Valresultat Salem 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Salem med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Salem ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 11 161
- Avgivna röster
- 9 803
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 984 | 30,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 425 | 24,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 108 | 11,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 755 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 672 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 549 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 515 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 412 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 230 | 2,4 % |
| Övriga partier | 78 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 934 | 29,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 920 | 29,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 828 | 8,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 760 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 636 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 579 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 524 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 474 | 4,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 126 | 1,3 % |
| Övriga partier | 87 | 0,9 % |
Kommunvalet 2014 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 504 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 283 | 23,0 % |
| RöpRöp | 1 054 | 10,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 692 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 607 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 570 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 461 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 413 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 3,1 % |
| Övriga partier | 44 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Salem 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Salem i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- KD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,5 % | 38,6 % | 30,7 % | 24,8 % | 23,8 % | 23,8 % |
| S | 28,9 % | 22,6 % | 24,9 % | 23,1 % | 27,9 % | 25,0 % |
| SD | 2,6 % | 5,2 % | 11,4 % | 16,9 % | 19,6 % | 18,1 % |
| MP | 5,7 % | 7,8 % | 7,8 % | 4,5 % | 5,0 % | 5,5 % |
| L | 9,6 % | 9,2 % | 6,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 5,6 % |
| KD | 6,4 % | 5,4 % | 5,6 % | 8,0 % | 5,7 % | 6,3 % |
| C | 4,9 % | 5,7 % | 5,3 % | 7,6 % | 6,7 % | 7,7 % |
| V | 4,1 % | 4,0 % | 4,2 % | 6,0 % | 4,8 % | 6,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 3,2 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 87,8 % | 85,0 % | 85,5 % |
Valdeltagande i Salem 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Salem 2014
Så skiljer sig Salem från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 30,7 % i Salem mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,4
- FP +1,5
- KD +1,1
- MP +0,9
Svagare än i riket
- S −6,1
- V −1,5
- SD −1,5
- C −0,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Salem, från 5,2 % till 11,4 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,6 % till 30,7 % (−7,9).
- M −7,9
- SD +6,2
- FP −2,3
- S +2,3
- FI +2,0
- C −0,4
- KD +0,3
- V +0,2
Valdeltagande i Salem
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,8 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Salem på plats 55 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Salem är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,6 % i 7 Salem södra till 90,0 % i 1 Rönninge norra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 1 Rönninge norra (37,0 %) och sitt svagaste i 7 Salem södra (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Salem är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,7 % i kommunvalet mot 11,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- SD −5,7
- M +4,6
- KD −2,6
- S −1,9
- FP −0,8
- MP −0,8
- C −0,7
- V −0,1
Största parti i Salem sedan 2006
Största parti har skiftat i Salem under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 85,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 85,0 % |
| 2018 | Moderaterna | 24,8 % | 87,8 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,5 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Salem 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Salem. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Rönninge norra | M | 37,0 % | M | 37,6 % | 90,0 % |
| 2 Rönninge södra | M | 35,3 % | M | 32,4 % | 89,9 % |
| 3 Salem västra | S | 28,6 % | M | 35,7 % | 86,1 % |
| 4 Salems centrum med omnejd | S | 33,2 % | M | 39,3 % | 81,3 % |
| 5 Salem norra | S | 30,9 % | M | 41,0 % | 83,5 % |
| 6 Rönninge centrum med omnejd | M | 30,7 % | M | 34,1 % | 88,3 % |
| 7 Salem södra | S | 35,1 % | S | 35,5 % | 73,6 % |
| 8 Salem östra | M | 31,9 % | M | 36,2 % | 80,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014