Valresultat Nacka 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Nacka med 43,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (46,2 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 57 738
- Avgivna röster
- 48 500
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 20 988 | 43,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 549 | 19,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 927 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 145 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 031 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 2 747 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 063 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 612 | 1,3 % |
| Övriga partier | 882 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 21 080 | 43,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 723 | 22,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 389 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 909 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 904 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 340 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 1 688 | 3,5 % |
| ÖVRövriga partier | 544 | 1,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 523 | 1,1 % |
| Övriga partier | 57 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 22 863 | 46,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 651 | 19,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 315 | 10,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 040 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 320 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 157 | 4,4 % |
| NLNL | 1 968 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 1 439 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 528 | 1,1 % |
| Övriga partier | 134 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Nacka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- MP
- KD
- C
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % | 44,0 % | 37,1 % | 28,7 % | 26,9 % | 26,9 % |
| S | 19,9 % | 16,0 % | 17,7 % | 19,4 % | 25,3 % | 22,5 % |
| L | 10,3 % | 9,0 % | 8,5 % | 8,4 % | 7,6 % | 8,6 % |
| MP | 6,6 % | 8,7 % | 9,6 % | 6,5 % | 7,4 % | 7,9 % |
| KD | 6,3 % | 6,9 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,0 % | 5,3 % |
| C | 5,7 % | 7,4 % | 6,3 % | 12,2 % | 10,4 % | 12,1 % |
| V | 4,3 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,3 % | 4,7 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,1 % |
| SD | 1,3 % | 2,7 % | 6,5 % | 10,8 % | 11,8 % | 9,5 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 88,0 % | 88,7 % | 90,0 % | 87,3 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Nacka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nacka 2006
Så skiljer sig Nacka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 43,8 % i Nacka mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 17,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +17,7
- FP +2,8
- MP +1,4
Svagare än i riket
- S −15,3
- C −2,2
- SD −1,7
- V −1,5
Valdeltagande i Nacka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,0 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nacka på plats 25 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nacka är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i Fisksätra 34 till 91,5 % i Nacka 8.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Saltsjöbaden 5 (65,9 %) och sitt svagaste i Älta 23 (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 32, Socialdemokraterna i 8 av 40 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nacka är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 2,9 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- C −2,8
- M +2,5
- KD −1,6
- FP +0,5
- MP −0,4
- S −0,4
- V +0,1
Största parti i Nacka sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Nacka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,9 % | 88,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,7 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,1 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,0 % | 88,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 43,8 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Nacka 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Nacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boo 1 | M | 52,1 % | M | 57,0 % | 88,8 % |
| Boo 2 | M | 45,1 % | M | 47,1 % | 82,9 % |
| Boo 3 | M | 49,5 % | M | 51,5 % | 86,5 % |
| Boo 4 | M | 50,6 % | M | 52,5 % | 90,4 % |
| Boo 5 | M | 52,0 % | M | 50,4 % | 89,9 % |
| Boo 6 | M | 52,7 % | M | 54,2 % | 90,0 % |
| Boo 9 | S | 38,5 % | S | 32,8 % | 78,1 % |
| Boo 7 | M | 34,1 % | M | 35,9 % | 86,1 % |
| Boo 10 | S | 38,5 % | S | 31,4 % | 70,9 % |
| Boo 11 | M | 36,1 % | M | 38,5 % | 87,2 % |
| Boo 12 | M | 49,4 % | M | 53,0 % | 84,9 % |
| Boo 14 | M | 48,3 % | M | 53,6 % | 89,1 % |
| Fisksätra 32 | S | 36,6 % | S | 36,2 % | 71,9 % |
| Fisksätra 33 | S | 37,9 % | S | 35,8 % | 69,2 % |
| Fisksätra 34 | S | 36,4 % | S | 34,9 % | 64,1 % |
| Nacka 1 | M | 44,5 % | M | 47,5 % | 84,5 % |
| Nacka 2 | S | 31,6 % | S | 33,6 % | 72,3 % |
| Nacka 3 | M | 35,6 % | M | 40,0 % | 83,7 % |
| Nacka 5 | M | 34,3 % | M | 36,2 % | 79,6 % |
| Nacka 6 | M | 34,4 % | M | 38,8 % | 84,3 % |
| Nacka 7 | M | 37,7 % | M | 38,9 % | 84,8 % |
| Nacka 8 | M | 46,4 % | M | 49,9 % | 91,5 % |
| Nacka 9 | M | 38,0 % | M | 41,5 % | 77,8 % |
| Nacka 10 | M | 44,2 % | M | 52,4 % | 85,1 % |
| Nacka 11 | M | 40,1 % | M | 46,1 % | 84,9 % |
| Nacka 12 | M | 41,3 % | M | 46,0 % | 85,1 % |
| Nacka 13 | M | 48,1 % | M | 52,1 % | 89,4 % |
| Nacka 14 | M | 52,3 % | M | 55,8 % | 90,7 % |
| Nacka 15 | M | 41,1 % | M | 46,5 % | 78,8 % |
| Nacka 17 | M | 54,0 % | M | 55,0 % | 91,3 % |
| Saltsjöbaden 1 | M | 59,9 % | M | 64,2 % | 86,4 % |
| Saltsjöbaden 2 | M | 50,4 % | M | 54,0 % | 89,0 % |
| Saltsjöbaden 4 | M | 60,3 % | M | 63,8 % | 86,3 % |
| Saltsjöbaden 5 | M | 65,9 % | M | 68,5 % | 88,7 % |
| Saltsjöbaden 6 | M | 65,9 % | M | 67,2 % | 83,8 % |
| Älta 21 | M | 47,9 % | M | 50,5 % | 90,1 % |
| Älta 22 | M | 43,3 % | M | 45,1 % | 90,1 % |
| Älta 23 | S | 40,6 % | S | 39,5 % | 78,8 % |
| Älta 24 | S | 33,2 % | M | 32,1 % | 79,8 % |
| Älta 25 | M | 39,2 % | M | 41,2 % | 88,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006