Valresultat Upplands Väsby 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Upplands Väsby med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands Väsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Upplands Väsby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,2 %
Röstberättigade
27 767
Avgivna röster
23 106
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Upplands Väsby

Riksdagsvalet 2010 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 39736,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 22527,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8908,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6107,0 %
KDKristdemokraterna1 2655,5 %
VVänsterpartiet1 1845,2 %
SDSverigedemokraterna1 1044,8 %
CCenterpartiet9184,0 %
Övriga partier3071,3 %

Landstingsvalet 2010 i Upplands Väsby

Landstingsvalet 2010 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 99534,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 16731,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0338,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6597,2 %
VVänsterpartiet1 2575,5 %
KDKristdemokraterna1 2135,3 %
SDSverigedemokraterna8083,5 %
CCenterpartiet6993,0 %
Övriga partier1250,5 %

Kommunvalet 2010 i Upplands Väsby

Kommunvalet 2010 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 61432,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 66328,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 56111,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3009,9 %
VVänsterpartiet1 2035,2 %
KDKristdemokraterna1 2005,2 %
SDSverigedemokraterna8553,7 %
CCenterpartiet6983,0 %
Övriga partier360,2 %

Partiernas utveckling i Upplands Väsby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands Väsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • SD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands Väsby per valår
Parti200620102014201820222026
M34,5 %36,7 %28,4 %23,1 %20,5 %20,8 %
S30,7 %27,2 %30,3 %27,0 %30,1 %30,5 %
L9,0 %8,3 %6,1 %5,7 %4,3 %4,5 %
MP5,1 %7,0 %6,8 %3,9 %3,6 %3,9 %
KD6,3 %5,5 %4,5 %6,7 %5,0 %5,4 %
V5,8 %5,2 %5,8 %8,0 %7,6 %10,4 %
SD2,5 %4,8 %10,9 %18,0 %20,9 %17,2 %
C4,0 %4,0 %3,7 %6,3 %5,9 %5,5 %
Övr2,1 %1,3 %3,4 %1,3 %1,9 %1,7 %
Valdeltagande78,7 %83,2 %84,1 %84,7 %79,5 %80,6 %

Valdeltagande i Upplands Väsby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands Väsby 2010

Så skiljer sig Upplands Väsby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,7 % i Upplands Väsby mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,6
  • FP +1,2

Svagare än i riket

  • S −3,5
  • C −2,5
  • SD −0,9
  • V −0,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Upplands Väsby, från 2,5 % till 4,8 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,7 % till 27,2 % (−3,5).

  • S −3,5
  • SD +2,3
  • M +2,2
  • MP +1,9
  • KD −0,8
  • FP −0,7
  • V −0,6
  • C +0,0

Valdeltagande i Upplands Väsby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,2 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Upplands Väsby på plats 197 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands Väsby är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i Centrum till 91,7 % i Norrviken.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Norrviken (51,2 %) och sitt svagaste i Centrum (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 16, Socialdemokraterna i 6 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands Väsby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,9 % i kommunvalet mot 36,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.

  • M −3,7
  • MP +2,9
  • FP +2,8
  • S +1,6
  • SD −1,1
  • C −1,0
  • KD −0,3
  • V +0,0

Största parti i Upplands Väsby sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands Väsby under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands Väsby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %80,6 %
2022Socialdemokraterna30,1 %79,5 %
2018Socialdemokraterna27,0 %84,7 %
2014Socialdemokraterna30,3 %84,1 %
2010Moderaterna36,7 %83,2 %
2006Moderaterna34,5 %78,7 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands Väsby 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Upplands Väsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands Väsby, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ApoteksskogenS37,6 %S42,4 %71,9 %
BrunnbyM39,0 %M38,1 %77,4 %
CentrumS51,9 %S54,1 %63,9 %
EdssjönS32,0 %S34,3 %78,7 %
FolkparkenM34,1 %M32,4 %83,3 %
FrestaM49,5 %M45,3 %91,2 %
FysingenM39,2 %M34,1 %82,5 %
Gamla BollstanäsM48,7 %M45,4 %84,9 %
GrimstabyM44,4 %M40,8 %85,9 %
JohannesdalM48,8 %M44,2 %88,0 %
KorpkullaM32,7 %M31,2 %79,8 %
MälarenM36,4 %M28,4 %84,5 %
Nedra RunbyM30,8 %S27,1 %81,7 %
NorrvikenM51,2 %M47,3 %91,7 %
OdenslundaM49,0 %M46,6 %85,0 %
SjukyrkobergetM46,0 %M42,4 %89,2 %
SkälbyM36,8 %M32,7 %79,6 %
Smedby NorraS41,6 %S42,0 %68,6 %
Smedby SödraS39,2 %S38,8 %77,6 %
VilundaM33,5 %S30,5 %78,0 %
VäsbyskogenS38,7 %S40,5 %73,6 %
Övra RunbyM31,2 %S27,6 %81,1 %

Utforska valdistrikten i Upplands Väsby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010