Valresultat Tyresö 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Tyresö med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 90,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.

Se Tyresö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,2 %
Röstberättigade
33 776
Avgivna röster
30 482
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Tyresö

Riksdagsvalet 2018 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 81825,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 22323,9 %
SDSverigedemokraterna4 94116,3 %
CCenterpartiet2 3997,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0996,9 %
VVänsterpartiet1 9296,4 %
KDKristdemokraterna1 7415,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6365,4 %
Övriga partier4741,6 %

Landstingsvalet 2018 i Tyresö

Landstingsvalet 2018 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 86929,0 %
MModeraterna7 39124,2 %
SDSverigedemokraterna3 77912,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3297,6 %
KDKristdemokraterna2 2547,4 %
CCenterpartiet2 1677,1 %
VVänsterpartiet2 0816,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3304,4 %
Övriga partier3421,1 %

Kommunvalet 2018 i Tyresö

Kommunvalet 2018 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 73828,5 %
MModeraterna8 48627,7 %
SDSverigedemokraterna3 91112,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0419,9 %
CCenterpartiet1 7135,6 %
VVänsterpartiet1 6295,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5845,2 %
KDKristdemokraterna1 2734,1 %
Övriga partier3131,0 %

Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • L
  • V
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tyresö per valår
Parti200620102014201820222026
M38,6 %42,2 %34,5 %25,8 %23,6 %24,6 %
S26,3 %21,5 %24,0 %23,9 %29,8 %26,7 %
SD1,5 %4,1 %9,6 %16,3 %18,9 %16,2 %
C4,9 %4,8 %4,6 %7,9 %6,6 %7,5 %
L9,3 %8,4 %6,5 %6,9 %5,5 %6,3 %
V4,9 %4,0 %4,3 %6,4 %5,1 %6,0 %
KD6,0 %5,5 %4,6 %5,8 %3,9 %4,9 %
MP6,0 %8,2 %8,4 %5,4 %5,3 %6,4 %
Övr2,6 %1,3 %3,5 %1,6 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande83,8 %87,1 %88,7 %90,2 %86,9 %86,8 %

Valdeltagande i Tyresö 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tyresö 2018

Så skiljer sig Tyresö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 25,8 % i Tyresö mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,0
  • L +1,4
  • MP +1,0

Svagare än i riket

  • S −4,4
  • V −1,6
  • SD −1,2
  • C −0,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tyresö, från 9,6 % till 16,3 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,5 % till 25,8 % (−8,7).

  • M −8,7
  • SD +6,7
  • C +3,4
  • MP −3,0
  • FI −2,2
  • V +2,1
  • KD +1,2
  • L +0,5

Valdeltagande i Tyresö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,2 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tyresö på plats 27 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Tyresö är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i 29 Granängsringen till 92,9 % i 8 Öringe.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 10 Tyresö Strand (41,7 %) och sitt svagaste i 29 Granängsringen (9,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 10 av 25 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,5 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.

  • S +4,6
  • SD −3,6
  • L +3,0
  • C −2,3
  • M +1,8
  • KD −1,6
  • V −1,1
  • MP −0,2

Största parti i Tyresö sedan 2006

Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tyresö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %86,8 %
2022Socialdemokraterna29,8 %86,9 %
2018Moderaterna25,8 %90,2 %
2014Moderaterna34,5 %88,7 %
2010Moderaterna42,2 %87,1 %
2006Moderaterna38,6 %83,8 %

Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tyresö, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 BjörkbackenS34,3 %S41,7 %76,9 %
2 SikenS30,2 %S35,1 %83,6 %
3 MyggdalenS33,0 %S38,1 %85,8 %
4 NybodaS35,5 %S39,1 %73,9 %
5 FårdalaM27,4 %S29,4 %90,3 %
6 Krusboda NS30,1 %S36,9 %91,7 %
7 Krusboda SS30,0 %S37,0 %90,4 %
8 ÖringeM23,7 %M31,9 %92,9 %
9 RotvikM32,1 %M34,2 %89,7 %
10 Tyresö StrandM41,7 %M40,6 %91,6 %
11 Tyresö Strand CentrumM27,0 %M27,2 %89,2 %
12 Gimmersta - Nytorp - RakstaM30,0 %M29,2 %90,7 %
13 BrevikshalvönM30,9 %M32,5 %90,3 %
21 FornuddenM34,6 %M39,7 %91,4 %
22 SofiebergM26,1 %M30,0 %90,0 %
23 Trollbäcken VM26,1 %S32,0 %83,8 %
24 SkälsätraM29,5 %M31,2 %89,0 %
25 Trollbäcken ÖM29,8 %M29,7 %90,1 %
26 HanvikenM33,0 %M37,5 %90,1 %
27 LindalenM26,9 %M28,8 %83,6 %
28 BollmorabergS31,4 %S37,0 %79,4 %
29 GranängsringenS35,6 %S43,0 %70,2 %
30 Farmarstigen VS27,0 %S30,7 %88,0 %
31 Farmarstigen ÖS28,0 %S33,9 %79,9 %
32 MastenM28,7 %M31,4 %87,5 %

Utforska valdistrikten i Tyresö på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018