Valresultat Haninge 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Haninge med 36,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haninge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 43 valdistrikt.

Se Haninge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
53 493
Avgivna röster
44 413
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Haninge

Riksdagsvalet 2010 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna16 16136,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 31328,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2067,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0096,9 %
SDSverigedemokraterna2 5245,7 %
VVänsterpartiet2 2105,0 %
KDKristdemokraterna1 9704,5 %
CCenterpartiet1 7033,9 %
Övriga partier8251,9 %

Landstingsvalet 2010 i Haninge

Landstingsvalet 2010 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna14 73933,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 54033,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3 0917,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0697,1 %
VVänsterpartiet2 2645,2 %
SDSverigedemokraterna2 0384,7 %
KDKristdemokraterna1 8494,2 %
CCenterpartiet1 2712,9 %
Övriga partier6471,5 %

Kommunvalet 2010 i Haninge

Kommunvalet 2010 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna14 56733,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 68431,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4347,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3 0166,9 %
SDSverigedemokraterna2 4995,7 %
VVänsterpartiet1 8884,3 %
KDKristdemokraterna1 7073,9 %
RSRS1 4513,3 %
CCenterpartiet1 3773,1 %
Övriga partier1620,4 %

Partiernas utveckling i Haninge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Haninge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Haninge per valår
Parti200620102014201820222026
M32,5 %36,8 %28,5 %22,9 %20,8 %20,4 %
S33,4 %28,0 %30,4 %27,3 %29,8 %30,1 %
MP5,4 %7,3 %7,5 %3,7 %3,7 %4,2 %
L7,9 %6,9 %5,2 %5,1 %3,9 %4,6 %
SD2,3 %5,7 %12,3 %19,9 %22,8 %19,7 %
V5,9 %5,0 %5,1 %8,0 %7,3 %9,8 %
KD5,9 %4,5 %3,7 %5,4 %4,2 %5,0 %
C3,9 %3,9 %3,5 %6,1 %5,4 %4,7 %
Övr2,8 %1,9 %3,8 %1,6 %2,2 %1,7 %
Valdeltagande79,1 %83,0 %83,5 %85,1 %79,0 %80,5 %

Valdeltagande i Haninge 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Haninge 2010

Så skiljer sig Haninge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,8 % i Haninge mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,7
  • SD +0,0

Svagare än i riket

  • C −2,7
  • S −2,6
  • KD −1,1
  • V −0,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Haninge, från 32,5 % till 36,8 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,4 % till 28,0 % (−5,4).

  • S −5,4
  • M +4,3
  • SD +3,5
  • MP +1,9
  • KD −1,4
  • FP −1,0
  • V −0,8
  • C −0,0

Valdeltagande i Haninge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,0 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Haninge på plats 205 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Haninge är indelad i 43 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,7 % i Haninge 32 Jordbro V till 91,8 % i Haninge 9 Svartbäcken m.fl.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Haninge 4 Vega-Söderhagen (55,7 %) och sitt svagaste i Haninge 33 Jordbro SV (14,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 28, Socialdemokraterna i 15 av 43 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haninge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,3 % i kommunvalet mot 36,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.

  • M −3,5
  • S +3,2
  • FP +1,0
  • C −0,7
  • V −0,7
  • KD −0,6
  • MP −0,4
  • SD −0,0

Största parti i Haninge sedan 2006

Största parti har skiftat i Haninge under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Haninge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,1 %80,5 %
2022Socialdemokraterna29,8 %79,0 %
2018Socialdemokraterna27,3 %85,1 %
2014Socialdemokraterna30,4 %83,5 %
2010Moderaterna36,8 %83,0 %
2006Socialdemokraterna33,4 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Haninge 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 43 valdistrikten i Haninge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Haninge, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Haninge 1 Gudö m.fl.M52,8 %M48,5 %84,0 %
Haninge 2 Vendelsö-Norrby-Dalen m.mM49,7 %M46,7 %87,9 %
Haninge 3 SöderbyM39,2 %M36,7 %88,0 %
Haninge 4 Vega-SöderhagenM55,7 %M50,3 %86,0 %
Haninge 5 Sågen-Lyckebyn m.fl.M38,1 %M34,1 %80,1 %
Haninge 6 KälltorpM44,3 %M41,3 %84,4 %
Haninge 7 Vendelsömalm NM43,4 %M41,6 %86,6 %
Haninge 8 Vendelsömalm-RamsdalenM49,6 %M47,7 %90,2 %
Haninge 9 Svartbäcken m.flM40,3 %M40,0 %91,8 %
Haninge 10 VendelsömalmM37,6 %M35,0 %85,3 %
Haninge 11 Kolartorp-Hermanstorp m.mM47,0 %M40,8 %76,7 %
Haninge 12 Vendelsömalm S m.fl.M36,1 %S35,8 %81,5 %
Haninge 13 Brandbergen NÖS43,0 %S42,9 %70,0 %
Haninge 14 Brandbergen SÖS36,2 %S37,5 %74,5 %
Haninge 15 VendelsöM54,0 %M53,2 %90,8 %
Haninge 16 Brandbergen VS41,3 %S41,4 %68,6 %
Haninge 17 Brandbergen NS48,6 %S45,4 %64,4 %
Haninge 18 Brandbergen SS35,4 %S38,4 %76,7 %
Haninge 19 Handen NM36,2 %M35,1 %77,3 %
Haninge 20 Handen CS35,9 %S39,5 %77,6 %
Haninge 21 HandenS36,2 %S40,2 %78,9 %
Haninge 22 VallaområdetS36,2 %S38,9 %71,0 %
Haninge 24 Handen SS35,8 %S39,7 %77,6 %
Haninge 28 Slätmossen m. fl.M31,9 %S29,6 %77,8 %
Haninge 29 Jordbro N-Dåntorp-ÖranM34,9 %S36,1 %82,8 %
Haninge 30 Krogtäppan och SommarboM37,4 %S32,9 %85,8 %
Haninge 31 Jordbro NÖS51,5 %S48,5 %65,7 %
Haninge 32 Jordbro VS55,1 %S51,8 %56,7 %
Haninge 33 Jordbro SVS54,3 %S52,1 %64,8 %
Haninge 34 Jordbro SÖS47,8 %S50,9 %65,6 %
Haninge 37 DalaröM54,8 %M54,5 %86,3 %
Haninge 49 Hammarängen-HammarskogenM44,8 %M38,9 %89,5 %
Haninge 50 TungelstaM37,7 %M35,4 %77,2 %
Haninge 51 Jägartorp-Sågen m.fl.M40,1 %M37,0 %85,8 %
Haninge 52 Skogs-Ekeby m.fl.M41,3 %M37,3 %83,9 %
Haninge 53 Åbylund m.fl.S42,9 %S42,2 %77,0 %
Haninge 54 ÅbyS39,7 %S41,5 %74,2 %
Haninge 55 VästerhaningeM45,5 %M41,0 %88,5 %
Haninge 56 Ribby-Öhaninge kyrkby m.mM36,8 %M32,8 %84,1 %
Haninge 57 Ribbyberg m.fl.M33,0 %S33,0 %83,4 %
Haninge 58 Västerhaninge SÖ-SkärgårdM43,8 %M42,7 %69,0 %
Haninge 59 Tungelsta-Utlida-HäringeM45,8 %M39,1 %80,6 %
Haninge 60 MusköM45,7 %M43,5 %82,6 %

Utforska valdistrikten i Haninge på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010