Valresultat Nacka 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Nacka med 44,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (44,2 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 62 861
- Avgivna röster
- 55 333
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 24 153 | 44,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 797 | 16,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 950 | 9,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 765 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 4 040 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 799 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 207 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 510 | 2,7 % |
| Övriga partier | 709 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 24 329 | 44,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 631 | 19,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 557 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 972 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 795 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 231 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 2 077 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 040 | 1,9 % |
| Övriga partier | 551 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 24 127 | 44,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 161 | 16,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 194 | 11,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 925 | 9,0 % |
| NLNL | 2 593 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 2 101 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 992 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 907 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 021 | 1,9 % |
| Övriga partier | 540 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Nacka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- C
- KD
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % | 44,0 % | 37,1 % | 28,7 % | 26,9 % | 26,9 % |
| S | 19,9 % | 16,0 % | 17,7 % | 19,4 % | 25,3 % | 22,5 % |
| L | 10,3 % | 9,0 % | 8,5 % | 8,4 % | 7,6 % | 8,6 % |
| MP | 6,6 % | 8,7 % | 9,6 % | 6,5 % | 7,4 % | 7,9 % |
| C | 5,7 % | 7,4 % | 6,3 % | 12,2 % | 10,4 % | 12,1 % |
| KD | 6,3 % | 6,9 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,0 % | 5,3 % |
| V | 4,3 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,2 % |
| SD | 1,3 % | 2,7 % | 6,5 % | 10,8 % | 11,8 % | 9,5 % |
| Övr | 1,9 % | 1,3 % | 4,7 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 88,0 % | 88,7 % | 90,0 % | 87,3 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Nacka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nacka 2010
Så skiljer sig Nacka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 16,0 % i Nacka mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 14,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +13,9
- FP +2,0
- MP +1,3
- KD +1,3
Svagare än i riket
- S −14,6
- SD −2,9
- V −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Nacka, från 6,6 % till 8,7 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 19,9 % till 16,0 % (−3,9).
- S −3,9
- MP +2,1
- C +1,6
- SD +1,5
- FP −1,3
- KD +0,6
- V −0,3
- M +0,2
Valdeltagande i Nacka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,0 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nacka på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nacka är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,2 % i Fisksätra S till 91,9 % i Källvägsområdet.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Rösunda (59,4 %) och sitt svagaste i Fisksätra Ö (21,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Socialdemokraterna i 7 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nacka är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 3,9 % i kommunvalet mot 7,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- C −3,5
- KD −3,3
- FP +2,3
- S +0,8
- V −0,5
- MP +0,4
- M +0,2
Största parti i Nacka sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Nacka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,9 % | 88,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,7 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,1 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,0 % | 88,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 43,8 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Nacka 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Nacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alphyddan, Finntorp V | M | 35,8 % | M | 37,9 % | 86,7 % |
| Björknäs S | M | 43,5 % | M | 44,3 % | 82,5 % |
| Danviken, Saltsjöqvarn | M | 47,7 % | M | 46,6 % | 84,6 % |
| Eknäs | M | 48,3 % | M | 49,8 % | 88,6 % |
| Ektorp | M | 45,0 % | M | 47,7 % | 83,3 % |
| Ekängen, Saltängen V | M | 48,6 % | M | 53,9 % | 87,5 % |
| Finnboda, Kvarnholmen | M | 40,8 % | M | 41,5 % | 88,0 % |
| Finntorp Ö | M | 32,3 % | M | 32,8 % | 82,6 % |
| Fisksätra S | S | 42,0 % | S | 45,9 % | 64,2 % |
| Fisksätra V | S | 38,6 % | S | 41,8 % | 73,7 % |
| Fisksätra Ö | S | 41,5 % | S | 44,9 % | 69,6 % |
| Hasseludden, Kummelnäs | M | 52,0 % | M | 49,8 % | 85,9 % |
| Hedvigslund, Stensö S | M | 37,2 % | M | 34,9 % | 83,7 % |
| Henriksdal | S | 35,8 % | S | 36,3 % | 72,9 % |
| Igelboda, Ljuskärrsberget | M | 49,7 % | M | 51,1 % | 88,4 % |
| Jarlaberg N | M | 40,5 % | M | 42,8 % | 87,1 % |
| Järla | M | 42,5 % | M | 42,1 % | 91,7 % |
| Kolarängen | M | 50,0 % | M | 49,2 % | 90,6 % |
| Krokhöjden | M | 40,2 % | M | 36,9 % | 86,7 % |
| Källvägsområdet | M | 56,6 % | M | 55,5 % | 91,9 % |
| Lilla Björknäs, Björknäs N | M | 53,2 % | M | 54,2 % | 89,6 % |
| Lillängen, Storängen | M | 47,4 % | M | 53,5 % | 87,2 % |
| Lännersta S, Boo S | M | 53,7 % | M | 51,6 % | 91,0 % |
| Mensättra, Eriksvik, Gustavsvik | M | 53,8 % | M | 51,4 % | 89,6 % |
| Nacka Centrum | M | 39,1 % | M | 43,3 % | 79,1 % |
| Nacka Strand, Jarlaberg S | M | 42,3 % | M | 43,4 % | 83,6 % |
| Neglinge S, Tattby, Igelbodaplatån | M | 53,7 % | M | 53,6 % | 88,1 % |
| Nysätra, Hästhagen, Ekudden | M | 38,9 % | M | 34,1 % | 85,7 % |
| Orminge N | S | 32,7 % | S | 29,2 % | 74,4 % |
| Orminge S | S | 32,6 % | S | 30,4 % | 79,5 % |
| Orminge Ö | M | 41,5 % | M | 39,8 % | 87,7 % |
| Rösunda | M | 59,4 % | M | 62,8 % | 86,9 % |
| Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö | M | 49,4 % | M | 56,3 % | 89,6 % |
| Sickla V | M | 38,5 % | M | 40,1 % | 89,7 % |
| Sickla Ö | M | 33,2 % | M | 33,0 % | 85,9 % |
| Sigfridsborg | M | 43,0 % | M | 41,7 % | 89,2 % |
| Skogalund | M | 41,5 % | M | 43,1 % | 83,0 % |
| Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | M | 53,9 % | M | 60,4 % | 88,0 % |
| Skuru, Duvnäs Utskog | M | 52,3 % | M | 54,0 % | 90,9 % |
| Solsidan, Älgö | M | 58,4 % | M | 62,8 % | 83,3 % |
| Stensö N | S | 32,6 % | S | 31,9 % | 80,3 % |
| Tollare, Lännersta N, Hjorthagen | M | 51,9 % | M | 52,2 % | 91,0 % |
| Vikingshill, Insjön, Backeböl | M | 52,3 % | M | 55,2 % | 87,3 % |
| Älta Gård | M | 43,1 % | M | 43,1 % | 90,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010