Valresultat Sollentuna 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Sollentuna med 41,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (40,5 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 42 532
- Avgivna röster
- 35 436
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 358 | 41,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 692 | 22,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 806 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 679 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 2 097 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 807 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 431 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 478 | 1,4 % |
| Övriga partier | 687 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 286 | 40,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 600 | 24,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 179 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 823 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 732 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 1 509 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 480 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 454 | 1,3 % |
| ÖVRövriga partier | 442 | 1,2 % |
| Övriga partier | 33 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 843 | 40,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 631 | 20,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 304 | 11,7 % |
| SPASPA | 2 708 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 154 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 577 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 1 420 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 245 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 517 | 1,4 % |
| Övriga partier | 237 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Sollentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,0 % | 42,2 % | 36,1 % | 28,1 % | 24,9 % | 24,1 % |
| S | 22,0 % | 17,8 % | 20,2 % | 20,9 % | 26,8 % | 26,3 % |
| L | 10,9 % | 9,8 % | 8,8 % | 9,0 % | 7,7 % | 7,6 % |
| KD | 7,6 % | 7,7 % | 6,4 % | 7,5 % | 4,5 % | 5,6 % |
| C | 6,0 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 9,4 % | 10,4 % |
| MP | 5,2 % | 7,3 % | 8,2 % | 5,3 % | 5,8 % | 6,2 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,2 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,4 % |
| SD | 1,4 % | 3,2 % | 7,1 % | 11,2 % | 12,9 % | 10,3 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 84,7 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Sollentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollentuna 2006
Så skiljer sig Sollentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 41,0 % i Sollentuna mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +14,9
- FP +3,4
- KD +1,0
Svagare än i riket
- S −13,3
- C −1,9
- V −1,7
- SD −1,6
Valdeltagande i Sollentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,3 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sollentuna på plats 42 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollentuna är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,9 % i Sollentuna 73 till 96,5 % i Sollentuna 95.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Sollentuna 95 (62,1 %) och sitt svagaste i Sollentuna 73 (11,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 27, Socialdemokraterna i 5 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollentuna är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 3,9 % i kommunvalet mot 6,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,1 procentenheter.
- C −2,1
- KD −1,8
- S −1,1
- FP +0,9
- MP −0,9
- V −0,7
- M −0,5
Största parti i Sollentuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sollentuna under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 84,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 88,6 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollentuna 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Sollentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Sollentuna 11 | M | 42,7 % | M | 42,2 % | 89,4 % |
| Sollentuna 12 | S | 35,0 % | S | 33,8 % | 79,6 % |
| Sollentuna 13 | S | 36,4 % | S | 32,4 % | 74,8 % |
| Sollentuna 14 | M | 32,7 % | M | 30,9 % | 77,1 % |
| Sollentuna 15 | M | 35,9 % | M | 34,7 % | 82,6 % |
| Sollentuna 21 | M | 49,8 % | M | 46,1 % | 91,4 % |
| Sollentuna 22 | M | 43,1 % | M | 43,2 % | 88,4 % |
| Sollentuna 23 | M | 44,1 % | M | 44,8 % | 89,1 % |
| Sollentuna 31 | M | 41,6 % | M | 42,7 % | 85,3 % |
| Sollentuna 32 | M | 46,2 % | M | 47,2 % | 88,8 % |
| Sollentuna 41 | M | 43,8 % | M | 44,0 % | 88,8 % |
| Sollentuna 42 | M | 49,6 % | M | 44,1 % | 87,1 % |
| Sollentuna 51 | M | 35,9 % | M | 34,6 % | 81,1 % |
| Sollentuna 52 | M | 32,9 % | M | 32,3 % | 84,4 % |
| Sollentuna 53 | M | 45,4 % | M | 48,1 % | 89,6 % |
| Sollentuna 62 | M | 33,4 % | M | 30,1 % | 81,2 % |
| Sollentuna 63 | S | 38,9 % | S | 35,8 % | 71,9 % |
| Sollentuna 64 | M | 47,0 % | M | 47,4 % | 86,3 % |
| Sollentuna 71 | M | 51,5 % | M | 48,5 % | 89,6 % |
| Sollentuna 72 | M | 30,9 % | M | 30,7 % | 77,0 % |
| Sollentuna 73 | S | 52,1 % | S | 48,4 % | 62,9 % |
| Sollentuna 74 | M | 39,8 % | M | 39,8 % | 84,1 % |
| Sollentuna 75 | M | 47,4 % | M | 49,1 % | 87,5 % |
| Sollentuna 76 | M | 54,8 % | M | 55,5 % | 86,7 % |
| Sollentuna 77 | M | 40,5 % | M | 37,4 % | 80,0 % |
| Sollentuna 81 | M | 55,7 % | M | 58,3 % | 88,6 % |
| Sollentuna 82 | M | 37,2 % | M | 37,1 % | 83,8 % |
| Sollentuna 91 | M | 44,6 % | M | 43,8 % | 86,3 % |
| Sollentuna 92 | S | 40,5 % | S | 39,0 % | 68,6 % |
| Sollentuna 93 | M | 43,3 % | M | 45,0 % | 87,7 % |
| Sollentuna 94 | M | 55,8 % | M | 58,3 % | 80,1 % |
| Sollentuna 95 | M | 62,1 % | M | 65,6 % | 96,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006