Valresultat Järfälla 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Järfälla med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Järfälla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 42 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,4 %
- Röstberättigade
- 57 777
- Avgivna röster
- 45 865
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 946 | 30,7 % |
| MModeraterna | 9 554 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 455 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 4 146 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 2 764 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 330 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 182 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 932 | 4,3 % |
| NYANSPartiet Nyans | 498 | 1,1 % |
| Övriga partier | 602 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 424 | 35,4 % |
| MModeraterna | 8 965 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 731 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 5 046 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 945 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 548 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 094 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 322 | 2,8 % |
| NYANSPartiet Nyans | 583 | 1,3 % |
| Övriga partier | 784 | 1,7 % |
Kommunvalet 2022 i Järfälla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 628 | 31,4 % |
| MModeraterna | 9 682 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 477 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 971 | 10,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 379 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 2 654 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 056 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 663 | 3,6 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 1 418 | 3,0 % |
| Övriga partier | 686 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Järfälla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Järfälla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,2 % | 25,7 % | 28,6 % | 27,7 % | 30,7 % | 31,3 % |
| M | 34,0 % | 36,4 % | 29,0 % | 24,0 % | 21,0 % | 19,2 % |
| SD | 2,3 % | 4,8 % | 10,2 % | 15,0 % | 16,4 % | 13,6 % |
| V | 5,6 % | 5,3 % | 5,9 % | 8,8 % | 9,1 % | 13,4 % |
| C | 4,1 % | 4,2 % | 4,0 % | 6,3 % | 6,1 % | 5,7 % |
| L | 9,4 % | 8,4 % | 6,1 % | 6,0 % | 5,1 % | 5,0 % |
| MP | 5,4 % | 7,8 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,2 % |
| KD | 6,8 % | 6,0 % | 5,0 % | 6,3 % | 4,3 % | 5,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,5 % | 1,4 % | 2,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,0 % | 85,5 % | 86,3 % | 79,4 % | 81,0 % |
Valdeltagande i Järfälla 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Järfälla 2022
Så skiljer sig Järfälla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 16,4 % i Järfälla mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +2,4
- M +1,9
- NYANS +0,7
- L +0,5
Svagare än i riket
- SD −4,1
- KD −1,1
- C −0,6
- MP −0,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Järfälla, från 27,7 % till 30,7 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,0 % till 21,0 % (−2,9).
- S +3,0
- M −2,9
- KD −2,0
- SD +1,4
- NYANS +1,1
- L −0,9
- V +0,4
- MP +0,3
Valdeltagande i Järfälla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,4 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Järfälla på plats 281 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Järfälla är indelad i 42 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,0 % i Nyberg till 87,4 % i Fastebol.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lilla Ulvsättra (41,2 %) och sitt svagaste i Skälby Gård Östra (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 35, Moderaterna i 7 av 42 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Järfälla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- L +2,1
- V +1,5
- MP −1,2
- S +0,7
- C −0,4
- M −0,3
- KD +0,2
Största parti i Järfälla sedan 2006
Största parti har skiftat i Järfälla under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 81,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 79,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,0 % | 85,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,0 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Järfälla 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 42 valdistrikten i Järfälla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barkarbystaden | S | 28,9 % | S | 29,1 % | 65,7 % |
| Berghem/Polhem | S | 26,8 % | S | 27,1 % | 78,5 % |
| Bolinder strand | S | 29,1 % | S | 28,9 % | 87,2 % |
| Centrala Jakobsberg | S | 35,0 % | S | 35,4 % | 62,3 % |
| Centrala Kallhäll | S | 32,9 % | S | 34,8 % | 76,9 % |
| Centrala Viksjö Norra | S | 33,7 % | S | 36,9 % | 73,7 % |
| Centrala Viksjö Södra | S | 33,6 % | S | 34,3 % | 81,7 % |
| Dackevägen | S | 34,9 % | S | 33,0 % | 58,8 % |
| Ekedal | S | 36,9 % | S | 37,7 % | 66,9 % |
| Emaljvägen/Kopparvägen | S | 39,8 % | S | 40,4 % | 71,9 % |
| Fastebol | M | 28,4 % | S | 29,7 % | 87,4 % |
| Fjällen | S | 32,4 % | S | 34,0 % | 84,0 % |
| Grönvreten | S | 28,3 % | S | 28,9 % | 86,5 % |
| Hammaren | S | 36,8 % | S | 34,4 % | 64,6 % |
| Hummelmora | M | 26,9 % | S | 28,7 % | 83,6 % |
| Högby | S | 29,1 % | S | 30,5 % | 82,9 % |
| Kalvshälla | S | 30,9 % | S | 32,3 % | 69,6 % |
| Karlslund | S | 31,9 % | S | 29,5 % | 72,5 % |
| Kolarängen/Villastaden | S | 27,5 % | S | 27,8 % | 77,5 % |
| Lilla Ulvsättra | S | 41,2 % | S | 41,6 % | 58,3 % |
| Lund | S | 29,1 % | S | 29,4 % | 82,3 % |
| Lädersättra | S | 36,4 % | S | 37,2 % | 75,6 % |
| Neptuni | S | 27,8 % | S | 29,3 % | 70,0 % |
| Norra Aspnäs | S | 35,3 % | S | 34,0 % | 68,8 % |
| Norra Barkarby | S | 38,2 % | S | 38,6 % | 77,4 % |
| Nyberg | S | 37,4 % | S | 37,0 % | 54,0 % |
| Olovslund | M | 29,3 % | M | 27,4 % | 81,3 % |
| Orgona | S | 28,6 % | S | 27,6 % | 75,4 % |
| Sandvik | S | 30,9 % | S | 33,2 % | 83,8 % |
| Skälby Gård Västra | M | 31,3 % | M | 30,0 % | 82,6 % |
| Skälby Gård Östra | M | 30,2 % | M | 32,4 % | 84,2 % |
| Snapphanen | S | 38,0 % | S | 37,2 % | 54,8 % |
| Stäket | M | 29,7 % | M | 30,6 % | 79,9 % |
| Södra Aspnäs | S | 39,9 % | S | 39,9 % | 65,0 % |
| Södra Barkarby | M | 28,0 % | M | 26,2 % | 83,0 % |
| Södra Nyberg | S | 36,3 % | S | 35,8 % | 57,2 % |
| Södra Vibblaby | S | 29,9 % | S | 32,3 % | 67,8 % |
| Tallbohov | S | 35,2 % | S | 34,6 % | 57,0 % |
| Ulvsättra/Skogstorp | S | 27,2 % | S | 29,3 % | 79,9 % |
| Vattmyra | S | 26,1 % | S | 27,0 % | 79,4 % |
| Vibblaby | S | 35,9 % | S | 33,6 % | 68,0 % |
| Västerby | S | 32,2 % | S | 33,7 % | 72,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022