Valresultat Vaxholm 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Vaxholm med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 90,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Vaxholm på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,6 %
Röstberättigade
8 190
Avgivna röster
7 422
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Vaxholm

Riksdagsvalet 2014 i Vaxholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 03341,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11915,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6448,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6248,5 %
CCenterpartiet5807,9 %
SDSverigedemokraterna4956,7 %
KDKristdemokraterna4075,5 %
VVänsterpartiet2353,2 %
FIFeministiskt initiativ1942,6 %
Övriga partier530,7 %

Landstingsvalet 2014 i Vaxholm

Landstingsvalet 2014 i Vaxholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 65836,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 51020,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)74410,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6999,5 %
KDKristdemokraterna5347,3 %
CCenterpartiet5267,2 %
VVänsterpartiet2974,0 %
SDSverigedemokraterna2413,3 %
FIFeministiskt initiativ841,1 %
Övriga partier440,6 %

Kommunvalet 2014 i Vaxholm

Kommunvalet 2014 i Vaxholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 27230,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 43219,4 %
WAXWAX1 01513,7 %
CCenterpartiet78110,6 %
MPMiljöpartiet de gröna74210,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5908,0 %
VVänsterpartiet2873,9 %
KDKristdemokraterna1281,7 %
SDSverigedemokraterna1151,6 %
Övriga partier260,4 %

Partiernas utveckling i Vaxholm 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vaxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • MP
  • C
  • SD
  • KD
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vaxholm per valår
Parti200620102014201820222026
M46,6 %48,5 %41,1 %30,3 %28,7 %29,2 %
S17,4 %12,4 %15,2 %16,4 %22,4 %18,5 %
L8,9 %9,3 %8,7 %7,8 %7,9 %9,6 %
MP6,9 %7,6 %8,5 %5,5 %6,3 %6,4 %
C6,7 %8,5 %7,9 %13,3 %10,1 %12,4 %
SD1,1 %2,7 %6,7 %13,1 %15,6 %12,9 %
KD7,8 %6,9 %5,5 %7,9 %5,2 %7,1 %
Övr1,7 %1,2 %3,3 %1,1 %0,9 %1,0 %
V2,9 %3,0 %3,2 %4,7 %2,9 %2,7 %
Valdeltagande85,9 %89,7 %90,6 %92,7 %89,7 %90,6 %

Valdeltagande i Vaxholm 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vaxholm 2014

Så skiljer sig Vaxholm från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 41,1 % i Vaxholm mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 17,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +17,8
  • FP +3,3
  • C +1,7
  • MP +1,6

Svagare än i riket

  • S −15,9
  • SD −6,2
  • V −2,5
  • FI −0,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vaxholm, från 2,7 % till 6,7 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 48,5 % till 41,1 % (−7,4).

  • M −7,4
  • SD +4,0
  • S +2,8
  • FI +2,3
  • KD −1,4
  • MP +0,9
  • C −0,6
  • FP −0,6

Valdeltagande i Vaxholm

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,6 %, vilket är 4,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vaxholm på plats 6 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vaxholm är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Vaxholm Mitt till 90,6 % i Vaxholm Norr.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vaxholm Nordost (50,9 %) och sitt svagaste i Vaxholm Mitt (32,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaxholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 41,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.

  • M −10,3
  • SD −5,1
  • S +4,2
  • KD −3,8
  • C +2,7
  • MP +1,6
  • FP −0,7
  • V +0,7

Största parti i Vaxholm sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vaxholm i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vaxholm per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,2 %90,6 %
2022Moderaterna28,7 %89,7 %
2018Moderaterna30,3 %92,7 %
2014Moderaterna41,1 %90,6 %
2010Moderaterna48,5 %89,7 %
2006Moderaterna46,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Vaxholm 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vaxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vaxholm, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Vaxholm MittM32,4 %S29,2 %78,5 %
Vaxholm NordostM50,9 %M39,5 %87,7 %
Vaxholm NorrM47,9 %M35,8 %90,6 %
Vaxholm SydostM42,2 %M30,8 %81,6 %
Vaxholm VästM34,6 %M28,2 %80,8 %
Vaxholm ÖstM41,0 %M26,4 %89,2 %

Utforska valdistrikten i Vaxholm på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014