | M | 31,6 % | M | 38,5 % | 78,2 % |
| Solna 10 | M | 38,5 % | M | 45,2 % | 77,6 % |
| Solna 11 | M | 35,7 % | M | 42,6 % | 83,9 % |
| Solna 12 | M | 38,8 % | M | 45,2 % | 81,7 % |
| Solna 13 | M | 42,9 % | M | 51,5 % | 80,4 % |
| Solna 14 | M | 38,7 % | M | 46,7 % | 81,8 % |
| Solna 15 | M | 42,1 % | M | 51,0 % | 84,4 % |
| Solna 16 | M | 44,1 % | M | 52,9 % | 82,5 % |
| Solna 17 | M | 40,7 % | M | 48,6 % | 82,6 % |
| Solna 18 | M | 46,3 % | M | 55,0 % | 82,0 % |
| Solna 19 | M | 38,8 % | M | 48,0 % | 79,6 % |
| Solna 20 | M | 41,3 % | M | 51,9 % | 86,0 % |
| Solna 21 | M | 43,4 % | M | 50,8 % | 81,3 % |
| Solna 22 | M | 43,0 % | M | 51,5 % | 82,9 % |
| Solna 23 | M | 40,3 % | M | 50,4 % | 75,8 % |
| Solna 24 | M | 39,6 % | M | 48,7 % | 80,4 % |
| Solna 25 | M | 40,0 % | M | 49,0 % | 78,4 % |
| Solna 26 | S | 47,0 % | S | 49,6 % | 64,4 % |
| Solna 27 | M | 32,6 % | M | 40,2 % | 79,6 % |
| Solna 28 | S | 33,4 % | S | 38,5 % | 63,1 % |
| Solna 29 | M | 45,2 % | M | 54,2 % | 86,6 % |
| Solna 30 | M | 38,0 % | M | 50,0 % | 81,7 % |
| Solna 31 | M | 51,0 % | M | 60,9 % | 91,0 % |
| Solna 32 | M | 35,0 % | M | 40,2 % | 80,6 % |
| Solna 33 | M | 37,0 % | M | 40,3 % | 76,6 % |
| Solna 34 | M | 33,7 % | M | 38,3 % | 84,5 % |
| Solna 35 | M | 31,2 % | M | 35,8 % | 80,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006