Valresultat Sigtuna 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Sigtuna med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sigtuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 29 983
- Avgivna röster
- 24 730
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 406 | 30,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 930 | 28,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 137 | 12,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 600 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 264 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 237 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 130 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 1 055 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 499 | 2,0 % |
| OVRövriga partier | 268 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 475 | 33,8 % |
| MModeraterna | 7 140 | 28,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 121 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 619 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 406 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 394 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 321 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 1 065 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 264 | 1,1 % |
| Övriga partier | 241 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 788 | 34,7 % |
| MModeraterna | 7 336 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 194 | 8,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 490 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 412 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 060 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 1 014 | 4,0 % |
| SFSSFS | 980 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 829 | 3,3 % |
| Övriga partier | 196 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Sigtuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sigtuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- KD
- L
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % | 38,2 % | 30,2 % | 24,7 % | 22,3 % | 21,7 % |
| S | 33,1 % | 27,9 % | 28,3 % | 25,5 % | 27,6 % | 27,7 % |
| SD | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 19,3 % | 22,3 % | 18,4 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,5 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| KD | 6,4 % | 5,9 % | 5,2 % | 7,6 % | 5,9 % | 6,4 % |
| L | 7,6 % | 7,1 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,1 % | 4,7 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 10,8 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,7 % | 5,3 % | 4,7 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 3,1 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 82,5 % | 82,9 % | 77,4 % | 79,1 % |
Valdeltagande i Sigtuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sigtuna 2014
Så skiljer sig Sigtuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 30,2 % i Sigtuna mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,9
- KD +0,6
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- S −2,8
- C −1,8
- V −1,1
- FI −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sigtuna, från 5,0 % till 12,8 % (+7,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,2 % till 30,2 % (−8,0).
- M −8,0
- SD +7,8
- FP −2,0
- FI +1,8
- OVR +0,8
- KD −0,8
- V +0,8
- S +0,3
Valdeltagande i Sigtuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 82,5 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sigtuna på plats 270 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Sigtuna är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,7 % i 12 Tingvalla till 86,4 % i 22 Norra Sigtuna.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 22 Norra Sigtuna (48,8 %) och sitt svagaste i 12 Tingvalla (9,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 11 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sigtuna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 34,7 % i kommunvalet mot 28,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- S +6,5
- SD −4,1
- KD −1,9
- M −1,2
- MP −0,6
- FP +0,5
- V −0,4
- C −0,3
Största parti i Sigtuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sigtuna under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 79,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 77,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 82,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Sigtuna 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Sigtuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Sjudargården/Prästängen/S:t Per | M | 46,6 % | M | 41,3 % | 85,1 % |
| 2 Centrala Sigtuna/Utsikten/Viken | M | 42,0 % | M | 42,5 % | 84,5 % |
| 3 Brännbo/Klockbacken | M | 35,8 % | M | 31,4 % | 78,7 % |
| 4 Til | M | 41,8 % | M | 41,4 % | 81,3 % |
| 5 Norrbacka/Arenberga | M | 32,1 % | S | 39,6 % | 82,3 % |
| 6 Norrbacka | S | 43,2 % | S | 48,9 % | 72,0 % |
| 7 G:a Märsta | S | 32,8 % | S | 39,4 % | 72,7 % |
| 8 Sätuna | S | 34,3 % | S | 39,6 % | 75,4 % |
| 9 Norra Ekilla/Södra Ekilla | S | 30,9 % | S | 36,8 % | 79,6 % |
| 10 Centrala Märsta | S | 34,3 % | S | 39,9 % | 73,6 % |
| 11 Ekillatorp/Märsta centrum | S | 35,5 % | S | 43,6 % | 71,3 % |
| 12 Tingvalla | S | 47,3 % | S | 53,2 % | 62,7 % |
| 13 Östra Valsta | S | 45,4 % | S | 50,7 % | 68,9 % |
| 14 Norra Valsta | S | 47,9 % | S | 55,1 % | 63,3 % |
| 15 Valsta centrum | S | 47,5 % | S | 52,3 % | 66,0 % |
| 16 Östra Steninge | S | 35,7 % | S | 46,0 % | 82,6 % |
| 17 Odensala | M | 38,4 % | M | 35,4 % | 82,1 % |
| 18 Lunda/Skepptuna/Vidbo | M | 31,4 % | M | 31,6 % | 83,5 % |
| 19 Norra Rosersberg/Skånela | M | 42,5 % | M | 39,2 % | 84,2 % |
| 20 Södra Rosersberg | M | 31,7 % | S | 34,3 % | 84,7 % |
| 21 Västra Steninge | M | 35,3 % | S | 37,1 % | 76,3 % |
| 22 Norra Sigtuna | M | 48,8 % | M | 49,6 % | 86,4 % |
| 23 Södra Valsta | S | 41,1 % | S | 51,7 % | 68,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014