Valresultat Järfälla 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Järfälla med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Järfälla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 37 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,5 %
- Röstberättigade
- 49 661
- Avgivna röster
- 42 477
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 229 | 29,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 049 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 317 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 268 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 586 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 489 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 110 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 694 | 4,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 007 | 2,4 % |
| OVRövriga partier | 451 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 953 | 32,6 % |
| MModeraterna | 11 637 | 27,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 365 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 982 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 939 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 846 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 632 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 1 449 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 557 | 1,3 % |
| Övriga partier | 447 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 503 | 31,5 % |
| MModeraterna | 12 343 | 28,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 707 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 182 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 951 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 809 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 124 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 888 | 4,4 % |
| Övriga partier | 369 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Järfälla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Järfälla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,5 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- V
- KD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,0 % | 36,4 % | 29,0 % | 24,0 % | 21,0 % | 19,2 % |
| S | 30,2 % | 25,7 % | 28,6 % | 27,7 % | 30,7 % | 31,3 % |
| SD | 2,3 % | 4,8 % | 10,2 % | 15,0 % | 16,4 % | 13,6 % |
| MP | 5,4 % | 7,8 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,2 % |
| L | 9,4 % | 8,4 % | 6,1 % | 6,0 % | 5,1 % | 5,0 % |
| V | 5,6 % | 5,3 % | 5,9 % | 8,8 % | 9,1 % | 13,4 % |
| KD | 6,8 % | 6,0 % | 5,0 % | 6,3 % | 4,3 % | 5,0 % |
| C | 4,1 % | 4,2 % | 4,0 % | 6,3 % | 6,1 % | 5,7 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,5 % | 1,4 % | 2,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,0 % | 85,5 % | 86,3 % | 79,4 % | 81,0 % |
Valdeltagande i Järfälla 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Järfälla 2014
Så skiljer sig Järfälla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 29,0 % i Järfälla mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,7
- MP +0,9
- FP +0,7
- KD +0,4
Svagare än i riket
- SD −2,6
- S −2,5
- C −2,1
- FI −0,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Järfälla, från 4,8 % till 10,2 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,4 % till 29,0 % (−7,5).
- M −7,5
- SD +5,4
- S +2,8
- FP −2,3
- FI +2,1
- KD −1,0
- OVR +0,9
- V +0,6
Valdeltagande i Järfälla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Järfälla på plats 171 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Järfälla är indelad i 37 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,7 % i 20 Tallbohov till 92,9 % i 30 Bolinder strand.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 4 Skälby Gård Västra (45,2 %) och sitt svagaste i 21 Snapphanen (10,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 20, Socialdemokraterna i 17 av 37 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Järfälla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 28,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- S +2,9
- SD −2,8
- MP +0,9
- FP +0,8
- V +0,7
- C +0,4
- M −0,2
- KD −0,0
Största parti i Järfälla sedan 2006
Största parti har skiftat i Järfälla under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 79,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,0 % | 85,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,0 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Järfälla 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 37 valdistrikten i Järfälla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Norra Barkarby | S | 32,9 % | S | 33,1 % | 80,9 % |
| 2 Södra Barkarby | M | 35,9 % | M | 38,9 % | 89,6 % |
| 3 Skälby Gård Östra | M | 44,7 % | M | 45,9 % | 88,3 % |
| 4 Skälby Gård Västra | M | 45,2 % | M | 45,4 % | 89,5 % |
| 5 Orgona | M | 37,3 % | M | 35,9 % | 86,4 % |
| 6 Neptuni | M | 38,9 % | M | 37,4 % | 84,6 % |
| 7 Fjällen | M | 33,4 % | M | 34,6 % | 88,2 % |
| 8 Sandvik | M | 32,2 % | M | 33,6 % | 87,7 % |
| 9 Hummelmora | M | 33,0 % | M | 34,8 % | 87,8 % |
| 10 Centrala Viksjö Södra | M | 32,7 % | M | 32,1 % | 88,8 % |
| 11 Lund | M | 29,8 % | M | 28,8 % | 86,8 % |
| 12 Fastebol | M | 38,9 % | M | 37,8 % | 91,0 % |
| 13 Centrala Viksjö Norra | S | 36,3 % | S | 38,5 % | 80,0 % |
| 14 Högby | M | 34,4 % | M | 34,8 % | 91,1 % |
| 15 Olovslund | M | 42,3 % | M | 43,5 % | 87,6 % |
| 16 Vibblaby | S | 33,9 % | S | 37,4 % | 79,2 % |
| 17 Västerby | S | 29,6 % | S | 31,5 % | 80,3 % |
| 18 Grönvreten | M | 36,1 % | M | 36,9 % | 89,9 % |
| 19 Nyberg | S | 47,0 % | S | 51,2 % | 68,1 % |
| 20 Tallbohov | S | 49,1 % | S | 52,9 % | 61,7 % |
| 21 Snapphanen | S | 53,3 % | S | 58,3 % | 64,5 % |
| 22 Hammaren | S | 36,8 % | S | 38,2 % | 78,0 % |
| 23 Dackevägen | S | 38,0 % | S | 44,0 % | 71,1 % |
| 24 Centrala Jakobsberg | S | 35,8 % | S | 40,2 % | 69,2 % |
| 25 Södra Aspnäs | S | 46,8 % | S | 49,8 % | 74,7 % |
| 26 Ekedal | S | 38,3 % | S | 42,5 % | 73,9 % |
| 27 Norra Aspnäs | S | 34,5 % | S | 36,8 % | 80,4 % |
| 28 Vattmyra | M | 30,9 % | M | 30,3 % | 86,5 % |
| 29 Berghem/Polhem | M | 36,9 % | M | 35,2 % | 80,2 % |
| 30 Bolinder strand | M | 34,4 % | M | 35,1 % | 92,9 % |
| 31 Lädersättra | S | 34,6 % | S | 38,5 % | 83,2 % |
| 32 Centrala Kalhäll | S | 28,2 % | S | 29,9 % | 81,9 % |
| 33 Emaljvägen/Kopparvägen | S | 35,8 % | S | 38,4 % | 81,7 % |
| 34 Ulvsättra/Skogstorp | S | 37,2 % | S | 42,0 % | 76,0 % |
| 35 Kolarängen/Villastaden | M | 30,4 % | S | 31,4 % | 82,5 % |
| 36 Stäket | M | 41,9 % | M | 38,5 % | 89,9 % |
| 37 Barkarbystaden | M | 29,8 % | M | 31,7 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014