Valresultat Nykvarn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Nykvarn med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick NP flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nykvarn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 5 910
- Avgivna röster
- 4 938
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 671 | 34,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 579 | 32,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 345 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 341 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 286 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 197 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 138 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 137 | 2,8 % |
| ÖVRövriga partier | 70 | 1,4 % |
| Övriga partier | 69 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 681 | 34,9 % |
| MModeraterna | 1 472 | 30,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 410 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 307 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 296 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 194 | 4,0 % |
| ÖVRövriga partier | 175 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 117 | 2,4 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Nykvarn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NPNP | 1 758 | 35,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 114 | 22,2 % |
| MModeraterna | 910 | 18,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 380 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 251 | 5,0 % |
| NDNy Demokrati | 169 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 155 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 116 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 98 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 1,2 % |
| Övriga partier | 6 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nykvarn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nykvarn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- C
- KD
- MP
- Övr
- SD
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % | 41,7 % | 31,5 % | 27,2 % | 25,6 % | 28,8 % |
| S | 32,7 % | 23,9 % | 26,3 % | 22,4 % | 24,9 % | 21,1 % |
| L | 7,1 % | 6,9 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % |
| C | 7,1 % | 5,1 % | 5,8 % | 7,7 % | 5,3 % | 5,5 % |
| KD | 5,9 % | 5,0 % | 3,8 % | 6,1 % | 5,3 % | 6,0 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,6 % | 3,0 % | 2,6 % | 3,3 % |
| Övr | 2,9 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,0 % | 0,7 % | 1,5 % |
| SD | 2,9 % | 7,3 % | 18,0 % | 24,6 % | 28,7 % | 25,2 % |
| V | 2,8 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,2 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,7 % | 89,4 % | 90,7 % | 88,9 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Nykvarn 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nykvarn 2006
Så skiljer sig Nykvarn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 34,6 % i Nykvarn mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,5
- ÖVR +1,2
Svagare än i riket
- V −3,0
- S −2,5
- MP −1,1
- C −0,8
Valdeltagande i Nykvarn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,6 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nykvarn på plats 35 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nykvarn är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,2 % i Nykvarn 38 till 88,0 % i Nykvarn 37.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Nykvarn 36 (40,0 %) och sitt svagaste i Nykvarn 38 (27,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nykvarn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,1 % i kommunvalet mot 34,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,4 procentenheter.
- M −16,4
- S −10,5
- KD −4,0
- MP −2,9
- C −2,1
- FP +0,4
Största parti i Nykvarn sedan 2006
Största parti har skiftat i Nykvarn under perioden 2006–2006: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,7 % | 88,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,5 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,7 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Nykvarn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nykvarn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Nykvarn 34 | M | 37,6 % | NP | 39,9 % | 82,8 % |
| Nykvarn 36 | M | 40,0 % | NP | 30,9 % | 82,2 % |
| Nykvarn 37 | M | 34,5 % | NP | 37,9 % | 88,0 % |
| Nykvarn 38 | S | 41,1 % | NP | 35,2 % | 78,2 % |
| Nykvarn 39 | S | 37,4 % | NP | 35,6 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006