Valresultat Värmdö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Värmdö med 42,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,1 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värmdö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 24 460
- Avgivna röster
- 20 526
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 638 | 42,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 543 | 22,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 701 | 8,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 292 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 260 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 101 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 864 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 431 | 2,1 % |
| Övriga partier | 355 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 257 | 40,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 435 | 26,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 853 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 278 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 168 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 897 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 843 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 426 | 2,1 % |
| ÖVRövriga partier | 238 | 1,2 % |
| Övriga partier | 17 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 001 | 38,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 253 | 29,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 863 | 8,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 272 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 082 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 992 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 836 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 507 | 2,4 % |
| Övriga partier | 187 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Värmdö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värmdö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- MP
- KD
- C
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,8 % | 45,9 % | 37,4 % | 27,5 % | 23,7 % | 25,9 % |
| S | 22,5 % | 17,6 % | 20,3 % | 20,5 % | 26,5 % | 23,1 % |
| L | 8,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,4 % | 5,4 % | 6,7 % |
| MP | 6,4 % | 8,6 % | 8,3 % | 5,4 % | 6,4 % | 7,2 % |
| KD | 6,2 % | 5,4 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,8 % |
| C | 5,5 % | 5,8 % | 5,4 % | 9,8 % | 8,0 % | 8,7 % |
| V | 4,3 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 4,7 % |
| SD | 2,1 % | 4,1 % | 10,4 % | 17,2 % | 19,8 % | 16,5 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 3,9 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,7 % | 89,3 % | 90,3 % | 88,4 % | 89,1 % |
Valdeltagande i Värmdö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värmdö 2006
Så skiljer sig Värmdö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 42,8 % i Värmdö mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 16,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,7
- MP +1,2
- FP +0,9
Svagare än i riket
- S −12,7
- C −2,4
- V −1,6
- SD −0,8
Valdeltagande i Värmdö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,9 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Värmdö på plats 29 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Värmdö är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,3 % i Gustavsberg 3 till 89,3 % i Gustavsberg 7.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Värmdö 5 (54,9 %) och sitt svagaste i Gustavsberg 2 (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 5 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmdö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,8 % i kommunvalet mot 22,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- S +7,3
- M −4,7
- KD −1,1
- C −0,7
- FP +0,4
- MP −0,3
- V −0,3
Största parti i Värmdö sedan 2006
Största parti har skiftat i Värmdö under perioden 2006–2006: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,9 % | 89,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 88,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,5 % | 90,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,9 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Värmdö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Värmdö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djurö 1 | M | 49,9 % | M | 51,1 % | 80,3 % |
| Djurö 2 | M | 45,6 % | M | 43,8 % | 84,9 % |
| Djurö 3 | M | 45,5 % | M | 47,7 % | 82,4 % |
| Gustavsberg 1 | S | 39,4 % | S | 49,4 % | 81,7 % |
| Gustavsberg 2 | S | 41,6 % | S | 46,7 % | 75,5 % |
| Gustavsberg 3 | S | 39,8 % | S | 45,2 % | 73,3 % |
| Gustavsberg 4 | S | 33,0 % | S | 43,2 % | 85,5 % |
| Gustavsberg 5 | S | 33,1 % | S | 41,3 % | 81,3 % |
| Gustavsberg 6 | M | 52,1 % | M | 49,1 % | 86,9 % |
| Gustavsberg 7 | M | 40,9 % | M | 32,8 % | 89,3 % |
| Ingarö 1 | M | 46,9 % | M | 42,3 % | 88,5 % |
| Ingarö 2 | M | 45,6 % | M | 42,1 % | 86,0 % |
| Ingarö 3 | M | 52,8 % | M | 46,0 % | 87,5 % |
| Värmdö 1 | M | 47,5 % | M | 46,2 % | 83,6 % |
| Värmdö 2 | M | 53,7 % | M | 46,7 % | 82,7 % |
| Värmdö 3 | M | 43,3 % | M | 37,3 % | 84,4 % |
| Värmdö 4 | M | 41,0 % | S | 34,3 % | 84,4 % |
| Värmdö 5 | M | 54,9 % | M | 47,8 % | 88,9 % |
| Värmdö 6 | M | 45,4 % | M | 37,1 % | 86,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006