Valresultat Sundbyberg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sundbyberg med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundbyberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 31 004
- Avgivna röster
- 26 072
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 157 | 27,7 % |
| MModeraterna | 7 014 | 27,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 612 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 369 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 835 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 600 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 080 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 976 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 923 | 3,6 % |
| OVRövriga partier | 300 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 618 | 32,5 % |
| MModeraterna | 6 562 | 24,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 654 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 222 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 807 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 745 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 132 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 938 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 490 | 1,8 % |
| Övriga partier | 337 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Sundbyberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 572 | 32,2 % |
| MModeraterna | 6 910 | 25,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 954 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 055 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 881 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 785 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 312 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 845 | 3,2 % |
| Övriga partier | 329 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Sundbyberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundbyberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,5 procentenheter).
- S
- M
- MP
- SD
- V
- L
- Övr
- C
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,9 % | 25,9 % | 27,7 % | 26,6 % | 31,3 % | 31,3 % |
| M | 33,3 % | 34,6 % | 27,1 % | 22,4 % | 20,0 % | 19,1 % |
| MP | 6,9 % | 9,9 % | 10,1 % | 6,0 % | 6,3 % | 6,9 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 9,2 % | 12,2 % | 12,7 % | 11,0 % |
| V | 7,0 % | 6,9 % | 7,1 % | 11,0 % | 10,9 % | 12,6 % |
| L | 9,2 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,1 % | 5,9 % | 5,8 % |
| Övr | 6,0 % | 5,3 % | 4,7 % | 6,2 % | 5,2 % | 5,4 % |
| C | 4,5 % | 4,5 % | 4,2 % | 8,1 % | 7,5 % | 7,8 % |
| Fi | 1,0 % | 0,6 % | 3,8 % | 0,4 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 84,1 % | 85,6 % | 81,2 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Sundbyberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundbyberg 2014
Så skiljer sig Sundbyberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 27,1 % i Sundbyberg mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,8
- MP +3,2
- V +1,4
- FP +0,8
Svagare än i riket
- SD −3,7
- S −3,4
- C −1,9
- KD −1,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sundbyberg, från 4,4 % till 9,2 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,6 % till 27,1 % (−7,5).
- M −7,5
- SD +4,7
- FI +3,2
- S +1,7
- FP −1,7
- PP −1,1
- OVR +1,0
- KD −0,4
Valdeltagande i Sundbyberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,1 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sundbyberg på plats 234 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundbyberg är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,1 % i Hallonbergen 3 till 89,3 % i Duvbo 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallonbergen 3 (55,3 %) och sitt svagaste i Duvbo 2 (12,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 10 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundbyberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,2 % i kommunvalet mot 27,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- S +4,5
- FI −3,0
- SD −2,1
- M −1,2
- MP +1,0
- C +0,7
- V +0,6
- FP +0,5
Största parti i Sundbyberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sundbyberg under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 84,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 33,3 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundbyberg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Sundbyberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Sundbyberg 1 | M | 27,7 % | S | 29,1 % | 83,4 % |
| Centrala Sundbyberg 2 | M | 29,5 % | M | 28,8 % | 82,1 % |
| Centrala Sundbyberg 3 | M | 29,8 % | M | 30,1 % | 84,8 % |
| Centrala Sundbyberg 4 | M | 31,4 % | M | 31,3 % | 84,3 % |
| Centrala Sundbyberg 5 | M | 28,1 % | S | 28,4 % | 87,5 % |
| Centrala Sundbyberg 6 | M | 27,8 % | S | 29,0 % | 83,3 % |
| Duvbo 1 | M | 33,3 % | M | 30,9 % | 81,1 % |
| Duvbo 2 | M | 42,6 % | M | 41,3 % | 89,3 % |
| Hallonbergen 1 | S | 46,5 % | S | 52,1 % | 70,9 % |
| Hallonbergen 2 | S | 50,9 % | S | 53,7 % | 68,4 % |
| Hallonbergen 3 | S | 55,3 % | S | 57,9 % | 67,1 % |
| Lilla Alby 1 | M | 27,7 % | S | 28,9 % | 84,2 % |
| Lilla Alby 2 | M | 31,3 % | S | 29,8 % | 85,8 % |
| Lilla Alby 3 | M | 33,1 % | M | 31,6 % | 85,9 % |
| Lilla Ursvik, Brotorp och Kymlinge | M | 39,4 % | M | 35,4 % | 76,6 % |
| Rissne 1 | S | 34,7 % | S | 37,8 % | 75,5 % |
| Rissne 2 | S | 37,3 % | S | 38,7 % | 78,3 % |
| Rissne 3 | S | 37,2 % | S | 39,3 % | 77,4 % |
| Rissne 4 | S | 41,6 % | S | 41,7 % | 74,4 % |
| Stora Ursvik | M | 34,9 % | M | 32,4 % | 88,5 % |
| Storskogen 1 | S | 30,8 % | S | 33,0 % | 82,6 % |
| Storskogen 2 | S | 28,4 % | S | 30,4 % | 83,0 % |
| Tulemarken | M | 31,9 % | M | 30,7 % | 88,3 % |
| Ör | S | 34,1 % | S | 36,7 % | 78,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014