Valresultat Sigtuna 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Sigtuna med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 78,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sigtuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,5 %
- Röstberättigade
- 26 143
- Avgivna röster
- 20 532
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 990 | 34,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 678 | 33,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 529 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 290 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 054 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 894 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 822 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 515 | 2,5 % |
| Övriga partier | 419 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 515 | 36,8 % |
| MModeraterna | 6 734 | 32,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 610 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 277 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 950 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 790 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 788 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 469 | 2,3 % |
| ÖVRövriga partier | 266 | 1,3 % |
| Övriga partier | 34 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 154 | 38,9 % |
| MModeraterna | 6 019 | 28,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 401 | 6,7 % |
| SFSSFS | 1 046 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 002 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 951 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 694 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 679 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 456 | 2,2 % |
| ASKASK | 439 | 2,1 % |
| Övriga partier | 127 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Sigtuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sigtuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % | 38,2 % | 30,2 % | 24,7 % | 22,3 % | 21,7 % |
| S | 33,1 % | 27,9 % | 28,3 % | 25,5 % | 27,6 % | 27,7 % |
| L | 7,6 % | 7,1 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,1 % | 4,7 % |
| KD | 6,4 % | 5,9 % | 5,2 % | 7,6 % | 5,9 % | 6,4 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,7 % | 5,3 % | 4,7 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,5 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 10,8 % |
| SD | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 19,3 % | 22,3 % | 18,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 3,1 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 82,5 % | 82,9 % | 77,4 % | 79,1 % |
Valdeltagande i Sigtuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sigtuna 2006
Så skiljer sig Sigtuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 34,6 % i Sigtuna mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,5
- FP +0,1
Svagare än i riket
- C −2,7
- S −2,1
- V −1,8
- MP −0,7
Valdeltagande i Sigtuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,5 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sigtuna på plats 210 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sigtuna är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i 12 Tingvalla till 87,6 % i 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 4 Munkholmen/Til (54,1 %) och sitt svagaste i 15 Södra Valsta (17,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 9 av 21 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sigtuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,7 % i kommunvalet mot 34,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- M −5,9
- S +5,8
- KD −1,6
- MP −1,2
- FP −0,9
- V −0,8
- C −0,7
Största parti i Sigtuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sigtuna under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 79,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 77,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 82,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Sigtuna 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Sigtuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per | M | 52,6 % | M | 41,7 % | 87,6 % |
| 2 Centrala Sigtuna/Utsikten/Viken | M | 50,4 % | M | 38,4 % | 85,5 % |
| 3 Brännbo/Klockbacken/Haga | M | 47,4 % | M | 35,4 % | 82,0 % |
| 4 Munkholmen/Til | M | 54,1 % | M | 44,2 % | 83,6 % |
| 5 Norrbacka/Arenberga | M | 37,1 % | S | 42,3 % | 83,5 % |
| 6 Norrbacka F | S | 53,8 % | S | 58,9 % | 70,8 % |
| 7 G:a Märsta | S | 41,0 % | S | 46,9 % | 74,6 % |
| 8 Sätuna | S | 40,1 % | S | 45,8 % | 75,9 % |
| 9 Norra Ekilla/Södra Ekilla | S | 38,6 % | S | 48,0 % | 80,8 % |
| 10 Centrala Märsta | S | 37,7 % | S | 44,8 % | 72,8 % |
| 11 Ekillatorp/Märsta centrum | S | 39,3 % | S | 48,1 % | 71,1 % |
| 12 Tingvalla | S | 47,4 % | S | 54,7 % | 65,4 % |
| 13 Östra Valsta | S | 48,1 % | S | 57,1 % | 70,0 % |
| 14 Norra Valsta/Steningehöjden | S | 47,4 % | S | 53,9 % | 70,6 % |
| 15 Södra Valsta | S | 54,4 % | S | 60,6 % | 66,4 % |
| 16 Östra Steninge | S | 49,5 % | S | 56,7 % | 77,3 % |
| 17 Odensala | M | 40,2 % | M | 36,2 % | 83,7 % |
| 18 Lunda/Skepptuna/Vidbo | M | 39,7 % | M | 33,2 % | 81,2 % |
| 19 Norra Rosersberg/Skånela | M | 41,1 % | M | 34,3 % | 83,6 % |
| 20 Södra Rosersberg | M | 32,2 % | S | 44,0 % | 87,0 % |
| 21 Västra Steninge | S | 36,4 % | S | 46,5 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006