Valresultat Salem 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Salem med 24,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Salem ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 11 463
- Avgivna röster
- 10 066
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 480 | 24,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 304 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 685 | 16,9 % |
| KDKristdemokraterna | 797 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 760 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 757 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 597 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 4,5 % |
| Övriga partier | 158 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 715 | 26,8 % |
| MModeraterna | 2 526 | 24,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 154 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 983 | 9,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 864 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 720 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 663 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 401 | 4,0 % |
| Övriga partier | 113 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Salem
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 397 | 33,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 143 | 21,0 % |
| RR | 1 067 | 10,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 025 | 10,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 730 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 557 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 471 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 457 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 332 | 3,3 % |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Salem 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Salem i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−5,8 procentenheter).
- M
- S
- SD
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,5 % | 38,6 % | 30,7 % | 24,8 % | 23,8 % | 23,8 % |
| S | 28,9 % | 22,6 % | 24,9 % | 23,1 % | 27,9 % | 25,0 % |
| SD | 2,6 % | 5,2 % | 11,4 % | 16,9 % | 19,6 % | 18,1 % |
| KD | 6,4 % | 5,4 % | 5,6 % | 8,0 % | 5,7 % | 6,3 % |
| C | 4,9 % | 5,7 % | 5,3 % | 7,6 % | 6,7 % | 7,7 % |
| L | 9,6 % | 9,2 % | 6,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 5,6 % |
| V | 4,1 % | 4,0 % | 4,2 % | 6,0 % | 4,8 % | 6,3 % |
| MP | 5,7 % | 7,8 % | 7,8 % | 4,5 % | 5,0 % | 5,5 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 3,2 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 87,8 % | 85,0 % | 85,5 % |
Valdeltagande i Salem 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Salem 2018
Så skiljer sig Salem från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 23,1 % i Salem mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,0
- L +2,1
- KD +1,7
- MP +0,1
Svagare än i riket
- S −5,2
- V −2,0
- C −1,0
- SD −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Salem, från 11,4 % till 16,9 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,7 % till 24,8 % (−5,8).
- M −5,8
- SD +5,5
- MP −3,3
- KD +2,3
- C +2,3
- FI −2,0
- S −1,9
- V +1,7
Valdeltagande i Salem
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Salem på plats 120 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Salem är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,0 % i 7 Salem södra till 93,6 % i 1 Rönninge norra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 1 Rönninge norra (28,3 %) och sitt svagaste i 7 Salem södra (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Salem är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,3 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- M +8,5
- SD −6,8
- KD −3,5
- C −2,2
- S −2,1
- V −1,4
- MP −1,2
- L −0,4
Största parti i Salem sedan 2006
Största parti har skiftat i Salem under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 85,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 85,0 % |
| 2018 | Moderaterna | 24,8 % | 87,8 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,5 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Salem 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Salem. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Rönninge norra | M | 28,3 % | M | 33,3 % | 93,6 % |
| 2 Rönninge södra | M | 27,7 % | M | 30,9 % | 90,0 % |
| 3 Salem västra | S | 26,7 % | M | 32,1 % | 87,1 % |
| 4 Salems centrum med omnejd | S | 28,7 % | M | 33,7 % | 79,8 % |
| 5 Salem norra | S | 26,6 % | M | 39,0 % | 86,4 % |
| 6 Rönninge centrum med omnejd | M | 25,2 % | M | 34,7 % | 89,6 % |
| 7 Salem södra | S | 31,7 % | S | 29,9 % | 75,0 % |
| 8 Salem östra | M | 27,5 % | M | 36,8 % | 81,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018