Valresultat Ekerö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Ekerö med 47,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (43,4 %). Valdeltagandet var 90,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ekerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,1 %
- Röstberättigade
- 17 924
- Avgivna röster
- 16 146
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 553 | 47,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 120 | 13,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 498 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 321 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 1 169 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 136 | 7,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 540 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 507 | 3,2 % |
| Övriga partier | 184 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 467 | 46,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 752 | 17,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 645 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 383 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 981 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 734 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 512 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 380 | 2,4 % |
| Övriga partier | 81 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 981 | 43,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 010 | 12,5 % |
| ÖÖ | 1 667 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 641 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 559 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 834 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 684 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 361 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 335 | 2,1 % |
| Övriga partier | 16 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Ekerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ekerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- C
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % | 47,1 % | 38,9 % | 28,1 % | 25,6 % | 27,0 % |
| S | 17,2 % | 13,2 % | 16,1 % | 17,2 % | 23,0 % | 20,0 % |
| L | 10,3 % | 9,3 % | 7,3 % | 7,6 % | 6,3 % | 8,0 % |
| MP | 6,5 % | 8,2 % | 8,3 % | 5,7 % | 6,1 % | 6,8 % |
| C | 7,0 % | 7,3 % | 7,1 % | 11,2 % | 9,1 % | 10,4 % |
| KD | 7,4 % | 7,1 % | 6,3 % | 7,8 % | 5,7 % | 6,4 % |
| SD | 1,4 % | 3,4 % | 9,3 % | 16,2 % | 19,3 % | 16,2 % |
| V | 3,2 % | 3,2 % | 3,2 % | 4,8 % | 3,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,1 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 87,0 % | 90,1 % | 90,7 % | 92,2 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Ekerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ekerö 2010
Så skiljer sig Ekerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 13,2 % i Ekerö mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 17,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +17,1
- FP +2,3
- KD +1,5
- MP +0,9
Svagare än i riket
- S −17,4
- V −2,4
- SD −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ekerö, från 44,7 % till 47,1 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 17,2 % till 13,2 % (−3,9).
- S −3,9
- M +2,4
- SD +2,0
- MP +1,7
- FP −0,9
- KD −0,3
- C +0,3
- V −0,1
Valdeltagande i Ekerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 90,1 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ekerö på plats 5 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ekerö är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Adelsö till 92,8 % i Ekerö 4 Träkvista S.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ekerö 4 Träkvista S (56,2 %) och sitt svagaste i Ekerö 2 Ekebyhov (37,9 %). Partiet var största parti i samtliga 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ekerö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 43,4 % i kommunvalet mot 47,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- M −3,7
- C −3,0
- KD −1,9
- MP +1,4
- SD −1,1
- V −1,1
- FP +0,9
- S −0,7
Största parti i Ekerö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Ekerö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 27,0 % | 90,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 92,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,9 % | 90,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 47,1 % | 90,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,7 % | 87,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ekerö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ekerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelsö | M | 40,8 % | M | 27,6 % | 79,7 % |
| Ekerö 1 Ekerö C Gällstaö | M | 47,8 % | M | 41,0 % | 80,9 % |
| Ekerö 2 Ekebyhov | M | 37,9 % | M | 37,2 % | 85,4 % |
| Ekerö 3 Träkvista Ö | M | 46,6 % | M | 43,6 % | 91,9 % |
| Ekerö 4 Träkvista S | M | 56,2 % | M | 57,7 % | 92,8 % |
| Ekerö 5 Tappström | M | 47,0 % | M | 49,1 % | 89,7 % |
| Ekerö 6 Träkvista V | M | 51,3 % | M | 49,1 % | 85,8 % |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | M | 51,2 % | M | 51,8 % | 87,2 % |
| Färingsö 1 Färingsö N | M | 47,7 % | M | 41,5 % | 85,1 % |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | M | 43,6 % | M | 36,2 % | 84,3 % |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | M | 45,2 % | M | 39,4 % | 88,4 % |
| Färingsö 4 Stenhamra | M | 46,9 % | M | 37,4 % | 85,6 % |
| Färingsö 5 Skå | M | 45,7 % | M | 41,8 % | 88,4 % |
| Lovö | M | 42,7 % | MP | 32,3 % | 81,9 % |
| Munsö | M | 50,1 % | M | 47,8 % | 83,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010