Valresultat Danderyd 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Danderyd med 41,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Danderyd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Danderyd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,7 %
Röstberättigade
24 246
Avgivna röster
21 755
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2022 i Danderyd

Riksdagsvalet 2022 i Danderyd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 87541,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 70812,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 66412,3 %
SDSverigedemokraterna2 40511,1 %
CCenterpartiet2 16310,0 %
KDKristdemokraterna1 2855,9 %
MPMiljöpartiet de gröna8994,2 %
VVänsterpartiet4652,1 %
Övriga partier1940,9 %

Regionvalet 2022 i Danderyd

Regionvalet 2022 i Danderyd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 34234,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 93018,5 %
KDKristdemokraterna2 80113,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 55312,0 %
CCenterpartiet1 6497,8 %
SDSverigedemokraterna1 3786,5 %
VVänsterpartiet6643,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5682,7 %
MEDMedborgerlig Samling3061,4 %
Övriga partier730,3 %

Kommunvalet 2022 i Danderyd

Kommunvalet 2022 i Danderyd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 80736,5 %
CCenterpartiet4 66721,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 38011,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 0949,8 %
KDKristdemokraterna1 4176,6 %
SDSverigedemokraterna1 2235,7 %
MPMiljöpartiet de gröna7683,6 %
VVänsterpartiet3851,8 %
MEDMedborgerlig Samling3571,7 %
NDNya Danderydspartiet2761,3 %
Övriga partier340,2 %

Partiernas utveckling i Danderyd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Danderyd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Danderyd per valår
Parti200620102014201820222026
M59,6 %52,1 %50,0 %41,6 %41,0 %39,0 %
S7,9 %5,8 %6,8 %8,0 %12,5 %10,9 %
L10,6 %10,1 %11,9 %11,2 %12,3 %15,2 %
SD0,7 %1,7 %5,3 %10,3 %11,1 %8,4 %
C6,3 %11,1 %7,1 %11,3 %10,0 %11,9 %
KD9,5 %13,3 %10,5 %10,1 %5,9 %7,0 %
MP3,0 %3,9 %4,7 %3,8 %4,2 %4,3 %
V1,2 %1,2 %1,3 %2,4 %2,1 %2,4 %
Övr1,2 %0,8 %2,4 %1,3 %0,9 %0,9 %
Valdeltagande86,2 %90,5 %90,8 %91,9 %89,7 %89,6 %

Valdeltagande i Danderyd 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Danderyd 2022

Så skiljer sig Danderyd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 41,0 % i Danderyd mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 21,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +21,9
  • L +7,7
  • C +3,3
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • S −17,8
  • SD −9,4
  • V −4,6
  • MP −0,9

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Danderyd, från 8,0 % till 12,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 10,1 % till 5,9 % (−4,2).

  • S +4,5
  • KD −4,2
  • C −1,3
  • L +1,1
  • SD +0,8
  • M −0,6
  • MP +0,4
  • V −0,2

Valdeltagande i Danderyd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,7 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Danderyd på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Danderyd är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,4 % i Mörby till 91,4 % i Västra Enebyberg.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Södra Djursholm (58,4 %) och sitt svagaste i Inverness (27,0 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Danderyd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.

  • C +11,8
  • SD −5,4
  • M −4,5
  • S −2,7
  • L −1,2
  • KD +0,7
  • MP −0,6

Största parti i Danderyd sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Danderyd i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Danderyd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna39,0 %89,6 %
2022Moderaterna41,0 %89,7 %
2018Moderaterna41,6 %91,9 %
2014Moderaterna50,0 %90,8 %
2010Moderaterna52,1 %90,5 %
2006Moderaterna59,6 %86,2 %

Valresultat per valdistrikt i Danderyd 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Danderyd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Danderyd, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnebergM35,8 %M30,3 %86,3 %
Berga-RinkebyM36,3 %M34,7 %83,4 %
Djursholms EkebyM41,1 %M35,5 %87,4 %
Djursholms ÖsbyM50,9 %M41,9 %86,9 %
Gamla EnebybergM39,7 %C32,6 %87,9 %
InvernessM27,0 %M29,3 %78,3 %
Kevinge Strand-CharlottenbergM36,6 %M36,5 %84,7 %
Kevinge-MörbyskogenM28,7 %M30,1 %85,0 %
KlingstaM39,3 %M38,2 %87,2 %
Långängen-TranholmenM43,6 %M36,0 %84,3 %
Mellersta DjursholmM54,2 %M42,1 %84,2 %
MörbyM33,4 %M34,0 %66,4 %
NoraM42,7 %M41,7 %88,1 %
Norra DjursholmM47,4 %M42,6 %82,6 %
SikrenoM45,3 %M40,5 %86,2 %
StocksundM43,7 %M36,9 %85,3 %
SvalnäsM53,0 %M47,7 %85,4 %
Sätra ÄngM35,6 %M36,0 %86,5 %
Södra DjursholmM58,4 %M44,7 %87,4 %
Västra EnebybergM35,2 %M29,3 %91,4 %

Utforska valdistrikten i Danderyd på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022